Անկարայում Էբոլա վիրուսի ախտանիշներով կին է հոսպիտալացվել: Ինչպես հաղորդում է թուրքական Dunya Bulteni կայքը, Սաուդյան Արաբիայից վերադարձող օդավանում 80-ամյա ուղևորուհին բարձր ջերմություն և սրտխառնոց է ունեցել: Ինքնաթիռի անձնակազմը տեղյակ է պահել թուրքական կողմին, և վայրէջքից հետո ժամանած հատուկ բուժանձնակազմը մեկուսացրել է հիվանդին ու հատուկ մեքենայով տեղափոխել հիվանդանոց:
Կինը կարանտինի տակ կմնա այնքան ժամանակ, մինչև պարզ կլինեն անալիզների արդյունքները: Դրանք հիմնականում ստացվում են 12 ժամվա ընթացքում:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր թուրքական Իզմիր, Քահրամանմարաշ և Քոնյա նահանգներում Էբոլա վիրուսով վարակված լինելու կասկածանքով 3 մարդու հոսպիտալացման մասին: Հոսպիտալացվածներից մեկը թուրք ուսանող է, որը վերջերս է վերադարձել Սոմալիի համալսարանից: Մյուս երկու հիվանդները վերադարձել են Սաուդյան Արաբիա կատարած ուխտագնացությունից:
Ընդհանուր առմամբ, Թուրքիայում էբոլա վիրուսի կասկածանքով արդեն հոսպիտալացվել է 6 մարդ, որոնցից 5-ը հաջից են վերադարձել:
Էբոլայի հեմորագիկ տենդի ախտանիշներն են`
Ինկուբացիոն կամ գաղտնի շրջանը տատանվում է մի քանի օրից մինչև 2-3 շաբաթ: Հիվանդության սկիզբը սուր է ընթանում, մարմնի ջորմությունը բարձրանում է մինչև 38-39 աստիճան, ուղեկցվում գլխացավով, փսխումներով, մարսողության խանգարմամբ: Առաջին օրերին հիմնականում արտահայտվում են անգինայի նախանշանները` նշագեղձերի բորբոքումն առաջացնում է «կոկորդում գնդի» տպավորություն: Հիվանդության սրման հետ առաջանում է չդադարող փխսում, ցավ փորի շրջանում ու դիարեա: Արագ զարգանում է հեմորագիկ համախտանիշը, առաջանում են մաշկային արնազեղումներ, ներքին արնահոսություններ, արյունոտ փսխումներ: Հաճախ հիվանդների մոտ դիտվում է ագրեսիայի ավելացում, որը երկար ժամանակ պահպանվում է նաև ապաքինման ու վերականգնման փուլում: Հիվանդության սկզբից մոտավորապես 4-6-րդ օրը հայտնվում է էկզանթեմա:
Մահացու ելքը, որպես կանոն, լինում է հիվանդության 25-րդ շաբաթի սկզբում: Հիմնական պատճառները` արյունահոսություն, ինքնաթունավորում, ինֆեկցիոն-տոքսիկ շոկ:
Ապաքինման դեպքում հիվանդության սուր փուլը դիտվում է 2-3 շաբաթ: Լիակատար ապաքինման շրջանը տևում է 2-3 ամիս: Ուղեկցվում է անարեքսիայով, մարմնի զանգվածի նվազմամբ, մազաթափությամբ, երբեմն նաև հոգեկան խանգարումների զարգացմամբ:
Հիվանդության ընթացքի կանխատեսումը ծայրահեղ անբարենպաստ է. տարբեր օջախներում մահացու ելքի հավանականությունը 50-ից 90% է:

В Анкаре с подозрением на Эболу госпитализирована женщина. По сообщению турецкого портала Dunya Bulteni, у 80-летней пассажирки рейса из Саудовской Аравии были замечены симптомы Эболы – высокая температура и тошнота.
Экипаж лайнера предупредил наземные службы о возможном наличии зараженного пассажира, после чего, по прибытию в аэропорт Анкары, специальный медицинский персонал изолировал больную перевез ее в больницу. Женщина будет оставаться под подозрением, пока не выяснятся результаты анализов. Как правило, ответ становится известен в течение 12 часов.
Ранее сообщалось о госпитализации с подозрением на Эболу трех человек в городах Измир, Кахраманмаш и провинции Конья. Один из госпитализированных – турецкий студент, вернувшийся из Сомали, двое других возвращались из Саудовской Аравии.
Таким образом, число пациентов с подозрением на Эболу в Турции достигло шести человек. Пятеро из них, возможно, заразились в ходе хаджа в Саудовскую Аравию.
Геморрагическая лихорадка Эбола — острая вирусная высококонтагиозная болезнь. Редкое, но крайне опасное заболевание с уровнем смертности до 90 %. Поражает человека, некоторых приматов, а также парнокопытных. Инкубационный период лихорадки Эбола — от 2 до 21 дня. Заболевание начинается с сильной слабости, сильной головной боли, болей в мышцах, диареи, болей в животе, ангины. Позднее появляется сухой кашель и колющие боли в грудной клетке, развиваются признаки дегидратации. Смерть наступает обычно на второй неделе болезни на фоне кровотечений и шока.
Количество жертв лихорадки Эбола превысило 2 тысячи человек, заражено не менее 4 тысяч. Самая тяжелая ситуация с заболеванием – в Либерии: на нее приходится более половины всех смертей от заболевания. Власти страны заявляют, что положение может уххудшиться в связи с отсутствием необходимого количества персонала и медикаментов.
По данным Всемирной организации здравоохранения, вирус Эбола передается при прямом контакте с кровью, выделениями, другими жидкостями и органами инфицированного человека, а также передается от диких животных. В Африке документально подтверждены случаи инфицирования людей в результате обращения с инфицированными шимпанзе, гориллами, плодоядными летучими мышами, обезьянами, лесными антилопами и дикобразами, обнаруженными мертвыми или больными во влажных лесах.
Впервые вирус Эбола появился в 1976 году в двух одновременных вспышках болезни — в Судане и Демократическая Республике Конго (ДРК). В последнем случае селение находилось рядом с рекой Эбола, откуда болезнь и получила свое название.