Բելառուսը չէր առարկի Ռուսաստանի հետ միութենական պետությունում միասնական արժույթի ներմուծման դեմ, բայց պնդում է, որ թողարկման կենտրոնի հարցում հավասարություն լինի: Այդ մասին հոկտեմբերի 17-ին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
«Բայց դա պետք է լինի անկախ արժույթ, ինչպես Եվրոպայում»,-ասել է Լուկաշենկոն ռուսական ԶԼՄ-ների համար մամուլի ասուլիսում:
Նա նկատել է, որ դեմ չէր լինի, եթե արժույթը ռուբլի կոչվեր, քանի որ այժմ և Բելառուսում, և ՌԴ-ում ազգային արժույթները ռուբլի են կոչվում: «Բայց էմիսիոն կենտրոնը պետք է հավասար պայմաններում լինի»,-ասել է նախագահը: Նա պարզաբանել է, որ իր ընկալմամբ հավասարություն նշանակում է բոլոր հարցերի լուծում ի շահ ինչպես բելառուսների, այնպես էլ ռուսաստանցիների:
Ըստ նրա, եթե Միութենական պետության էմիսիոն կենտրոնն ու Կենտրոնական բանկը լինեն Ռուսաստանում, ապա «աշխատավարձ վճարելու համար մենք ստիպված կլինենք ծնկաչոք դիմել Կրեմլին»:
«Էմիսիոն կենտրոնը պետք է անկախ լինի»,-մեկ անգամ ևս ընդգծել է Լուկաշենկոն: Նա նշել է, որ այժմ այդ հարցը քննարկում են և փորձում են լուծել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) անդամները:
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հայտարարել էր, որ միասնական արժույթի ներմուծումն անխուսափելի է ԵՏՄ-ում, թեև դրա համար, հավանաբար, 5-10 տարի կպահանջվի: «5-10 տարի կանցնի ու միասնական արժույթի ներմուծման հարցը հաստատ կլուծվի, կհայտնվեն թողարկող կենտրոններ ու միասնական արժույթ: Մենք կարող էինք խուսափել սրանից, եթե ժամանակին, երբ փլուզվեց ԽՍՀՄ-ը, ռուբլին չկոտրեին: Այն ժամանակ մենք փլուզեցինք միասնական տնտեսական տարածքը և հիմա, տարբեր երկրներ մնալով, ստեղծում ենք այն»,-հայտարարել է Շուվալովը՝ նշելով, որ միասնական արժույթի ներմուծման հարցը կքննարկվի մասնագիտական շրջանակներում:
Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ընթացող Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ելույթ ունենալով Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի անդամակցությունն իր յուրահատկությունն ունի՝ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը ԵՏՄ մյուս անդամների հետ: «Սակայն, մենք վստահ ենք, որ դա չի խանգարի Հայաստանի ինտեգրմանը կանոնակարգման, տրանսպորտի, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցությունների, ֆինանսների միասնական համակարգերին, որոնք ձևավորվում են ընդհանուր տնտեսական տարածքում:
Մեզ համար ակնհայտ է, որ միասին մենք տնտեսապես ավելի ուժեղ ենք, և մեզ համար ավելի հեշտ է արձագանքել գլոբալ մարտահրավերներին: Եվրասիական միությունը խոշորոգույն տնտեսակսն միավորում է աշխարհագրական առումով: Մենք վստահ ենք, որ Միությունը հսկայական չիրագործված ներուժ ունի իր դիրքերը աշխարհի տնտեսական քարտեզում ամրապնդելու համար»,-ասել է նա:

17 Октябрь 2014 - 10:32 AMT
Белоруссия не возражала бы против введения единой валюты в союзном государстве с Россией, но настаивает на равноправии в вопросе создания эмиссионного центра. Об этом заявил 17 октября президент Белоруссии Александр Лукашенко.
«Но это должно быть так, как в Европе, — независимая валюта», — сказал Лукашенко на пресс-конференции российским СМИ.
Он заметил, что не возражал бы, если бы эта валюта называлась рублем, поскольку сейчас в Белоруссии и РФ национальные валюты называются рублем. «Но эмиссионный центр должен быть на равноправных условиях», — подчеркнул президент. Он пояснил, что в его понимании равноправие означает решение всех вопросов в интересах и белорусов, и россиян.
По его словам, если эмиссионный центр и Центробанк Союзного государства будут располагаться в России, то «зарплату заплатить — нам пришлось бы стоять на коленях в Кремле».
«Эмиссионный центр должен быть независимым», — еще раз подчеркнул Лукашенко. Он отметил, что сейчас этот вопрос обсуждают и пытаются решить участники Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Ранее вице-премьер РФ Игорь Шувалов заявил, что введение единой валюты неизбежно в Евразийском экономическом союзе, хотя для этого, возможно, понадобится от пяти до десяти лет. «5-10 лет пройдет, и вопрос о введении единой валюты будет точно решен, появятся эмиссионные центры и единая валюта. Мы бы могли это избежать, если бы рубль не сломали, когда Советский Союз распался. Мы развалили в то время единое экономическое пространство и сейчас, оставаясь разными странами, создаем это пространство», – заявил Шувалов, отметив, что в профессиональных кругах будет обсуждаться тема введения единой валюты.
10 октября в Минске на заседании Высшего Экономического Совета подписан договор о присоединении Армении к договору о Евразийском экономическом союзе.
Выступая на заседании Высшего Евразийского экономического совета 10 октября, президент Армении Серж Саргсян заявил, что у членства Армении есть своя специфика – это отсутствие общей границы с другими членами ЕАЭС. «Однако мы убеждены, что это не помешает интеграции Армении в единые системы регулирования, системы транспорта, энергетики, телекоммуникаций, финансов, формируемые на нашем общем экономическом пространстве.
Для нас очевидно, что вместе мы экономически сильнее, и нам легче реагировать на глобальные вызовы. Евразийский союз – крупнейшее в географическом плане экономическое объединение. Мы убеждены, что Союз имеет огромный нереализованный потенциал для укрепления своих позиций на экономической карте мира», – сказал он.