21 Հոկտեմբեր 2014 - 13:20 AMT
Սեյմի խոսնակը հայտարարել է, որ Մոսկվան դրդել Լեհաստանին մասնատել Ուկրաինան, հետո՝ հերքել է ինքն իրեն
2008-ին Մոսկվա այցելության ժամանակ Լեհաստանի կառավարության ղեկավար Դոնալդ Տուսկին ակնարկել են, որ Ուկրաինան կարելի է մասնատել: Այդ մասին ամերիկյան Politico պարբերականին է պատմել Լեհաստանի ԱԳ նախկին նախարար, այժմ Լեհաստանի Սեյմի խոսնակ Ռադոսլավ Սիկորսկին: Ըստ նրա, Վլադիմիր Պուտինը դրդում էր Վարշավային ներխուժել Ուկրաինա:
«Պուտինն ուզում էր, որ Լեհաստանը զորքեր մտցնի Ուկրաինա: Հենց այդպիսի ազդանշաններ էին նրանք մեզ հղում»,-հայտարարել է Սիկորսկին: Հետո դիվանագետը հստակեցրել է. «Դա առաջինն էր, ինչ Պուտինն ասաց Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկին, երբ նա ժամանեց Մոսկվա: Հետո նա ասաց, որ Ուկրաինան արհեստական երկիր է, իսկ Լվովը՝ լեհական քաղաք, և ինչու մենք չենք կարող փոխարենը դա միասին կարգավորել»: Ըստ Սիկորսկու, Տուսկը ոչինչ չէր պատասխանել Պուտինին, քանի որ տեղյակ էր, որ խոսակցությունը ձայնագրվում է, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Լեհաստանի ԱԳՆ նախկին ղեկավարը պատմել է նաև, որ Ռուսաստանի մտադրությունները Ղրիմի հարցում սկսեցին մտահոգել իրեն 2011-2012 թթ., երբ Պուտինը սկսեց այցելել բայքերների փառատոներ, որոնք անցնում էին թերակղզում: Ըստ Սիկորսկու, 2013-ի ամռանն իրեն հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը հետաքրքրված է Ուկրաինայի Զապորոժիեյի, Դնեպրոպետրովսկի և Օդեսայի շրջաններով, իսկ Դոնբասը ոչ այնքան շահավետ է համարում ՌԴ-ին միացնելը:
Ի պատասխան ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ Կրեմլում չեն ընկալում Սիկորսկու այն հայտարարությունը, թե Վլադիմիր Պուտինն ակնարկել է Լեհաստանի նախկին վարչապետ Տուսկին Ուկրաինան մասնատելու մտադրության մասին:
«Հիմա այնքան զառանցանք է հայտնվում և իրական մարդկանց անունից, և հորինվածներից նույնպես»,-ասել է Պեսկովը: Ավելի ուշ Սիկորսկին հրաժարվեց իր խոսքերից՝ ասելով, թե նրան սխալ են հասկացել, երբ նա խոսել է լեհական ղեկավարությանը հասցեագրված Պուտինի Ուկրաինան իրար մեջ «բաժանելու» առաջարկի մասին: Հարցազրույցում որոշ արտահայտություններ չափազանցվել են, ասել է Սիկորսկին՝ չհստակեցնելով, թե հայտարարության որ մասն է սխալ մեկնաբանվել:
«Հաստատում եմ, որ Լեհաստանը չի մասնակցել բռնակցմանը»,-ասել է Սիկորսկին: Նա հիշեցրել է, որ նախագահ Պուտինը խոսել է Ուկրաինայի մասին որպես արհեստական կազմավորման հրապարակավ՝ 2008 թ. Բուխարեստում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում:

Главе польского правительства Дональду Туску во время визита в Москву в 2008 году намекали на возможность раздела Украины. Об этом американскому изданию Politico рассказал бывший министр иностранных дел Польши, ныне спикер польского Сейма Радослав Сикорский. По его словам, Владимир Путин подталкивал Варшаву к вторжению на Украину.
«Путин хочет, чтобы Польша ввела войска на Украину. Именно такие сигналы они нам посылали», – заявил Сикорский. Затем дипломат уточнил: «Это было первое, что Путин сказал моему премьер-министру Дональду Туску, когда тот приехал в Москву. Он далее сказал, что Украина – это искусственная страна, и что Львов – это польский город, и почему нам просто вместе это не уладить». По словам Сикорского, Туск ничего не ответил Путин, потому что знал, что разговор записывается, сообщает РБК.
Бывший глава МИД Польши также рассказал Politico о том, что намерения России в отношении Крыма стали его тревожить в 2011–2012 годах, когда Путин стал посещать фестивали байкеров, которые проходили на полуострове. По словам Сикорского, к лету 2013 года ему стало известно, что Россия заинтересована в Запорожской, Днепропетровской и Одесской областях Украины, а Донбасс посчитали не слишком выгодным включать в Россию.
В ответ на это пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что в Кремле никак не воспринимают заявление Радослава Сикорского о том, что Владимир Путин намекал экс-премьеру страны Дональду Туску на раздел Украины.
«Сейчас появляется много бреда и от живых людей и от вымышленных тоже», – сказал Песков.
Позже сам Сикорски от своих слов отказался, заявив, что его неправильно поняли, когда он говорил об адресованном польскому руководству предложении российского президента Владимира Путина «поделить» Украину. Некоторые слова в интервью американской газете Politico были преувеличены, сказал Сикорски, не уточнив, в какой части его заявления были неверно истолкованы.
Реагируя на публикации в прессе, Сикорский сказал, что интервью не было им авторизовано.
«Подтверждаю, что Польша не принимает участия в аннексии», – сообщил также Сикорский. Он напомнил, что президент Путин говорил об Украине как об искусственном образовании публично на саммите НАТО в Бухаресте в 2008 году.