17 Հոկտեմբեր 2014 - 06:54 AMT
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, Իսպանիան ընտրվեց քվեարկության երրորդ փուլի արդյունքում ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 25-րդ ընդլայնված նիստի ընթացքում:
Սկզբում «արևմտաեվրոպական և այլ պետություններ» խմբում, որտեղ պայքար էր ընթանում ԱԽ-ում երկու տեղի համար, ներկայացված էին Նոր Զելանդիան, Իսպանիան ու Թուրքիան: Նոր Զելանդիան ստացավ ձայների անհրաժեշտ քանակը, իսկ Իսպանիան ու Թուրքիան՝ ոչ, քանի որ հարկ եղավ քվեարկության երկու լրացուցիչ փուլ անցկացնել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի հաղորդագրության, ԳՎ-ում գաղտնի քվեարկության արդյունքում Իսպանիան ստացավ ՄԱԿ անդամ 193 երկրներից 132-ի աջակցությունը, այն դեպքում երբ անհրաժեշտ նվազագույնը 128 էր: Թուրքիայի թեկնածության օգտին քվեարկել է 60 պետություն:
Ավելի վաղ ՄԱԿ ԱԽ-ում 2015-2016 թթ. համար ընտրվել էին Անգոլան, Վենեսուելան, Մալայզիան ու Նոր Զելանդիան: ՄԱԿ ԱԽ ընտրված պետությունները կսկսեն աշխատանքը 2015-ի հունվարի 1-ից:
ԱԽ ոչ մշտական անդամ դառնալու համար յուրաքանչյուր անդամ երկիր պետք է ՄԱԿ անդամ երկների երկու երրորդը հավաքի: Տեղերը, որոնց համար ընտրվում են ԱԽ նոր ոչ մշտական անդամներ, բաշխված են երկրների մի քանի խմբերի մեջ. աֆրիկյան, ասիական-խաղաղօվկիանոսյան, լատինամերիկյան, արևմտաեվրոպան և այլ պետությունների:
Այդպիսով Անգոլան ՄԱԿ ԱԽ-ում կփոխարինի Ռուանդային, Մալայզիան կզբաղեցնի Կորեայի Հանրապետության տեղը, Վենեսուելան՝ Արգենտինայի, իսկ Նոր Զելանդիան ու Իսպանիան՝ Ավստրալիայի և Լյուքսեմբուրգի:
Ընդհանուր առմամբ ՄԱԿ ԱԽ-ն 15 պետություններից է բաղկացած, որից 5-ը՝ մշտական անդամներն են (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա), իսկ տասն ընտրվում է քվեարկությամբ՝ ամեն տարի հնգական անդամ: ՄԱԿ անդամ 193 պետություններից մեկ երրորդից ավելին դեռ երբեք չի եղել ԱԽ անդամ: ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամները մասնակցում են քվեարկությանը որոշումների կայացման ժամանակ, սակայն, ի տարբերություն մշտական անդամների, չեն կարող արգելափակել այդ որոշումները, քանի որ չունեն վետոյի իրավունք:

Испания стала новым непостоянным членом Совета Безопасности ООН, наряду с Анголой, Венесуэлой, Малайзией и Новой Зеландией.
Как передает корреспондент РИА Новости, Испания была избрана по итогам третьего раунда голосования в ходе 25 пленарного заседания Генассамблеи ООН.
Изначально в группе «западно-европейские и иные государства», в рамках которой происходила борьба за два места в Совете Безопасности, были представлены Новая Зеландия, Испания и Турция. Новая Зеландия получила необходимое количество голосов, а Испания и Турция — нет, поэтому пришлось проводить два дополнительных раунда голосования, передает РИА Новости.
По сообщению ТААС, в ходе тайного голосования в Генеральной Ассамблее Испания заручилась поддержкой 132 из 193 стран – членов ООН при необходимом минимуме в 128. За кандидатуру Турции проголосовали 60 государств.
Ранее в СБ ООН на 2015-2016 годы были избраны Ангола, Венесуэла, Малайзия и Новая Зеландия.
Избранные в СБ ООН государства начнут работу в совете с 1 января 2015 года.
Для того, чтобы стать непостоянным членом СБ, каждой стране-претенденту необходимо было набрать две трети голосов государств-членов ООН. Места, на которые избираются новые непостоянные члены СБ, распределены по нескольким группам стран: африканская, азиатско-тихоокеанская, латиноамериканская и группа западноевропейских и иных государств.
Таким образом, Ангола сменит в СБ ООН Руанду, Малайзия займет место Республики Корея, Венесуэла войдет в Совет вместо Аргентины, а Новая Зеландия и Испания — вместо Австралии и Люксембурга.
Всего СБ ООН состоит из 15 государств, пять из которых — постоянные члены (Россия, США, Китай, Великобритания и Франция), а десять выбираются голосованием — по пять каждый год. Из нынешних 193 государств ООН более трети еще никогда не были членами СБ. Непостоянные члены СБ ООН принимают участие в голосованиях при принятии решений, но не могут, в отличие от постоянных членов, блокировать эти решения, поскольку не обладают правом «вето».