24 Հոկտեմբեր 2014 - 08:09 AMT
ԱՄՆ-ն սկսել է նոր ռազմակայանի ստեղծումը Իրաքյան Քրդստանում Հարիր ռազմական ավիաբազայում, որը 50 կմ հեռավորության վրա է Էրբիլեից: Ինչպես հայտնել է ՌԻԱ Նովոստին տեղական Bus news գործակալության վրա հղումով, քաղաքի իշխանությունները իրազեկել են առևտրականներին, որոնք իրենց բիզնեսը տեղակայել են հին ռազմական օդանավակայանում, որ անհրաժեշտ է մեկ շաբաթվա ընթացքում ազատել տարածքը: Աղբյուրը հաստատել է, որ ամերիկացի զինվորականները մտադիր են օգտագործել Հարիրը որպես ռազմակայան վերջինիս հարմար տեղանքի ու Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետության» գրոհայինների տեղաշարժին հետևելու հնարավորության պատճառով: Նախկինում ԱՄՆ-ն օդանավակայանն օգտագործել է 2003-ին Սադդամ Հուսեյնին պաշտոնանկ անելու մտադրությամբ Իրաք ներխուժելու ժամանակ:
Մինչդեռ, հայտնվել են առաջին փաստերը ԻՊ գրոհայինների կողմից քիմզենքի օգտագործման վերաբերյալ՝ Բաղդադից 50 կմ հեռավորության վրա ռազմաճակատում ահաբեկիչների դեմ պայքարող 11 ոստիկանի մոտ ախտորոշվել է «թունավորում քլորից», հայտնում է Washington Post-ը:
Այն մասին, որ ամերիկացիներն իրոք Իրաքում քիմզենք են գտել, որի պատրվակով տապալվեց Սադդամ Հուսեյնի իշխանությունը, բայց չեն հայտարարել այդ մասին, գրեց New York Times հոկտեմբերի սկզբին: Շրջանը, որտեղ հայտնաբերվել էին քլորով ու պարալիտիկ գազով հրթիռները, գտնվում են ԻՊ հսկողության տակ:
Ավելի վաղ ՔԶԱԿ-ը զեկուցել էր, որ քլոր է կիրառվել Սիրիայի հյուսիսում: Վաշինգտոնը քլորի կիրառման համար մեղադրեց Ասադին, սակայն Դամասկոսը հերքեց մեղադրանքները:
ԻՊ-ն վերսկսեց հարձակումը Կոբանիի ուղղությամբ և որոշ հաջողություն գրանցեց. գրավվեց այն գոտին, որտեղ ԱՄՆ-ն օդից զենք ու զինամթերք էր գցում, հայտնում է Fox news-ը: Քրդերը փորձում են հետ գրավել տարածքը:
Մինչդեռ ԱՄՆ-ն որոշել է փոխել իսլամիստների դեմ պայքարի ձևերը. Ավիահարվածների թիրախ կհանդիսանան ոչ միայն ահաբեկիչները, այլ նաև նրանց ենթակառուցվածքները, մասնավորապես, նավթամուղերը, հայտնում է Independent-ը: Նավթն ու նավթամթերքը թույլ են տալի ԻՊ օրական մինչև 2 մլն դոլար աշխատել՝ վերածվելով աշխարհի ամենահարուստ ահաբեկչական խմբավորման: Բացի այդ, գրեթե կես միլիարդ դոլար նրանք հափշտակել էին Մոսուլի բանկերից 2014-ի ամռանը:

США приступили к созданию новой военной базы в Иракском Курдистане на военном аэродроме Харир в 50 км к северу от Эрбиля. Как сообщает РИА Новости со ссылкой на местное агентство Bus news, власти города оповестили торговцев, расположивших свой бизнес в старом военном аэропорту о необходимости в течение недели свернуть дела и очистить территорию аэродрома. Источник подтвердил, что американские военные намерены использовать Харир в качестве военной базы из-за удобства расположения и возможности оттуда следить за передвижениями боевиков «Исламского государства» в Ираке и Сирии. Ранее США использовали аэродром Харир в ходе вторжения в Ирак в 2003 году для свержения режима Саддама Хусейна. Тем временем, появились первые официально задокументированные доказательства использования химоружия боевиками ИГИЛ: 11 полицейских, сражающиеся с террористами на линии фронта в 50 милях от Багдада, поставлен диагноз «отравление хлором», сообщает Washington Post.
О том, что в американцы действительно нашли в Ираке химическое оружие, под предлогом уничтожения которого был свергнут Хусейн, но не стали об этом писать, сообщила газета New York Times в начале октября. Район, где находились ракеты и снаряды с хлором и нервно-паралитическим газом, находится под контролем ИГИЛ.
Ранее организация по запрету химического оружия рапортовала о применении хлора в северной Сирии. Вашингтон обвинил в применении хлора войска Ассада, однако Дамаск опровергнул наличие химического оружия.
ИГИЛ возобновило наступление на Кобани и зафиксировало некоторые успехи: захвачена зона, в которую США забрасывали с воздуха оружие и боеприпасы, сообщает Fox news. В настоящее время курды пытаются отбить данную территорию.
США же решили изменить метод борьбы с исламистами: целью авиаударов будут становиться не только сами террористы, но и их инфраструктура, в частности, нефтепроводы, находящиеся под контролем исламистов, сообщает Independent. Нефть и производные позволяют ИГИЛ зарабатывать до двух миллионов долларов в день, что превращает ее в богатейшую террористическую группировку в мире. Помимо этих денег, почти полмиллиарда долларов было украдено из банков Мосула после захвата города летом 2014 года.