20 Հոկտեմբեր 2014 - 13:03 AMT
Եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա Եվրամիության կազմից, դա պատմական սխալ կլինի և կանդրադառնա ոչ միայն Բրիտանիայի, այլև ամբողջ Եվրոպայի ապագայի վրա, կարծում է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը հայտարարել է ԵՄ-ում երկրի անդամակցությունը պահպանելու վերաբերյալ 2017-ին հանրաքվե անցկացնելու մասին: ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու հարցը լայնորեն քննարկվում է 2015-ի մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի շրջանակում, որտեղ պահպանողականները հանդես են գալիս Եվրամիության քննադատությամբ:
«Բրիտանիան պատմական սխալ կգործի, եթե որոշի դուրս գալ ԵՄ-ից: Արդյունքում այն կարող է նաև չպահպանել զարգացման նույնիսկ այս մակարդակը: Ես վստահ եմ, որ մեր ընդհանուր ապագան Եվրոպայի բնակիչների էլ ավելի սերտ մերձեցումն է: Իմ փորձից ելնելով, այն երկրները, որոնք օգտագործում են եվրոպական մակարդակը ազգային շահերը պաշտպանելու համար, ավելի մեծ կշիռ ունեն աշխարհում»,-ասել է Բարոզուն՝ ելույթ ունենալով երկուշաբթի Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում:
Նա վստահություն է հայտնել, որ Եվրոպան պետք է զարգանա որպես խաղաղության ու ժողովրդավարության նույն արժեքները դավանող քաղաքացիների միություն:
«Ուստի, ես երբեք չեմ առարկել եվրոյի հարցում Բրիտանիայի ընտրության դեմ (ֆունտ ստեռլինգի՝ ազգային արժույթի պահպանումը): Ես երբեք չեմ պնդել, որ դւոք միանաք շենգենի գոտուն կամ բացեք ձեր սահմանները»,-հավելել է Բարոզուն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է Korrespondent.net-ը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի գրասենյակը մերժել է Ժոզե Մանուել Բարոզուի քննադատությունը:
Գրասենյակում հայտնել են, որ Բարոզուն չպետք է պատրանքներ ունենա ԵՄ-ում ստատուս քվոն պահպանելու հարցում: Նշվում է, որ վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը պատրաստ է լսել Բարոզուի փաստարկները, սակայն Լոնդոնը պնդելու է բանակցություններում ԵՄ-ում Բրիտանիայի համար առավել բարենպաստ պայմանների ապահովման հարցում:
Բարոզուն մտադիր է կոչ անել Լոնդոնին հրաժարվել միասնական Եվրոպայից դուրս գալու մտադրությունից: Անցած շաբաթ նա հայտարարեց, որ «բարեկամների համեստ օգնությունն», ավելի շուտ օգտակար է Միացյալ Թագավորությանը:
Վարչապետ Քեմերոնն աճող ճնշման է ենթարկվում Միացյալ Թագավորության անկախության կուսակցության անդամ եվրահոռետեսների կողմից: Լոնդոնի և Բրյուսելի տարաձայնությունների հիմնական կետերից մեկը իմիգրացիոն քաղաքականությունն է: Բրիտանիան մտադիր է սահմանափակումներ ներմուծել ներգաղթյալների ընդունման հարցում: ԵՄ-ն, իր հերթին հայտարարում է, որ դա հակասում է համաձայնեցված քաղաքականությանն այդ հարցում:

20 Октябрь 2014 - 12:20 AMT
В Еврокомиссии заявляют, что выход Британии из ЕС станет исторической ошибкой, в Лондоне категорически с этим не согласны
Выход Великобритании из ЕС может стать исторической ошибкой и повлиять на будущее не только Британии, но и всей Европы, считает председатель Еврокомиссии (ЕК) Жозе Мануэл Баррозу.
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон заявлял о намерении провести в 2017 году референдум о сохранении членства страны в ЕС. Вопрос выхода Британии из ЕС широко обсуждается в ходе избирательной кампании перед намеченными на май 2015 парламентскими выборами, на которых консерваторы, пытаясь сохранить популярность, выступают с критикой Евросоюза.
"Британия совершит историческую ошибку, если решит выйти из ЕС. В результате он может не сохранить даже нынешний уровень (развития). Я уверен, что наше общее будущее состоит в еще большем сближении жителей Европы. По моему опыту, те страны, которые используют европейский уровень для защиты национальных интересов, имеют больший вес в мире", — сказал Баррозу, выступая в понедельник в Королевском институте международных отношений.
Он выразил уверенность, что Европа должна развиваться как союз граждан, разделяющих одинаковые ценности, связанные с миром и демократией.
"Именно поэтому я никогда не возражал против выбора Британии относительно евро (сохранения национальной валюты — фунта стерлингов). Я никогда не настаивал на вашем присоединении к шенгенской зоне и открытии ваших границ", — добавил Баррозу, сообщает РИА Новости.
Между тем, как передает Korrespondent.net, канцелярия премьер-министра Великобритании Дэвида Кэмерона отвергла критику со стороны Жозе Мануэла Баррозу. Об этом сообщает Корреспондент.
В Канцелярии заявили, что Баррозу не следует питать иллюзий по поводу сохранения статуса-кво в ЕС. Отмечается, что премьер-министр Дэвид Кэмерон готов выслушать аргументы Баррозу, однако Лондон будет настаивать на переговорах о более благоприятных для Британии условиях членства в ЕС.
Баррозу планирует выступить с призывом к Лондону отказаться от планов выхода из единой Европы. На прошлой неделе он заявил, что «скромная помощь друзей», скорее, идет на пользу Соединенному Королевству.
На премьер-министра Кэмерона все возрастающее давление оказывают евроскептики из Партии независимости Соединенного Королевства. Одним из главных пунктов разногласий Лондона и Брюсселя является иммиграционная политика. Британия намерена ввести ограничения на прием иммигрантов. ЕС, в свою очередь, заявляет, что это противоречит общей согласованной политике в этой области.