18 Հոկտեմբեր 2014 - 09:41 AMT
ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ կոշտ բանակցություններ է վարում արտասահմանյան և տեղական ՈԿԿ-ների հետապնդումների անթույլատրելիության մասին:
Այդ մասին «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Թոմաս Մելիան: «Մենք բաց տեքստով Ադրբեջանի կառավարության ուշադրությանն ենք հասցրել այն դրույթը, որ երկրի երկարաժամկետ կայունության ու զարգացման գրավականն ազատությունների ապահովումն է քաղաքացիների համար երկրի բոլոր ոլորտներում: Մենք գտնում ենք, որ սեփական քաղաքացիների հանդեպ հանդուրժողականությունը կապահովի երկրի բարենպաստ ապագան»,-հայտարարել է դիվանագետը, գրում է Haqqin.az-ը:
Բաքուն շատ նյարդային արձագանքեց ամերիկացի դիվանագետի հայտարարությանը: «Ցավոք, վերջերս ԱՄՆ Պետդեպի մամուլի քարտուղարը հանդես է գալիս Ադրբեջանի հետ կապված չհիմնավորված, ճշմարտությունը չարտացոլող հայտարարություններով: Հավանաբար, նման միջամտությունը երկրի ներքին գործերին և ճնշում գործադրելն առավել ընդունելի է համարվում»,-հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի փոխղեկավար Նովրուզ Մամեդովը, հայտնում է Trend-ը:
Միաժամանակ, Ադրբեջանը հերթական անգամ խստացրել է ՀԿ-ներին ներկայացվող պահանջները: Խորհրդարանն ուղղումներ է կատարել ՈԿԿ-ներին վերաբերող օրենսդրության դրույթների մեջ, որով նախատեսվում է արտասահմանյան դրամաշնորհների տրամադրումն արտոնել միայն եկրի կառավարության թույլտվությամբ, հայտնում է «Կավկազսկի ուզելը»:
Այժմ, դոնորները պետք է հիմնավորեն այս կամ այն նախագծի իրագործման պահանջն Ադրբեջանում՝ ինչպես գաղափարը, այնպես էլ դրա ֆինանսավորման անհրաժեշտությունը, քանի որ արտերկրի դոնորներից դրամաշնորհներ ստացող ՈԿԿ-ները «նրանց դուդուկի տակ են պարում»,-համարում է Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բահար Մամեդովան: «Հիմա մեր պայմանները հետևյալն են: Ով ուզում է, թող աշխատի մեզ հետ, ոը դրամաշնորհներ ստանա ՈԿԿ-ների աջակցության խորհրդից: Ով չի ուզում, թող դիմի արտերկրի հովանավորներին»,-ասել է նա լսումների ժամանակ:
Vesti.az-ը հայտնում է, որ սկսել է իրականացվել համաներման մասին հրամանը: Այդ թվում տարբեր մեղադրանքներով ձերբակալված քաղբանտարկյալների մասով, որոնք համաձայնվել են ապաշխարել ու ներման մասին խնդրագիր ներկայացնել:
Ընդ որում, այլախոհների հետապնդման ամենաաղմկահարույց դեպքը՝ քաղաքագետ Արիֆ Յունուսի և իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի կալանքը կարող է երկարացվել: Ինչպես գրում է contact.az-ը, դատավարությունը Լեյլա Յունուսի ձերբակալության ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ սպասվում է հաջորդ շաբաթ, ասվում է Human Rights Watch հայտարարության մեջ:
«Իշխանությունները պետք է անհապաղ ազատ արձակեն ամուսիններին և հանեն նրանց ներկայացված մեղադրանքները, հետաքննեն Լեյլա Յունուսի դաժան վերաբերմունքի մասին հայտարարությունները և մեղավորներին պատասխանատվության կանչել: Լեյլա և Արիֆ Յունուսների չհիմնավորված ձերբակալությունն Ադրբեջանի կառավարության բացահայտ փորձն է՝ լռեցնել ամուսիններին»,-ասվում է HRW փոխտնօրեն Ռեյչել Դենբերի մեկնաբանության մեջ:

США ведут с властями Азербайджана жесткие переговоры о недопустимости проведения репрессивной политики против зарубежных и местных НПО.
Об этом заявил в интервью «Голосу Америки» помощник заместителя госсекретаря США Томас Мелиа.«Мы открытым текстом довели до внимания правительства Азербайджана, что залогом долгосрочной стабильности и развития страны является обеспечение свободы гражданам во всех сферах страны. Мы считаем, что именно толерантное отношение Азербайджана к своим гражданам обеспечит благоприятное будущее страны», – заключил дипломат, пишет Haqqin.az.
Баку нервно отреагировал на заявление американского дипломата. «К сожалению, в последнее время пресс-секретарь Государственного департамента США выступает с необоснованными, не отражающими истину заявлениями, связанными с Азербайджаном. Видимо, вмешательство таким путем во внутренние дела страны и оказание на нее давления считаются более приемлемыми», – заявил замглавы Администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов, сообщает Trend.
Одновременно Азербайджан в очередной раз ужесточил требования к общественным организациям. Парламент внес поправки в законодательство в области неправительственных организаций, предусматривающие предоставление иностранными донорами грантов общественным объединениям страны только с разрешения правительства республики, сообщает «Кавказский узел».
Теперь доноры должны обосновать потребность в реализации данного проекта в Азербайджане: как его идеи, так и финансовой необходимости в этом. НПО, получающие от иностранных доноров гранты, «пляшут под их дудку», считает вице-спикер парламента Азербайджана Бахар Мурадова. «Теперь у нас условия таковы. Кто хочет – пусть работает с нами и получает гранты в Совете по господдержке НПО. Кто не хочет – пусть идет к иностранным покровителям», – сказала она на слушаниях.
Vesti.az сообщает,что начал выполняться приказ о помиловании группы заключенных. Среди них – арестованные по различным обвинениям политзаключенные, которые согласились покаяться и написать прошения о помиловании.
При этом самый громкий случай преследования инакомыслящих – арест политолога Арифа Юнуса и правозащитницы Лейлы Юнус, может быть продлен. Как пишет contact.az, судебное слушание о продлении срока ареста Лейлы Юнус ожидается на будущей неделе, говорится в заявлении Human Rights Watch.
«Власти должны немедленно освободить супругов и снять с них все обвинения, расследовать заявления Лейла Юнус о жестоком обращении под стражей и привлечь виновных к ответственности. Необоснованный арест Лейлы и Арифа Юнус – является пародией и откровенной попыткой правительства Азербайджана заставить замолчать супругов", – говорится в комментарии замдиректора HRW Рейчел Денбер.