Միլանում ուրբաթ առավոտյան աշխատանքային նախաճաշի շրջանակում հանդիպել է են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն:
«Ասիա-Եվրոպա» " (АСЕМ) համաժողովի շրջանակում Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցիի կազմակերպած հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը, ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ինչպես նաև Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժոզե Մանուել Բարոզուն և Եվրախորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպեյը, հայտնում է BBC-ին:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գնահատել է Միլանի հանդիպումը Պորոշենկոյի հետ որպես «լավ, դրական», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է լրագրողներին, որ ուկրաինական կարգավորման շուրջ բանակցությունները բարդ են ընթանում, սակայն, կարծիքների փոխանակում է գնում: Ըստ նրա, հանդիպման մասնակիցներից ոմանք չցանկացան հասկանալ, թե ինչպիսին է իրական վիճակը Ուկրաինայի հարավ-արևելքում, այնուամենայնիվ հանդիպումը կառուցողական էր:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկել, իր հերթին, հայտարարեց, որ Ռուսաստանի հետ բանակցությունների ժամանակ իրավիճակն Ուկրաինայում չփոխվեց: «Ես մինչև հիմա ընդհանրապես ոչ մի բեկում չեմ տեսնում…Մենք կշարունակենք բանակցությունները: Որոշ կետերում առաջընթաց կար, բայց գլխավորը շարունակում է մնալ Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության խախտումը»,-հավելել է Մերկելը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը, մեկնաբանելով բանակցությունները, պատմել է, որ նախագահ Պուտինը հայտարարել է, թե Ռուսաստանը չի ցանկանում, որ «Ուկրաինան մասնատվի» և չի ցանկանում», որ «ճգնաժամը սառեցվի»: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը նշել է նաև, որ եթե Ռուսաստանը չկատարի իր պարտականությունները Ուկրաինայում ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ, ԵՄ-ն ուժի մեջ կթողնի ավելի վաղ սահմանված պատժամիջոցները:
Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը հերթական անգամ մեկնաբանել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, նա մի շարք աղմկահարույց հայտարարություններ է արել ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: Ըստ ռուսական և ուկրաինական ԶԼՄ-ների, նա հերթական անգամ հայտարարել է, որ ուկրաինական ճգնաժամի միակ մեղավորը նախկին նախագահ Յանուկովիչն է, որ նա է դրամական միջոցներով օգնել «Աջ սեկտորին»՝ կարծելով, որ կազմակերպությունը դեմ դուրս կգա Յուլիա Տիմոշենկոյին: Նա Պուտինին «ավագ եղբայր» է անվանել, որը երբեք չի նեղացնի կրտսերին, և միաժամանակ Ղրիմը ուկրաինական է ճանաչել, հայտարարելով, որ Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետություններն առանց Ռուսաստանի աջակցության գոյություն չէին ունենա: Սակայն, ըստ նրա, Ռուսաստանն ուղղակի ստիպված է պաշտպանել այդ տարածքները տարբեր պատճառներով՝ հեղինակությունից սկսած մինչև այն, որ «այնտեղ եղբայրներ են ապրում»: Խոսակցություններն այն մասին, թե Ռուսաստանը կարող է տարածքներ վերցնել Բելառուսից, Լուկաշենկոն սին է համարում: «Այն, թե Ռուսաստանը կարող է տարածքներ վերցնել Բելառուսից, անհեթեթություն է: Իմ մտքով անգամ չի անցնում, որ Ռուսաստանը կարող է տարածքների մի մասը վերցնել Բելառուսից…Մենք էկ կարող ենք հիշել, որ մի ժամանակ Սմոլենսկի, Բրյանսկի ու Պսկովի շրջանները Բելառուսի տարածքում էին, բայց դա չի նշանակում, որ մենք հավակնելու ենք դրանց»,-ասել է Բելառուսի նախագահը, գրում է պարբերականը:

17 Октябрь 2014 - 13:01 AMT
В здании префектуры Милана в пятницу утром за рабочим завтраком встретились президенты России и Украины Владимир Путин и Петр Порошенко.
Во встрече, организованной премьер-министром Италии Маттео Ренци в рамках 10-го саммита форума "Азия-Европа" (АСЕМ), также принимают участие премьер Британии Дэвид Кэмерон, канцлер ФРГ Ангела Меркель, президент Франции Франсуа Олланд, а также глава Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу и председатель Европейского совета Херман ван Ромпей, сообщает BBC.
Президент РФ Владимир Путин оценил встречу в Милане с участием президента Украины Петра Порошенко как «хорошую, позитивную», сообщает РИА Новости.
Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков сообщил журналистам, что переговоры по украинскому урегулированию идут сложно, есть много непонимания, но, тем не менее, обмен мнениями идет. По его словам, некоторые участники встречи проявили нежелание понять реальное положение дел на юго-востоке Украины, но тем не менее встреча была конструктивной.
Канцлер Германии Ангела Меркель, в свою очередь, заявила, что в ходе переговоров с Россией по ситуации на Украине никакого прорыва не произошло. «Я не вижу до сих пор вообще никакого прорыва… Мы продолжим переговоры. В некоторых деталях прогресс был, но главным вопросом остается нарушение территориальной целостности Украины», – добавила Меркель, сообщает РБК.
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон, комментируя переговоры, рассказал, что президент Путин заявил, что Россия не хочет «разделенной Украины» и «замораживания кризиса». Премьер Великобритании также отметил, что, в случае если Россия не выполнит своих обязательств по урегулированию кризиса на Украине, ЕС должен оставить в силе введенные ранее санкции.
В очередной раз прокомментировал ситуацию вокруг Украины Александр Лукашенко: на встрече с представителями российских региональных СМИ белорусский президент в очередной раз сделал ряд громких заявлений. По сообщениям российских и украинских СМИ, он в очередной раз заявил, что единственный виновник украинского кризиса – экс-президент Виктор Якунович, что он помогал деньгами радикальному «Правому Сектору», думая, что организация выступит против Юлии Тимошенко, назвал Путина «старшим братом», который никогда не обидит младшего – и одновременно признал Крым украинским, и заявил, что ДНР и ЛНР не существовало бы без поддержки России. Однако, по его словам, Россия просто вынуждена защищать и эти территории по разным причинам – от имиджевых до того, что «там живут братья».
Разговоры о том, что Россия может забрать территории у Беларуси, Лукашенко назвал ерундой. «Что Россия заберет часть территорий Беларуси ─ полная ерунда. Я не допускаю мысли, что Россия может забрать у Беларуси часть территорий…Мы тоже можем вспомнить, что когда-то часть Смоленской, Брянской или Псковской областей были Беларусью, но это не значит, что мы будем на них претендовать», — сказал белорусский президент, пишет МК.