Կանադան զինվորական ստորաբաժանումներ կգործուղի «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ միջազգային գործողությանը մասնակցելու համար Իրաքում և Սիրիայում: Այդ մասին հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը:
«Զինծառայողների առաջին խումբը, բաղկացած 85 զինվորաներից ու սպաներից, հինգշաբթի առավոտյան Օնտարիո նահանգի Թրենտոն ավիաբազայից ուղևորվել է Քուվեյթ, որտեղ տեղակայվելու է կանադական զորակազմը»,-ասել են նախարարությունում:
Ընդհանուր առմամբ Կանադան ԻՊ դեմ պայքարի համար 9 ինքնաթիռ է ուղարկել, այդ թվում F-18 վեց կործանիչ, երկու CP-140 Aurora հետախույզ ինքնաթիռ և մեկ Airbus СС-150 Polaris լիցքավորող ինքնաթիռ, ինչպես նաև 600 զինծառայող «օդային առաքելությանը սատարելու համար»: Բացի այդ, կերկարացվի 69 կանադացի ռազմական մասնագետների մասնակցությունը, որոնք սեպտեմբերի սկզբից ի վեր որպես խորհրդականներ օգնում են իրաքցի ու քուրդ զինվորականներին ԻՊ դեմ պայքարում:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Կանադայի վարչապետ Սթիվեն Հարփերը , կանադական ավիացիան կռմբակոծի իսլամիստների դիրքերն Իրաքի տարածքում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մինչդեռ, Իրաքի իշխանությունները ահազանգում են. հնգաույն քաղաքակրթությունների հուշարձաններից շատերը կարող են արժանանալ ժամանակին Աֆղանստանում թալիբների կողմից ոչնչացված Բուդդայի արձանների ճակատագրին:
Ըստ թանգարանային համալիրի տնօրեն Հուսեյն Ֆալիհի, եզակի արժեք ունեցող Բաբելոն քաղաքը հայտնվել է ՒՊ գրոհայինների կողմից քանդվելու սպառնալիքի տակ, որոնք քաղաքից 60 կմ հեռավորության վրա են տեղակայված: Մի քանի ամիս առաջ մահապարտ ահաբեկիչը գրոհեց անցակետը հնագիտական պեղումներից ոչ հեռու՝ ընդամենը 160 մ վրա Բաբելոնի Նաբուգոդոնոսոր արքայի ամառային պալատից: Այն ժամանակ տասնյակ մարդիկ զոհվեցին, հնագույն օբյեկտները հրաշքով չտուժեցին:
Բաբելոնը քաղաք է Եփրատ գետի ափին, ներկայիս Բաղդադից 80կմ դեպի հարավ։ Բաբելոնը հիմնադրել է «քաջ որսորդ» Նեբրոթը։ Հետագայում այն դարձավ Բաբելոնյան կայսրության մայրաքաղաքը։ ՔԱ մոտ 1750թ. Բաբելոնի առաջին թագավորներից մեկը՝ Համմուրաբին, քարի վրա մեծ օրենսգիրք արձանագրեց: Մ.թ.ա 612թ., Ասորեստանի պարտությունից հետո, Բաբելոնը դարձավ Պարսից ծոցից մինչև Միջերկրականը ձգվող հզոր կայսրության մայրաքաղաքը։ Քաղաքը և միջնաբերդը պարսպապատված էին 3-7մ հաստությամբ աղյուսե կրկնակի պատերով։ Ութ հսկա դարպասներ տանում էին դեպի միջնաբերդ, որտեղ կային հիսուն տաճարներ։ Բաբելոնի «Կախովի պարտեզները» անտիկ աշխարհի հրաշալիքներից մեկն էին։ Այդ պարտեզները դասավորված էին սանդղաձև հերթականությամբ՝ արմավենիների և ուրիշ ծառերի ու բույսերի շարքերով, որոնք գունավորում և ստվերում էին հարթավայրը։ Այդ քաղաքի շինություններից շատերը գրեթե սկզբնական տեսքով վերստեղծվել էին Սադդամ Հուսեյնի օրոք՝ դառնալով երկրի այցեքարտերից մեկը:
Դեռևս հունիսին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն տեղեկատվություն հրապարակեց այն մասին, որ ծայրահեղականները ոչնչացնում են հնագույն ասորական պալատները, քրիստոնեական եկեղեցիներն ու սրբավայրերը: Բացի այդ, եվրոպական և ասիական երկրների աճուրդներում ժամանակ առ ժամանակ ի հայտ են գալիս երկրից ապօրինաբար դուրս բերված արտեֆակտեր, որոնց տարիքը կարող է գերազանցել 2000 տարին: «Եվ այդ հնությունների վաճառքից ստացած գումարները հաճախ ահաբեկչական գործունեության ֆինանսավորման նպատակով են ծախսվում»,-ասում է Բաղդադում Իրաքի ազգային թանգարանի տնօրեն Կայս Հուսեյն Ռաշիդը:

17 Октябрь 2014 - 06:36 AMT
Канада начала операцию по переброске войсковых соединений, которые примут участие в международной операции по борьбе с террористической группировкой «Исламское государство» (ИГ) в Ираке и Сирии. Об этом сообщили в министерстве обороны страны.
«Первая группа военнослужащих в составе 85 солдат и офицеров в четверг утром вылетела с авиабазы в Трентоне (провинция Онтарио) в Кувейт, где будет базироваться канадский военный контингент», – уточнили в ведомстве.
Всего Канада направит для борьбы с ИГ девять самолетов, в том числе шесть истребителей F-18, два самолета-разведчика CP-140 Aurora и один самолет-заправщик Airbus СС-150 Polaris, а также 600 военнослужащих «для поддержки воздушной миссии». Кроме того, будет продлено участие 69 канадских военных специалистов, которые с начала сентября в качестве советников помогают иракским и курдским военным бороться с ИГ.
Как ранее сообщил премьер-министр Канады Стивен Харпер, канадская авиация будет бомбить позиции исламистов только на территории Ирака, передает ТААС.
Тем временем, иракские власти забили тревогу: многие памятники древнейших цивилизаций рискуют повторить судьбу разрушенных в свое время талибами в Афганистане статуй Будды.
По словам директора музейного комплекса Хусейна Фалиха, уникальный город Вавилон оказался под угрозой разрушения боевиками «Исламского государства», которые стоят буквально в 60 км от города. Несколько месяцев назад террорист-смертник атаковал КПП недалеко от проводимых археологических раскопок – всего в 160 метрах от летнего дворца вавилонского царя Навуходоносора. Тогда погибли десятки человек, древние объекты чудом не пострадали.
Вавилон, город Древней Месопотамии, первый в истории цивилизаций мегаполис, был основан не позднее III тыс до н.э. Сейчас он оказался на окраине современного города Эль-Хилла (административного центра провинции Бабиль). Многие объекты этого города были восстановлены практически в первозданном виде в эпоху Саддама Хусейна, превратив Вавилон в одну из наиболее интересных и запоминающихся достопримечательностей страны. Уничтожение древностей
Еще в сентябре ЮНЕСКО обнародовало информацию о том, что экстремисты уничтожают древние ассирийские дворцы, христианские церкви и святыни. Кроме того, на аукционах в европейских и азиатских столицах нередко всплывают незаконно вывезенные из страны артефакты, возраст которых может превышать две тысячи лет. «И средства от продажи этих памятников зачастую идут на финансирование террористической деятельности», – говорит директор Иракского национального музея в Багдаде Кайс Хусейн Рашид.