Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ պատրաստ է հրաժարական տալ, եթե ապացուցվի, որ կառավարությունը քուրդ բնակչությանը վերաբերվում է որպես երկրորդ կարգի քաղաքացիների: Նա նշել է, որ Թուրքիայի բոլոր քաղաքացիները տարբեր իրավունքներ ունեն, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը թուրքական «Sabah»-ի վրա հղումով:
Այն բանից հետո, երբ Թուրքիան հրաժարվեց ռազմական ուժ կիրառել սիրիական քրդաբնակ Կոբանին ԻՊ գրոհայիններից պաշտպանելու համար, մի շարք ընդդիմադիր կուսակցություններ հայտարարեցին, որ կառավարությունը քրդերի որպես երկրորդ կարգի քաղաքացիների է վերաբերվում:
Ըստ նրա, Թուրքիայում խոսք անգամ չի կարող լինել մեկ ազգության գերիշխանության մասին: Սիրիական Կոբանին նախօրեին հայտնվեց «Իսլամական պետության» հսկողության տակ: Ասվում է նաև, որ Թուրքիայի տարածք է անցել մոտ 100 հազար փախստական:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն հոկտեմբերի 20-ին հայտարարեց, որ Անկարան թույլ է տվել Իրաքից Կոբանի անցնել քրդական ռազմականացված կազմավորումների անդամներին:
Ըստ նրա, այժմ Կոբանիում ԻՊ ահաբեկիչների դեմ են պայքարում մոտ 7 ռազմական քրդական կազմավորումներ: Մինչդեռ թուրքական կառավարությունը սկսում է օգնել քրդական կազմավորումներից Իրաքից անցնել Կոբանի, հայտնել է ԱԳ նախարարը թունիսցի պաշտոնակից Մոնգի Համդիի հետ հանդիպմանը:
«Թուրքիան բացել է իր սահմանները Կոբանից իր եղբայրների համար, մոտ 200 հազարը այժմ մեր երկրում են: Մենք չենք ցանկանում տեսնել Կոբանի անկումը, ուստի կանենք հնարավորը, դա թույլ չտալու համար», ասել է Չավուշօղլուն: ԱԳ նախարարը նշել է, որ 7 կամ 8 զինյալ խմբավորում պայքարում է ԻՊ դեմ Կոբանիում, հայտնել է Ca-news.org-ը: Իր հերթին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի մարդու իրավունքների գծով օգնական Իվան Շիմոնովիչը հայտարարել է, որ ԻՊ գրոհայինները կարող են մեղավոր լինել ռազմական հանցագործությունների ու ցեղասպանության փորձի մեջ: Շիմոնովիչը վերջերս է վերադարձել Իրաքից: Ըստ նրա, ԻՊ պատկերացումները «արդարության մասին ավարտվում են սպանություններով»:
ՄԱԿ ներկայացուցիչը մեղադրել է խմբավորման գրոհայիններին մարդու իրավունքների մշտական խախտումների մեջ: Ըստ նրա ԻՊ սեքսուալ ստրկության է վաճառում աղջիկներին:
Նա նաև հայտարարել է, որ եզդիների հետապնդումները կաորղ են ցեղասպանության դրսևորում համարվել, հայտնում է Ռոսբալտը:

21 Октябрь 2014 - 04:59 AMT
Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу заявил, что готов уйти в отставку в том случае, если будет доказано, что правительство относится к курдскому населению страны как к второстепенным гражданам.
Он подчеркнул, что все граждане Турции имеют равные права, сообщает Тренд со ссылкой на турецкую газету «Sabah».
После того как Турция отказалась применить военную силу для защиты сирийского города Кобани, населенного курдами, от боевиков «Исламского государства», ряд оппозиционных партий заявили, что правительство относится к курдам как к второстепенным гражданам.
По его словам, в Турции и речи быть не может о превосходстве одной нации над другой.
Сирийский Кобани, в котором проживают курды, накануне перешел под контроль террористической организации «Исламское государство». Сообщается, что на территорию Турции перешло свыше 100 тысяч беженцев из Кобани.
Министр иностранных дел Турции Мовлут Чавушоглу 20 октября заявил, что Анкара разрешила перейти из Ирака в Кобани по турецкой территории бойцам курдских военизированных формирований.
По его словам, в настоящее время в Кобани против террористов «Исламского государства» воюют семь военизированных курдских формирований.
Между тем, турецкое правительство начнет оказывать помощь в переброске курдских формирований из Ирака в Кобани, осажденный группировкой ИГ, сообщил министр иностранных дел Турции Чавушоглу в понедельник на встрече с тунисским коллегой Монги Хамди.
«Турция открыла свои границы для братьев из Кобани; около 200 тыс. сейчас находятся в стране. Мы не хотим увидеть падение сирийского города Кобани, поэтому сделаем все возможное, чтобы этого не допустить», – подчеркнул Кавусоглу.
Министр иностранных дел отметил, что 7 или 8 вооруженных группировок борется с ИГ на территории Кобани, сообщает Ca-news.org.
В свою очередь, помощник генсека ООН по правам человека Иван Шимонович заявил, что боевики радикальной группировки «Исламское государство» могут быть виновны в совершении военных преступлений и попытке осуществления геноцида.
Шимонович недавно вернулся из недельной поездки по Ираку. По его словам, представления «ИГ» о достижении справедливости просто сводятся к убийствам.
Представитель ООН обвинил боевиков группировки в систематических нарушениях прав человека. По словам Шимоновича, «ИГ» продает девушек в сексуальное рабство.