Քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերին հաջողվել է գրավել Կոբանին գրոհող «Իսլամական պետության» գրոհայինների հսկողության տակ գտնվող ռազմավարական բարձունքն ու հանել այնտեղ ծածանվող սև դրոշը:
Ըստ Independent-ի, քրդերին հաջողվել է հաջողության հասնել ԻՊ դիրքերին ԱՄՆ ու դաշնակիցների 21 ավիահարվածներից հետո: Այդ մասին պարբերականին է պատմել քաղաքի գործադիր ղեկավարի պարտականությունները կատարող Իդրիս Նասանը: Huffington post-ը Reuters-ի վրա հղումով իր հերթին հայտնում է, որ վերջին մի քանի օրում իսլամիստների դիրքերին շուրջ 40 ավիահարված է հասցվել, սա ամենամեծ ավիագրոհն է ԻՊ դեմ գործողության մեկնարկից ի վեր: Արդյունքում հարյուրավոր ահաբեկիչներ են սպանվել:
Չնայած քրդերի հաջողություններին, Պենտագոնը նշում է, որ գրոհայինները կարող են գրավել քաղաքը: «Կոբանին կարող է ընկնել,-հայտարարել է լրագրողների հետ հանդիպմանը գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:-Բնակիչները հեռանում են քաղաքից, բնակչության մեծ մասն արդեն տարհանվել է: Եթե Կոբանին ընկնի, դա ձախողում կլինի»:
Կոբանին արդեն գրեթե 200 հազար բնակիչ է լքել: Մոտ 100 գյուղ պաշարված քաղաքի արվարձաններում ԻՊ գրոհայինների հսկողության տակ է, գրում է BBC-ին:
Պաշտպանության հաջողությունը կապված է քուրդ կանանց դիմադրության ջոկատների՝ YPJ, համառ դիամդրության հետ, որոնք գործում են YPG դիմադրության ժողովրդական ջոկատների հետ: Երկու խմբավորումները կապված են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ, որը պայքարում է հանուն անկախության, այդ թվում, ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում:
Կոբանի կանանց ինքնապաշտպանական ջոկատի ղեկավար Նարին Աֆրինը պատմել է International Business Times-ին ԻՊ դեմ պայքարի մարտավարության մասին: Ըստ նրա, իսլամիստները տանկեր ու հրետանի են գործի դնում, աշխարհազորայինները չունեն նման սպառազինություն: Ուստի վերջիններս ստիպված են ահաբեկիչներին թողնել, որ նրանք մտնեն քաղաք և հետո ոչնչացնել նրանց փողոցային մարտերի ժամանակ:
Ընդհանուր առմամբ քուրդ կամավորականների շարքերում մոտ 10 հազար կին կա: Մահը կնոջ ձեռքից իսլամիստների համար խայտառակություն է համարվում, ուստի կանանց գերելու դեպքում նրանց հետ առանձնապես դաժան են վարվում:
Կոբանի ռազմավարական նշանակությունը պայմանավորված է նրանով, որ ավանն ու արվարձանները խանգարում են ԻՊ ուժերին միանալ Սիրիայի հյուսիսում: Հուլիսին ահաբեկիչներն արդեն գրոհել են շրջանը, բայց ետ մղվել: Թուրքիայում բողոքներ սկսվեցին, երբ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավեցին սիրիական քրդաբնակ Կոբանի ծայրամասերը, ավելի ուշ կոալիցիոն ուժերը կարողացան ետ մղել ահաբեկիչներին: Քրդերը վճռական գործողություններ են ակնկալում Անկարայից՝ մասնավորապես պահանջելով, որ թուրքական կողմը զենք մատակարարի պաշարվածներին, իսկ առավել ծայրահեղականները հայտարարում են, որ անհրաժեշտ է թուրքական զորքեր մտցնել Սիրիայի տարածք: Ըստ քրդերի Անկարան խոչընդոտում է քուրդ կամավորներին Սիրիա անցնելու գործում, պատասխանատվություն է կրում ԻՊ դեմ քրդերի անհաջողությունների և քրդաբնակ Կոբանի պաշարման համար: ՔԱԿ առաջնորդ Օջալանը, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Կոբանի անկումն ազդանշան կլինի քրդերի ու Թուրքիայի միջև հրադադարի կասեցման համար: Անկարայի դիրքորոշման դեմ բողոքները մի քանի անգամ վերածվել են բախումների թուրքական ոստիկանության հետ անմիջապես սահմանին, Կոբանից ոչ հեռու, ինչպես նաև բազմաթիվ ցույցերի ժամանակ թուրքական այլ շրջաններում:

Курдским силам самообороны удалось отбить у штурмующих город Кобани террористов ИГИЛ стратегическую высоту над городом и снять развевающийся черный флаг.
По сообщению Independent, курдам удалось развить успех после 21 авиаудара США и союзников по позициям ИГИЛ. Об этом изданию рассказал исполняющий обязанности главы города Идрис Нассан. Huffington post со ссылкой на Reuters, в свою очередь, сообщает, что за последние несколько дней по позициям исламистов нанесено более 40 ударов, что стало самым массивным авианалетом с момента начала операции против ИГИЛ. В результате погибли сотни террористов.
Несмотря на успехи курдов, Пентагон подчерквиает, что город может быть захвачен. «Кобани может пасть, – заявил на встрече с журналистами официальный представитель ведомства Джон Кирби. – Жители покидают город, большая часть его населения уже эвакуирована. Если Кобани падет, это станет провалом».
Кобани уже покинули почти 200 тыс. жителей. Более сотни деревень в окрестностях осажденного города, который является одним из крупных центров курдской автономной области, находятся под контролем боевиков ИГ, пишет BBC.
Успехи в обороне во многом связаны с упорным сопротивлением курдских женских отрядов сопротивления YPJ, действующих с народными отрядами сопротивления YPG. Обе группировки связаны с Рабочей партией Курдистана, ведущей борьбу за создание независимости, в том числе, на территории современной Турции.
Руководитель женского отряда обороны Кобани Нарин Африн рассказала International Business Times, о тактиве войны с ИГИЛ: по ее словам, исламисты применяют танки и артиллерию, которой у ополченцев нет. Поэтому они вынуждены впускать террористов в узкие улицы города и уничтожать в ходе уличных боев.
Всего же в отрядах курдского сопротивления насчитывается более 10 тысяч женщин. Смерть от руки женщины для исламистов считается позором, поэтому в случае пленения с ними расправляются с особой жестокостью.
Стратегическое значение Кобани обусловлено тем, что поселок и его окрестности мешают соединению сил ИГИЛ на севере Сирии. В июле террористы уже штурмовали регион, однако были отбиты. Турция, тем временем, все еще не предоставила свои базы для ударов по ИГИЛ.
Oсада боевиками «Исламского государства» Кобани стала причиной массовых волнений в Турции и столкновений между полицией, ультранационалистами, сторонниками ИГИЛ и курдами. Курды вышли на улицы, требуя, чтобы Анкара предприняла решительные действия для города. В частности, протестующие добиваются, чтобы турецкая сторона начала поставки оружия осажденным, а наиболее радикальные заявляют о необходимости ввода турецких войск на территорию Сирии. В ходе боев за город и окрестности беженцами стали около 200 тысяч человек.
Курды также обвиняют Турцию в негласной поддержке Исламского государства: по их мнению, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в борьбе с ИГИЛ и окружение курдонаселенного Кобани террористами. Лидер Рабочей Партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий заключение в турецкой тюрьме, заявил, что падение Кобани будет сигналом об окончании перемирия между курдами и Турцией.