21 Հոկտեմբեր 2014 - 07:45 AMT
Չեչնիայի Հանրապետության ղեկավար Ռամզան Կադիրովը «Իսլամական պետություն» խմաբվորման գրոհայիններին շայտաններ է անվանում ու խոստացել է ոչնչացնել յուրաքանչյուրին, ով հանրապետությունից կմեկնի կռվելու ԻՊ շարքերում: Նա նաև կողմ է արտահայտվել համացանցն անջատելուն, քանի որ դա բարդացնում է երիտասարդության ճիշտ դաստիարակությունը:
«Նախկինում հեշտ էր աշխատելը, երբ մարդն էր քարոզ կարդում, իսկ հիմա ամեն տեղ ինտերնետ կա ու երիտասարդներն այնտեղի քարոզներն են լսում: Մի ժամանակ ես երազում էի, որ մեր հանրապետությունում ևս ինտերնետ լինի, իսկ հիմա, ես կողմ եմ, որ այն անջատվի»,-հայտարարել է Կադիրովը լրագրողներին:
Թեև, ըստ Կադիրովի, «քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական առումով դա մեծ բաց կլիներ, բայց փոխարենը, մենք իրար չէինք սպանի»:
«Ամեն տանը ինտերնետ կա, ցանկացած ոք կարող է լսել վահաբիթի քարոզը: Նույնիսկ իմ տանը իմ երեխան կարող է նման մի քարոզի հանդիպել համացանցում: Ուստի մեր իմամներն աշխատում են այդ թվում նաև սոցցանցերում»,-ասել է նա:
Կադիրովը հորդորել է, որ ԻՊ-ն չանվանեն իսլամական պետություն: «Նրանք մի խումբ շայտաններ են, նրանց նպատակը շատ փող վաստակելն է: Նրանք կատարում են Արևմուտքի ու Եվրոպայի հանձնարարությունները և նպատակադրված ոչնչացնում են մահմեդականներին: Նրանց պետք է ոչնչացնել,.. Որտեղ էլ լինեն: Չեչնիայի Հանրապետությունում մենք նրանց բոլորին ոչնչացրել ենք»,-ասել է Կադիրովը:
Նա հայտարարել է, որ նրանց համար, ով Չեչնիայից կանդամագրվի այդ կազմակերպությանը, հետադարձ ճանապահ չի լինի: «Մենք նրանց կոչնչացնենք, որտեղ էլ նրանք լինեն»,-ասել է Կադիրովը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
ԻՊ գործող խմբավորման դաշտային հրամանատարը սպառնացել էր Իրաքից հետո գրավել Չեչնիան:
Հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ սպառնալիքները հնչեցրել է Վրաստանում ծնված Թարհան Բատիրաշվիլին, որին ԻՊ գրոհայինները, անհայտ պատճառներով, անվանում են Չեչեն Օմար: Ռուսաստան գալու մտադրության մասին Բատիրաշվիլին ասել էր հոր հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ, որը բնակվում է Պանկիսի կիրճում:
Ըստ ավագ Բատիրաշվիլու, նրա որդին զգուշացրել էր, որ հազարավոր հետնորդներ ունի, որոնք պատրաստ են Ռուսաստանի հետ դիմակայության: Դաշտային հրամանատարը վստահ է, որ պատերազմ սկսելու դեպքում նրան էլի հազարավոր մարդիկ կմիանան:
Բատիրաշվիլին համարվում է ԻՊ ամենահեղինակավոր ու հաջողակ հրամանատարներից մեկը: Նրա ղեկավարությամբ գրոհայինները գրավել են ռազմավարական նշանակության դիրքեր Իրաքի Անբար գավառում: Նշվում է, որ կառավարական զորքերը Բատիրաշվիլիի մարդկանց դեմ կռիվներում մոտ 500 զինծառայող են կորցրել:
Ավելի վաղ ԻՊ-ն հայտարարել էր, որ մտադիր է պատերազմ սկսել ռուսական Կովկասում, այդ թվում Չեչնիայում: Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Կադիրովն ի պատասխան ասել էր, որ այդ հայտարարություններն արվում են ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների թելադրանքով և խոստացել էր ոչնչացնել յուրաքանչյուրին, ով կփորձի ներխուժել Չեչնիա:

Глава Чеченской Республики Рамзан Кадыров назвал «Исламское государство» группой шайтанов, пообещал уничтожить любого, кто уйдет из республики воевать на стороне боевиков ИГ, и высказался за отключение интернета, затрудняющего правильное воспитание молодежи.
«Раньше легко нам было работать, когда человек читал проповедь, а сейчас везде есть интернет и молодежь любит слушать проповеди оттуда. Было время, когда я мечтал, чтобы у нас в республике заработал интернет, но сейчас, я за то, чтобы его отключили», – заявил Кадыров в понедельник журналистам.
Хотя, по его словам, «это в политическом, экономическом и социальном плане большой минус, но мы перестали бы убивать друг друга».
«В каждом доме есть интернет. Любой может взять и послушать проповедь какого-нибудь ваххабита. Даже у меня дома мой ребенок тоже может наткнуться на какую-нибудь проповедь. Поэтому наши имамы работают, в том числе и в соцсетях», – отметил глава республики.
Он попросил не называть ИГ исламским государством. «Это группа шайтанов, цель которых – заработать больше денег. Они выполняют поручения Запада и Европы и целенаправленно занимаются убийством мусульман. Их надо уничтожать, где бы они не находились. В Чеченской Республики мы их всех уничтожили», – отметил Кадыров.
Он пообещал, что для тех, кто уйдет из Чеченской Республики в эту организацию, не будет обратной дороги. «Мы его уничтожим, где бы он ни находился», – заключил Кадыров, сообщает Интерфакс.
Полевой командир действующей группировки «Исламское государство» пригрозил после Ирака захватить Чечню.
В сообщении уточняется, что такие угрозы поступили от уроженца Грузии Тархана Батирашвили, которого боевики «Исламского государства» по неизвестным причинам называют Омар-Чеченец. О намерении приехать в Россию Батирашвили рассказал по телефону своему отцу, проживающему в Панкисском ущелье.
По словам Батирашвили-старшего, его сын предупредил, что у него есть несколько тысяч последователей, готовых к прямому вооруженному противостоянию с Россией. Кроме того, полевой командир убежден, что после начала войны к нему примкнут еще тысячи человек.
Тархан Батирашвили считается одним из наиболее успешных и влиятельных полевых командиров «Исламского государства». Под его руководством боевики взяли несколько важных стратегических пунктов в иракской провинции Анбар. Отмечается, что правительственные войска потеряли в боях с людьми Батирашвили более пятисот военнослужащих.
Ранее «Исламское государство» уже выражало намерение начать войну на российском Кавказе, в том числе и в Чечне. Глава республики Рамзан Кадыров в ответ выразил уверенность, что эти заявления сделаны под диктовку американских спецслужб, и пообещал ликвидировать исламистов в случае, если они попытаются вторгнуться в Чечню.