Վրաստանի ՆԳՆ նախկին ղեկավար Վանո Մերաբիշվիլին դատապարտվել է ևս 3 տարվա ազատազրկման, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Մերաբիշվիլին դատապարտվել էր Վրաստանի Միավորված բանկի աշխատակից Սանդրո Գիրգվիլիանիի 2006 թ. հունվարին կատարված սպանության աղմկահարույց գործի շրջանակում: Դատարանը մեղավոր համարեց նրան տվյալ գործի հետաքննությունը կեղծելու մեջ: Գործի մյուս ֆիգուրանտները՝ ՆԳՆ սահմանադրական անվտանգության դեպարտամենտի աշխատակիցներ Գերոնտի Ալանիան ու Վալերիան Մետրեվելին դատապարտվել են 4,5 տարվա ազատազրկման: Այս գործով մեղադրյալ էր ՆԳՆ սահմանադրական անվտանգության դեպարտամենտի նախկին աշխատակից Օլեգ Մելնիկովը, որի հետ խոստովանական ցուցմունքներից հետո դատավարական համաձայնություն կնքվեց:
ՆԳՆ սահմանադրական անվտանգության դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Դաթո Ախալայայի դեմ մեղադրական գործը, որը կալանքի տակ գտնվող ՆԳՆ նախկին նախարար Բաչո Ախալայայի եղբայրն է, առանձին դատավարությամբ կանցնի: Վրաստանի ոստիկանության նախկին ղեկավար Վանո Մերաբիշվիլին Միխայիլ Սահակաշվիլիի օրոք համարվում էր «գորշ կարդինալ»: Մերաբիշվիլիի անվան հետ է կապված ոստիկանության բարեփոխումը, որն արմատախիլ արեց կաշառակերությունը վրացական ոստիկանության ստորին և միջին օղակում, ինչպես նաև քաղաքական ընդդիմադիրներին հետևելու համակարգի կառուցումը, ընդդիմության հանրահավաքների կոշտ ճնշումը, էլիտար կոռուպցիան ու իշխանությունը չարաշահելու փորձերը:
28-ամյա Սանդրո Գիրգվիլիանին ընկերոջ՝ Լևան Բուխաիձեի հետ 2006-ի հունվարի 28-ին այցելել էր Թբիլիսիի կենտրոնում գտնվող բարը, որտեղ էին նաև ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Վանո Մերաբիշվիլիի տիկինը՝ Տակո Սակալայան: Գիրգվիլիանիի և նշված անձանց միջև վեճ բռնկվեց, որից հետո նրան տարան անտառ, ծեծի ենթարկեցին ու տանջամահ արեցին: Սպանությունը քաղաքական սկանդալի պատճառ դարձավ Վրաստանում՝ ընդդիմությունը պահաջեց ազատել պաշտոնից Մերաբիշվիլիին, որը ճնշում էր գործադրում քննության վրա, սակայն Սահակաշվիլին հրաժարվեց պատժել նախարարին:
Երբ Սահակաշվիլիի ու Մերաբիշվիլիի կուսակցությունները պարտվեցին 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններում, Գիրգվիլիանիի գործով անցնողներից շատերը փախան արտերկիր, սակայն ավելի ուշ արտահանձնվեցին: Վանո Մերաբիշվիլին արդեն պատիժ կրում է այլ իրավախախտումների համար, որոնք կատարել է իշխանության շարքերում լինելու ժամանակ:

Бывший премьер-министр и глава МВД Грузии Вано Мерабишвили приговорен к трем годам тюремного заключения, сообщает Gazeta.ru.
Мерабишвили осужден в рамках резонансного дела об убийстве в январе 2006 года сотрудника Объединенного банка Грузии Сандро Гиргвлиани. Суд признал его виновным в фальсификации расследования данного дела. Остальные фигуранты дела — бывшие сотрудники департамента конституционной безопасности МВД Геронтий Алания и Валериан Метревели — приговорены к четырем с половиной годам заключения. Обвиняемым по данному делу был бывший сотрудник департамента конституционной безопасности МВД Олег Мельников, с которым после признательных показаний было заключено процессуальное соглашение.
Обвинение против еще одного фигуранта — экс-главы департамента конституционной безопасности МВД Даты Ахалаи — брата отбывающего заключение экс-министра обороны Бачо Ахалая, выделено в отдельное судопроизводство. Вано Мерабишвили – экс-глава грузинской полиции, бывший «серым кардиналом» во время правления Михаила Саакашвили. С именем Мерабившили связывается полицейская реформа, искоренившая взяточничество в низшем и среднем звене грузинской полиции и, одновременно, построение системы слежки за политическими оппонентами, жесткие разгоны митингов оппозиции, элитарная коррупция и примеры злоупотребления властью.
28-летний Сандро Гиргвлиани вместе со своим другом Леваном Бухаидзе 28 января 2006 года посетил бар в центре Тбилиси, где находились высокопоставленные полицейские чиновники, супруга Вано Мерабишвили Тако Сакалая . Между Гиргвлиани и компанией произошла ссора, после чего он был вывезен в лес, где его избивали и пытали до смерти. Убийство вызвало политический скандал в Грузии – оппозиция требовала увольнения Мерабишвили, давившего на следствие, однако Саакашвили отказался наказывать министра.
После проигрыша партии Саакашвили и Мерабишвили на парламентских выборах 2012 года многие фигуранты дела Гиргвлиани бежали за рубеж, но позже были экстрадированы. Вано Мерабишвили уже отбывает тюремный срок за другие правонарушения, совершенные во время пребывания у власти.