23 Հոկտեմբեր 2014 - 12:57 AMT
Հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան Google-ը ներկայացրեց էլեկտրոնային փոստով աշխատանքի «միանգամայն նոր» Inbox ծառայությունը: Ըստ ընկերության պաշտոնական բլոգի, ծառայությունը մշակել է Gmail-ի թիմը, սակայն այն տարբերվում է արդեն գործող էլեկտրոնային փոստից:
«Դա միանգամայն նոր ծառայություն է, կենտրոնացած իրապես կարևոր բաների վրա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ: Չնայած, որ հոկտեմբերի 23-ից Inbox-ն արդեն հասանելի է Android և iOS հարթակներում, ինչպես նաև Chrome բրաուզերով, այն դեռ հասու չէ բոլորին: Առայժմ Inbox հնարովոր կլինի տեղադրել միայն Google-ից ստացած հրավերով, բայց հրավեր ստացած օգտատերերը կարող են հրավիրել ընկերներին: Հրավեր ստանալու համար հարկ կլինի նման խնդրանքով նամակ ուղարկել [email protected] հասցեով: Դեռ հայտնի չէ, թե երբ նոր ծառայությունը հասանելի կլինի բոլորին: Inbox մտնելու համար կպահանջվեն Gmail-աքաունթի տվյալները:
Ըստ ընկերության ներկայացուցիչների, Inbox-ն առաջին հերթին կոչված է պարզեցնելու աշխատանքը փոստարկղի հետ բջջայինների օգտատերերի համար: Օրինակ, նոր ծառայության համար բարելավվել է նամակների խելամիտ տեսակավորման համակարգը, որը հայտնվեց Gmail-ում մոտավորապես մեկ տարի առաջ, գրում է «ԱիՖ»-ը:
Google-ը գործարկեց Gmail-ը 2004-ին: 2012-ի սեպտեմբերին ծառայությունը ամենատարածվածը դարձավ աշխարհում՝ իր օգտատերերի թվով գերազանցելով մրցակից Microsoft-ի Hotmail-ը, և հայտնեց, որ ակտիվ օգտվողների քանակը հասնում է 425 միլիոնի:
Աշխատելով Gmail-ի բազայի վրա՝ Inbox-ն օգտագործում է արդեն կիրառվող թղթապանակները, պիտակներն ու ֆիլտրերը, ինչպես նաև ունի կոնտակտների նույն բազան, ինչ և սովորական փոստը:
Նվազեցնելու համար ստացվող հաղորդագրությունները, ծառայությունը խմբավորում է նամակներն ըստ պատկանելության և բովանդակության: Նմանատիպ է գործում նաև Gmail-ը, որն այն ամենն, ինչ գովազդ է համարում, գցում է Promotions թղթապանակի մեջ, իսկ ծառայությունների ու սոցցանցերի թարմացումները՝ Social թղթապանակի մեջ: Inbox-ը նաև ավելացրել է բաժինների քանակը, ավելացնելով իրազեկումները գնումների ու առաքումների մասին, տոմսերի վերաբերյալ հաստատումները, ինչպես նաև թղթապանակները մարդկանց որոշակի խմբերի համար, հայտնում է TJօurnal-ը:
Ինչպես Gmail 5.0-ը Android Lollipop-ում, նոր ծառայությունը թույլ է տալիս ավելացնել կողմնակի ծառայությունների փոստային աքաունթներ: Գլխավոր նորամուծությունը փոստային գործառնությունների առումով ստացվող հաղորդագրությունների ընթերցումը հետաձգելու (Snooze) և արդեն կարդացած հաղորդագրությունները թաքցնելու (Done) հնարավորությունն է, նշում է «Տելեգրաֆը»: Snooze-ին կարելի է այնպես կարգավորել, որ միանա ու անջատվի որոշակի ժամերի կամ որոշակի վայր գալուց հետո:
Gmail-ում այժմ էլ գործում է «Ստացվողները» թղթապանակից հաղորդագրությունները հեռացնելու հնարավորությունը՝ նամակները փոխանցվում են «Արխիվ» թղթապանակի մեջ և հետո արդեն աչքի չեն ընկնում, բայց մնում են աքաունթում: Snooze-ին կա նաև որոշ այլ հավելվածներում՝ օրինակ, Mailbox և Acompli-ում: Այն առաջարկում է նշել, թե երբ օգտատերը կցանկանար հիշեցում ստանալ նամակի մասին:
Inbox-ում նույնպես կա հիշեցումների ծառայություն՝ նշում թողնելով ծրագրված գործի մասին, օգտատերը միշտ այն կտեսնի ստացվողների վերևի շարքում: Փոստի դասակարգման հարցում օգնում են Highlights և Assists միկրոծառայությունները: Առաջինը ցույց է տալիս նամակի բովանդակության նախաբանը՝ չստիպելով բացել նամակն ամբողջությամբ, իսկ երկրորդը արտացոլում է տեղեկատվական քարտերը, որոնք օգնում են կատարել դրված խնդիրները:
Մասնագիտական արևմտյան պարբերականներին զարմացնում է այն փաստը, որ Google-ը թողարկել է Inbox-ը Gmail-ից առանձին, չներմուծելով բոլոր թվարկված գործառնությունները հիմնական ծառայության մեջ: Ինչպես ենթադրում է TechCrunch-ը, այդպիսով ընկերությունը կարող է թեստավորել նորամուծությունը օգտատերերի սակավ քանակի մասնակցությամբ:
Եվ վերջապես Gmail-ից Inbox-ի տարբերություններից մեկը կլինի գովազդի բացակայությունը՝ առնվազն առաջիկայում: Ինչպես գրում է Lenta.ru-ն USA Today-ի վրա հղումով, Gmail և Inbox պրոդուկտների գծով տնօրեն Ալեքս Քրոուլին հայտարարել է, որ Inbox-ը կարող է ժամանակի հետ փոխարինել Gmail-ը, ուստի ընկերությունը սպասում է օգտատերերի արձագանքներին:

23 Октябрь 2014 - 11:59 AMT
Вечером 22 октября Google представила «абсолютно новый» сервис для работы с электронной почтой Inbox. Согласно официальному блогу компании, сервис разработан командой, создававшей Gmail, но он отличается от уже существующей электронной почты.
«Это абсолютно новый тип почтового сервиса, сфокусированный на действительно важных вещах», – говорится в сообщении.
Несмотря на то, что с 23 октября Inbox уже доступен на платформах Android и iOS, а также в браузере Chrome, доступ к нему пока ограничен: установить его пока можно лишь по приглашению от Google, но получившие такое приглашение пользователи могут в свою очередь пригласить своих друзей. Для получения приглашения можно отправить письмо с просьбой на [email protected], о том же, когда новый сервис станет доступен для всех, пока не сообщается. Для входа в Inbox потребуются данные Gmail-аккаунта.
По словам представителей, Inbox в первую очередь призван упростить работу с почтовым ящиком для пользователей мобильных устройств. Так например, в новом сервисе улучшена система умной сортировки писем, появившаяся в Gmail примерно год назад, пишет АиФ.
Google запустила Gmail в 2004 году. В октябре 2012 года сервис стал самым популярным в мире, обогнав по числу уникальных пользователей конкурирующую службу Hotmail от Microsoft, и сообщил, что им активно пользуется 425 млн человек.
Работая на базе Gmail, Inbox использует уже настроенные папки, ярлыки и фильтры, а также обладает той же базой контактов, что и обычная почта.
Чтобы уменьшить поток сообщений во входящих, сервис группирует письма по принадлежности и по контексту. Похожим образом работает сам Gmail, отправляющий всё, что считает рекламой, в папку «Промо-акции» (Promotions), а обновления от сервисов и из соцсетей — в папку «Соцсети» (Social). Inbox также увеличил количество разделов, добавив уведомления о покупках и доставке, подтверждения по билетам, а также настраиваемые папки для определённых групп людей, сообщает TJօurnal.
Так же, как и Gmail 5.0 в Android Lollipop, новый сервис позволяет добавлять почтовые аккаунты сторонних сервисов. Главным нововведением в его почтовой функциональности является возможность откладывать прочтение входящих сообщений (функция Snooze) и скрывать прочтенные сообщения (Done), отмечает Телеграф. Snooze можно настроить таким образом, чтобы тот включался и отключался в определенное время или после прихода в определенное место.
Возможность убирать сообщения из папки «Входящие» в Gmail присутствует и сейчас — письма перемещаются в «Архив» и уже не попадаются на глаза, но остаются в аккаунте. Функция Snooze есть в некоторых приложениях, вроде Mailbox и Acompli. Она предлагает указать, когда пользователь хотел бы получить напоминание о письме.
В Inbox также встроен сервис напоминаний: оставив заметку о запланированном деле, пользователь будет всегда видеть её наверху списка входящих. Разобраться с почтой помогают микросервисы Highlights и Assists — первый показывает превью содержимого писем, не заставляя переходить внутрь, а второй отображает карточки с информацией, помогающей справляться с поставленными задачами.
Недоумение у профильных западных изданий вызывает тот факт, что Google выпустил Inbox отдельно от Gmail, а не встроил все перечисленные функции в основной сервис. Как предполагает TechCrunch, таким образом компания может протестировать нововведения на небольшом проценте пользователей.
Наконец, одним из отличий Inbox от Gmail будет отсутствие рекламы — по крайней мере, на ближайшее время. Как пишет Lenta.ru со ссылкой на USA Today, директор по продуктам Gmail и Inbox Алекс Кроули заявил, что Inbox вполне может со временем заменить Gmail, и потому компания ждет откликов пользователей.