21 Հոկտեմբեր 2014 - 07:03 AMT
Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայանում սկսված հետաքննությունը պարզել է, որ ձյուն մաքրող մեքենայի վարորդը, որը հայտնվել էր թռիչքուղու վրա և որի հետ բախվել էր թեթև Falcon մասնավոր օդանավը, ալկոհոլային խմիչքի աղդեցության տակ է եղել: Այդ մասին ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության հայտարարել է ՌԴ Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը: Բացի այդ, հնարավոր է, որոշում կայացվի օդանավակայանի մի շարք աշխատակիցներին պարտականությունների կատարումից հեռացնելու մասին՝ քրեական գործի քննության ժամանակահատվածում:
Հոկտեմբերի լույս 21-ի գիշերը Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայանում վթարի է ենթարկվել մասնավոր Falcon-50 ինքնաթիռը: Վթարի հետևանքով զոհվել են անձնակազմի 3 անդամները՝ Ռասյա Պեռաֆորիա Մաքսիմ Ժան Մարին, Ֆալյուկ Ռուսլանն ու Նիկոն Յան Ժակ Ժոզեֆը, ինչպես նաև միակ ուղևորը՝ նավթային Total ընկերության նախագահ Քրիստոֆ դը Մարժերին:
Ընկերությունում հաստատել են նախագահի մահվան լուրը:
Ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել թռիչքի պահին՝ բախվելուվ ձյուն մաքրող մեքենայի հետ: «Արագություն հավաքելու ժամանակ՝ Մոսկվայի ժամանակով 23:57-ին բախում է տեղի ունեցել օդանավակայանի ձյուն մաքրող մեքենայի հետ: Բախման հետևանքով ուղևորն ու անձնակազմի երեք անդամները զոհվել են: Ձյուն մաքրող մեքենայի վարորդը չի տուժել»,-ասվում է «Վնուկովո» օդանավակայանի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ:
Ըստ LifeNews-ի, թռիչքի թույլտվություն ստանալով, ինքնաթիռը սկսել է արագություն հավաքել թռիչքուղու վրա, սակայն ձախ թևով դիպել է ձյուն մաքրող մեքենային: Բախումից ինքնաթիռը շրջվել է, ընկնելով շասիներով դեպի վեր ու պայթել: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ ՔՕ 263 հոդվածով, որով պատիժ է նախատեսվում օդային տրանսպորտային միջոցի շահագործման անվտանգության կանոնների խախտման համար, որի հետևանքով անզգուշաբար երկու կամ ավելի անձանց մահ է արձանագրվել:
Քրիստոֆ դը Մարժերին ծնվել է 1951 թ. Ֆրանսիայում: Կրթություն ստանալուն պես աշխատանքի է անցել Total-ում, որտեղ զբաղեցրել է մի շարք ֆինանսական և վարչական պաշտոններ: 1995 թ. Դը Մարժերին նշանակվել է Total Middle East նախագահ, աշխատել է նաև Ղազախստանում և Ինդոնեզիայում: 1999-ին նա ընդգրկվել է Խմբի գործադիր կոմիտեում որպես Հետախուզման և արդյունահանման դեպարտամենտի նախագահ: Խմբի նախագահ է նշանակվել 2010-ին:
Դը Մարժերին բազմիցս է բացասաբար արտահայտվել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին և կողմ էր դրանցից հրաժարվելուն:
Total-ը իր շուկայական արժեքով չորրորդ ոչ պետական էներգետիկ ընկերությունն է Exxon Mobil Corp., Royal Dutch Shell Plc և Chevron Corp.-ից հետո, գրում է Bloomberg-ը: Ֆրանսիական ընկերության շրջանառությունն անցած տարի կազմել է 228 մլրդ դոլար, որը գերազանցում է այնպիսի երկրների ՀՆԱ-ն, ինչպիսիք են, օրինակ, Իռլանդիան ու Վիետնամը:

Расследование аварии в аэропорту Внуково установило, что водитель снегоуборочной машины, которая находилась на взлетно-посадочной полосе Внуково и в которую врезался легкомоторный Falcon, находился в состоянии алкогольного опьянения. Об этом, по сообщению агентства РИА Новости, заявил представитель Следственного комитета РФ Владимир Маркин. Кроме того, возможно, будет принято решение об отстранении ряда сотрудников аэропорта от выполнения обязанностей на период расследования уголовного дела.
В ночь на вторник, 21 октября, в московском аэропорту «Внуково» разбился частный самолет Falcon-50. В катастрофе погибли три члена экипажа – Рассья Перафорья Максим Жан Мари, Фалюк Руслана и Никон Яннь Жак Жозеф, и единственный пассажир, президент нефтяной компании Total Кристоф де Маржери.
В компании Total подтвердили факт гибели президента.
Самолет потерпел крушение при взлете, врезавшись в снегоуборочную машину. «Во время разбега в 23:57 МСК произошло столкновение со снегоуборочной машиной аэродромной службы. В результате столкновения пассажир и все члены экипажа погибли. Водитель снегоуборочного автомобиля не пострадал», – говорится в заявлении пресс-службы аэропорта Внуково по поводу аварии.
По данным источника LifeNews, получив разрешение на взлет, самолет стал разгоняться по взлетно-посадочной полосе, но зацепил левым крылом снегоуборочную машину, расчищавшую полосу. От удара самолет подбросило в воздух, он перевернулся, упал на ВПП кверху шасси и взорвался.
По факту произошедшего возбуждено уголовное дело по статье 263 УК РФ, предусматривающей наказание за нарушение правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц.
Кристоф де Маржери родился в 1951 году во Франции. После получения образования пришел в Total, где занимал ряд финансовых и административных должностей. В 1995 году Маржери был назначен президентом Total Middle East in 1995, поработал он также в Казахстане и Индонезии. В 1999-м был включен в Исполнительный комитет группы в качестве председателя департамента разведки и добычи. Президентом группы он был назначен в 2010 году.
Де Маржери неоднократно отрицательно высказывался о санкциях против России и лоббировал их отмену.
Total – четвертая по величине негосударственная энергетическая компания по рыночной стоимости после Exxon Mobil Corp., Royal Dutch Shell Plc and Chevron Corp., пишет Bloomberg. Оборот французской компании за прошлый год составил $228 млрд, что превосходит ВВП таких стран, как Ирландия или Вьетнам.