17 Հոկտեմբեր 2014 - 08:37 AMT
Թուրքիայում իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ ճանապարհային քարտեզ կառաջարկեն քրդերի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար:
«Մեր կառավարությունը վճռական է գործընթացն ավարտին հասցնելու հարցում, ճանապարհային քարտեզը հիմնականում պատրաստ է»,-հայտարարել է իշխող կուսակցության փոխնախագահ Բեշիր Աթալայը հոկտեմբերի 16-ի մամուլի ասուլիսում: «Մենք քննարկում ենք կետերը քաղաքական խմբակցությունների ու կազմակերպությունների հետ»,-ասել է Աթալայը՝ նկատի ունենալով Ժողովրդական դեմոկրատական կուսակցությունն ու զինված պայքար մղող Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը, գրում է Hurriyet-ը:
Քրդամետ Ժողովրդական դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչները, որոնք ներգրավված են խաղաղ գործընթացում, հայտարարել են, որ կառավարությունը բացահայտել է նրանց համար խաղաղ կարգավորման կետերից մի քանիսը:
Ավելի վաղ ավարտվել էր վերջնագրի ժամկետը, որն Անկարային ներկայացրել էր ՔԱԿ առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը, որը ցմահ բանտարկություն է կրում թուրքական բանտում Իմրալի կղզում: Օջալանը թուրքական իշխանություններին ժամկետ էր նշանակել մինչև հոկտեմբերի 15-ը քրդական ուժերի հետ բովանդակալից բանակցություններ վարելու համար՝ հակառակ դեպքում սպառնալով խափանել բանակցությունները, հրաժարվել հրադադարից ու վերսկսել զինված պայքարը: Քրդամետ ԺԴԿ ներկայացուցիչներն այցելեցին Օջալանին հոկտեմբերի 15-ին, երբ տեղեկացան ծրագրի որոշ կետերին, հավանաբար, նրա համաձայնությունը ստանալով հրադադարը շարունակելու համար:
Քրդերը պայքարում են սեփական պետություն ստեղծելու համար արդեն տասնամյակներ շարունակ: Հակամարտությունն Անկարայի հետ արդեն մոտ 40 հազար կյանք է խլել: 2012-ի մարտին հայտարարվեց Անկարայի ու քրդերի միջև հրադադարի մասին: Կողմերը պատրաստվում էին նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ ու լուծել քուրդ փոքրամասնության խնդիրները խաղաղ ճանապարհով: Սակայն գործընթացը տեսանելի հաջողություն չբերեց:
Ավելի վաղ ասվել է նաև, որ կարող է ձերբակալվել ԺԴԿ առաջնորդ Սալահադդին Դեմիրթաշը: Նրան և նրա կողմնակիցներին կարող են մեղադրել զանգվածային անկարգություններ հրահրելու ու ոստիկանության հետ բախումների համար:
Միաժամանակ, ՔԱԿ և համակիր կազմակերպությունների անդամ մոտ 4000 քուրդ կալանավորներ հացադուլ են սկսել իրենց պաշտպանությունը հայտնելով պաշարված Կոբանին, գրում է Firat-ը: Քաղաքի շուրջ բախումները ևս մեկ խոչընդոտ են թուրք-քրդական հարաբերություններում: Ըստ քրդերի, Անկարան խանգարում է քուրդ կամավորներին անցնել Սիրիա, պատասխանատվություն է կրում քրդերի անհաջողությունների համար Կոբանիում: Ավելի վաղ Օջալանը հայտարարել էր, որ Կոբանի անկումն ազդանշան կլինի քրդերի ու Թուրքիայի միջև հրադադարի կասեցման համար: Անկարայի դիրքորոշման դեմ քրդերի բողոքները մի քանի անգամ ավարտվել են ոստիկանության հետ բախումներով Կոբանիից ոչ հեռու, ինչպես նաև թուրքական այլ շրջաններում ցույցերի ժամանակ: Բախումների արդյունքում զոհվեց մոտ 40 մարդ, տասնյակ մարդիկ վիրավորվեցին:

Представители правящей в Турции Партии справедливости и развития заявили, что предложат дорожную карту мирного урегулирования отношений курдов с Анкарой.
«Наше правительство полно решимости завершить процесс, дорожная карта в значительной степени готова», – заявил заместитель председателя правящей партии Бешир Аталай, а также представитель правительства на пресс-конференции 16 октября. «Мы обсуждаем их (пункты – ред.) с другой стороной политических фракций и организаций», – сказал Аталай, имея ввиду партию НДП и ведущую вооруженную борьбу с Анкарой Рабочую партию Курдистана, пишет Hurriyet.
Представители прокурдской Народной Демократической партии – крупнейшей политической организации курдов, вовлеченной в мирный процесс, заявили, что правительство раскрыло перед ним некоторые пункты мирного урегулирования.
Ранее истек срок ультиматума, предъявленного Анкаре лидера ПКК Абдуллы Оджалана, отбывающего пожизненное заключение в турецкой тюрьме на острове Имралы в Мраморном море. Оджалан давал турецким властям срок до 15 октября для возобновления прямых и содержательных переговоров с курдскими силами, угрожая в противном случае срывом переговоров, перемирия и возобновления вооруженной борьбы. Представители курдской НДП посетили Оджалана 15 октября – после того, как узнали некоторые пункты плана, возможно, получив его согласие на продление перемирия.
Курды ведут борьбу за создание государства на протяжении десятилетий. Конфликт с Анкарой унес более 40 тысяч жизней. В марте 2012 года было объявлено о перемирии между Анкарой и курдами. Стороны собирались сесть за стол переговоров и решить проблемы курдского меньшинства мирным путем. Однако процесс не увенчался видимым успехом.
Ранее сообщалось также, что может быть арестован лидер НДП Салахаддин Демирташ. Ему и его сторонникам могут инкриминировать призывы к массовым беспорядкам и столкновениям с полицией в стране.
Одновременно, около 4000 курдских заключенных-членов ПКК и сочувствующих организаций начали голодовку в поддержку осажденного террористами ИГИЛ Кобани, пишет Firat. Столкновения вокруг города – еще один камень преткновения в турецко-курдских отношениях. По мнению курдов, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в Кобани. Оджалан заявлял ранее, что падение Кобани будет сигналом об окончании перемирия между курдами и Турцией. Протесты против позиции Анкары несколько раз заканчивались столкновениями курдов с турецкой полицией непосредственно на границе недалеко от Кобани, а также в ходе многочисленных манифестаций в других турецких регионах. В результате столкновений погибло около сорока человек, десятки ранены.