16 Հոկտեմբեր 2014 - 09:33 AMT
Եվրո-2016 ընտրական փուլում Հայաստանի մրցակից Սերբիայի և Ալբանիայի ֆուտբոլի հավաքականների միջև խաղի ժամանակ տեղի ունեցած անկարգություններնՈւԵՖԱ-ում քննության առիթ են դարձել:
Ըստ կազմակերպության կայքում տեղադրված հաղորդագրության, Սերբիայի ֆուտբոլի ասոցիացիայի դեմ կարգապահական գործեր են հարուցվել զանգվածային անկարգությունների, մարզադաշտում ֆայերների գործարկման, երկրպագուների խաղադաշտ ներխուժման, խաղի ոչ պատշաճ կազմակերպման, երկրպագուների կողմից լազերային «ցուցափայտի» կիրառման համար:
Ալբանական ֆեդերացիայի դեմ կարգապահական գործեր են հարցուվել արգելված պաստառի և ֆուտբոլիստների խաղադաշտ վերադառնալուց հրաժարվելու համար:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 14-ին երկու հավաքականի խաղը Բելգրադում անկարգությունների վերածվեց, երբ Ալբանիայի վարչապետի եղբայրը խաղադաշտի վրա ազգայնական բաններով թռչող սարք գործարկեց: Խաղացողներից մեկը պոկեց այն, որից հետո երկու թիմի ֆուտբոլիստների միջև ծեծկռտուք սկսվեց: Հետո նրանց միացան մարզադաշտ դուրս եկած սերբ երկրպագուները: Մրցավարը 41-րդ րոպեին դադարեցրեց ու չեղյալ հայտարարեց խաղը: Միջադեպի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացվի հոկտեմբերի 23-ին: Գործը քննում է ՈւԵՖԱ-ի էթիկայի, կարգապահության և հսկողության կոմիտեն:

Беспорядки во время футбольного матча между сборными Албании и Сербии – соперников Армении по отборочному туру на Евро-2016, стали причиной разбирательства в UEFA.
По сообщению сайта организации, против футбольной ассоциации Сербии открыты дисциплинарные дела за массовые беспорядки, закидывание стадиона файерами, вторжение болельщиков на поле, неподобающую организацию игры, использование лазерной указки болельщиками.
Против албанской федерации возбуждены дисциплинарные дела за запрещенный плакат и отказ игроков вернуться на поле.
Напомним, матч между сборными двух команд в Белграде перешел в столкновения после того, как брат албанского премьер-министра запустил над полем коптер с прикрепленным националистическим баннером. Один из игроков сорвал его, после чего возникла потасовка между игроками. Затем к драке присоединились выбежавшие на поле сербские болельщики. Судья остановил и отменил матч на 41-й минуте. Решение по инциденту будет принято 23 октября. Дела рассматривает комитет по этике, дисциплине и контролю УЕФА.
Сорванный матч стал пeрвой встречей сборных двух стран. отношения албанцев и сербов резко испортились в ходе распада Югославии, когда населенный преимущественно албанцами автономный край Косово и Метохия решил выйти из состава страны. В 1999 году, полсе бомбардировок Югославии силами НАТО и ввода иностранных войск, Белград потерял контроль над краем, большинство сербов покинули его. Косово провозгласило независимость в 2008 году, Сербия независимость края не признает.