25 Հոկտեմբեր 2014 - 07:06 AMT
Հունաստանի ԱԳ նախարար և փոխվարչապետ Էվանգելոս Վենիզելոսը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը հստակ ազդանշան է հղել Անկարային՝ Թուրքիան պետք է հարգի միջազգային իրավունքը և, եթե մտադիր է անդամակցել ԵՄ-ին, պետք է ճանաչի եվրոպական ընկերակցության բոլոր անդամ պետությունները:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, Կիպրոսի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությունը հոկտեմբերի 24-ին տարածել է Հունաստանի ԱԳՆ-ն:
Հունաստանը հինգշաբթի և ուրբաթ Բրյուսելում ներկայացրել է Կիպրոսի շահերը ԵՄ և եվրագոտու գագաթնաժողովում, քանի որ Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հոսպիտալացվել է: Անաստասիադիսը մտադիր էր բողոք ներկայացնել գագաթնաժողովում Թուրքիայի գործողությունների դեմ, որն օգտակար հանածոների սեյսմիկ հետախուզություն է սկսել Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում:
Թուրքիան հայտարարում է, որ չի ճանաչում Կիպրոսը: Նիկոսիան մտադիր է հասնել նրան, որ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության գործընթացը կասեցվի:
Տարաձայնություններն ու հակամարտությունը Կիպրոսի թուրք և հույն բնակչության միջև ծագեցին Մեծ Բրիտանիայից Կիպրոսի անկախացումից անմիջապես հետո՝ 1960-ին: Միջհամայնքային ճգնաժամը բազում բախումների հանգեցրեց զոհերով ու վիրավորներով: «Աթիլա» գործողությունը (Թուրքիայի զինված ուժերի ներխուժումը հյուսիսային Կիպրոս) իրականացվեց 1974 թվականի հուլիսի լույս 21-ի գիշերը: Ներխուժումը տեղի ունեցավ Հունաստանում «սև գնդապետների» խունտայի կառավարման վերջին օրերին ԱՄՆ ու Մեծ Բրիտանիայի թողտվությամբ, որոնք հանդես էին գալիս որպես Կիպրոսի հունական ու թուրքական համայնքների միջև լիազորությունների բաժանման մասին նախկինում կնքված համաձայնության երաշխավորներ:

Вице-премьер — министр иностранных дел Греции Эвангелос Венизелос заявил, что Евросоюз послал четкий сигнал Анкаре — Турция должна уважать международное право и, если она планирует вступить в ЕС, должна признать все-государства члены Европейского сообщества.
По сообщению РИА Новости, заявление по кипрскому урегулированию распространил в пятницу МИД Греции.
Греция представляет в четверг и в пятницу на саммите ЕС и еврозоны в Брюсселе интересы Кипра в связи с тем, что президент Кипра Никос Анастасиадис был госпитализирован. Анастасиадис собирался на саммите подать жалобу с требованием осудить действия Турции, начавшей сейсмическую разведку полезных ископаемых в исключительной экономической зоне Кипра.
Турция заявляет, что не признает существования такого государства, как Кипр. Никосия добивается приостановления процесса вступления Турции в Евросоюз.
Конфликт между турецкой и греческой общинами Кипра возник практически сразу после обретения Кипром независимости от Великобритании в 1960 году. Межобщинный кризис привел к многочисленным столкновениям с жертвами и ранеными. В 1974 году на острове при поддержке греческой военный хунты произошел военный переворот, в результате которого к власти пришли силы, требующие воссоединения с Грецией. После этого на остров вторглись турецкие войска, которые оккупировали север Кипра и изгнали оттуда греческое меньшинство. Была провозглашена Турецкая республика Северного Кипра, признаваемая лишь Турции, на остров были переселены десятки тысяч турок из Турции. Нкара не признает Кипр и по мере возможности подвергает блокаде остров, держа закрытыми свои порты и аэропорты для кипрских судов и самолетов.