ԱՄՆ կառավարությունում Reuters-ի բարձրաստիճան աղբյուրը հայտնել է, որ Վիենանյում Իրանի հետ բանակցությունների ավարտին որոշակի առաջընթաց է նկատվում:
Ինչպես գրում է գործակալությունը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի, Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Զարիֆի և եվրոպական դիվանագիտության ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի միջև 6-ժամյա բանակցությունների ավարտին հայտնի դարձավ, որ դեռ շատ անելիք կա, սակայն, չի բացառվում, որ վերջնական պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի և բոլոր հարցերը կհարթվեն մինչ նախապես հայտարարված նոյեմբերի 24-ը:
«Մենք մշտապես առաջ ենք շարժվում: Կողմերից յուրաքաչյուրը ջանքեր է գործադրում, որպեսզի պարզ դառնա, թե ուր ենք գնում»,-ասել է աղբյուրը գործակալությանը:
Իրավիճակի մեջ որոշակի պարզություն է մտցրել ռուսական ԱԳՆ-ն՝ փոխզիջում չկա Արակում ռեակտորի հարցի շուրջ, որտեղ մոնտաժվել է ծանր ջրով աշխատող ռեկոմբինատորը, որի շնորհիվ, ըստ Արևմուտքի մտավախությունների, կարելի է պլուտոնիում արտադրել միջուկային զենքի համար:
«Արակի ռեակտորի հարցը գլխավոր խոչընդոտն է…Չգիտեմ, այն սուր հարցերի թվում է, թե ոչ, սակայն իրանցիներն, անշուշտ, ավելի լավ գիտեն, ես չէի ասի, որ այդ հարցը երկրորդական է դարձել, քանի որ լուծում մինչ օրս չկա: Եթե մարդիկ ժամանակ են ծախսում մեկ այլ բան քննարկելու համար, դա չի նշանակում, թե այս հարցն արդեն արդիական չէ, ուղղակի այս հարցին կանդրադառնան ավելի ուշ, ոչ ավելին»,-հայտարարել է Ռյաբկովը, գրում է Գազետա,ռու-ն:
Իրանի նախագահ Ռոուհանին դեռ մինչ բանակցությունների մեկնարկն էր հայտարարում, որ միջուկային համաձայնությունն Արևմուտքի հետ ձեռք կբերվի, և հավանաբար, դա կլինի նոյեմբերի 24-ից շուտ: Ըստ Ռոուհանիի, Իրանն ու Արևմուտքը փոխզիջման են հասել ընդհանուր հարցերի շուրջ, մնացել է համաձայնեցնել միայն մանր դետալները, դիրքորոշումները դեռ կարելի է լիովին համաձայնեցնել մինչև նոյեմբերի 24-ը: «Անշուշտ, մանրամասները ևս կարևոր են, բայց կարևոր է նաև, որ միջուկային հարցն անշրջելի է»,-ասել է նա: Ռոուհանին նշել է, որ բոլոր խնդիրների լուծումը միանգամից չի լինի: «12-ամյա տարաձայնությունները չեն կարող հարթվել մեկ ժամում»,-հայտարարել է նա:

16 Октябрь 2014 - 06:55 AMT
Высокопоставленный источник Reuters в правительстве США сообщил по итогам переговоров с Ираном по ядерной пробелеме в Вене, что в процессе намечается некоторый прогресс.
Как пишет агентство, по итогам шестичасовых переговоров между госсекретарем США Джоном Керри, главой МИД Ирана Мохаммадом Зарифом и представителем европейской дипломатии Кетрин Эштон стало ясно, еще необходимо совершить много работы, однако не исключено, что окончательная договоренность будет достигнута и все вопросы будут сняты до ранее названной даты – 24 ноября.
«Мы постепенно движемся вперед. Каждая сторона прилагает усилия, чтобы стало ясно, как нам двигаться», – сказал источник агентства.
Некоторую ясность в ситуацию вокруг переговоров внес российский МИД: по словам, нет компромисса по вопросу реактора в Араке, где смонтирован тяжеловодный рекомбинатор, благодаря которому, по опасениям Запада, можно производить плутоной для оружия.
«Вопрос реактора в Араке — среди главных камней преткновения…Я не знаю, ушел ли из горячих [вопросов] или не ушел, иранцам конечно же виднее, я бы не сказал, что этот вопрос превратился во второстепенный, потому что его решения до сих пор нет. Если люди тратят время на обсуждение чего-то другого — это не значит, что данный вопрос утратил актуальность, значит к нему просто вернутся через какое-то время, не более того», — заявил Рябков, пишет Газета.ру.
Президент Ирана Хасан Роухани еще до переговоров заявлял, что ядерное соглашение с Западом будет достигнуто, и, по его мнению, это произойдет до 24 ноября. По словам Роухани, Иран и Запад достигли консенсуса по общим вопросам, и осталось согласовать только мелкие детали, позиции можно полностью согласовать до 24 ноября. «Конечно, детали тоже важны, но важно то, что ядерный вопрос является необратимым)», – сказал он. При этом Роухани отметил, что решение всех проблем не будет достигнуто сразу. «12-летняя дилемма не может быть решена в одночасье», – заявлял он.