23 Հոկտեմբեր 2014 - 06:32 AMT
Անհայտ անձը կրակ է բացել Կանադայի մայրաքաղաք Օտտավայում՝ ազգային հուշահամալիրի պատվո պահակախմբի ուղղությամբ, որից հետո ներխուժել է խորհրդարանի շենք:
Կրակոցների հետևանքով հրազենային վիրավորում էր ստացել պատվո պահակախմբի զինվորը, խորհրդարանի պահակախմբին հաջողվել է ոչնչացնել հրաձիգին կրակոցներից անմիջապես հետո: Կանադայի վարչապետ Սթիվեն Հարփերը բարեհաջող տարհանվել է շենքից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կանադայի իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչը հայտարարել են մի քանի կասկածյալների մասին: Նա հստակեցրել է , որ այժմ ոստիկանությունն որոնում է նրանց:
«Օտտավայի ոստիկանությունը հայտարարում է, որ մի քանի կասկածյալներ են որոնվում»,-հայտնում է Կոմերսանտը: Քաղաքի բնակիչներին խորհուրդ է տրվում խուսափել փողոց դուրս գալուց և չմոտենալ պատուհաններին: Ինչպես հայտնում է ABC-ն France Presse-ի վրա հղումով, ենթադրվող հանցակիցը կարող է լինել խորհրդարանի շենքի տանիքին: Պատահարից մի օր առաջ Կանադայում բարձրացվել էր ահաբեկչական գործողությունների վտանգի մակարդակը՝ ցածրից մինչև միջին, գրում է Reuters-ը: Իսկ հոկտեմբերի 20-ին ոստիկանները ոչնչացրել էին մեքենայով երկու զինծառայողների վրաերթի ենթարկած պատանուն: Ավելի ուշ պարզվեց, որ ահաբեկչական գործողություն կատարած երիտասարդը Մարտեն Ռուլո Կուպորն է, որը միջադեպից առաջ իսլամ էր ընդունել և պատրաստվում էին մեկնել Թուրքիա: Իրավապահներին էին դիմել նրա ընտանիքի մտահոգված անդամները:

Неизвестный открыл стрельбу по солдатам почетного караула у национального мемориала в столице Канады Оттаве, после чего проник в здание парламента.
В результате стрельбы был ранен солдат почетного караула, охране парламента удалось ликвидировать стрелка после перестрелки. Премьер-министр Канады Стивен Харпер был благополучно эвакуирован из здания, сообщает РИА Новости.
Представитель правоохранительных органов Канады заявил о нескольких подозреваемых в стрельбе в здании парламента. Он уточнил, что на данный момент полицейские разыскивают их.
«Полиция Оттавы заявляет, что ведутся поиски нескольких подозреваемых», — сообщает Коммерсант.
Жителям города не рекомендуется выходить на улицы и подходить к окнам. Как сообщает ABC со ссылкой на France Presse, предполагаемый сообщник ранее застреленного преступника может находиться на крыше здания парламента.
За день до происшествия в Канаде был повышен уровень опасности совершения терактов – от низкого до среднего, пишет Reuters. А 20 октября полицейские застрелили юношу, сбившего двух военнослужащих на машине. Позже оказалось, что совершивший акт молодой человек – Мартен Руло-Кутюр, принял ислам незадолго до инцидента и собирался вылететь в Турцию, в правоохранительные органы обратились обеспокоенные члены его семьи.