«Իսլամական պետությունն» ամեն օր 1 մլն դոլար է վաստակում նավթի առաքումների համաշխարհային շուկա թուրք միջնորդների օգնությամբ:
Ըստ Asbarez-ի, այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Դևիդ Քոենը, ելույթ ունենալ Վաշինգտոնի «Քարնեգի հիմնադրամում»:
Ըստ նրա, կազմակերպությունն այսօր ամենահարուստ ահաբեկչական կազմավորումն է աշխարհում: Ըստ տարբեր գնահատականների, առևտուրը նավթով ԻՊ-ին օրական 1-3 մլն դոլար եկամուտ է բերում: Նավթը վաճառվում է միջնորդներին Թուրքիայում, որոնք արտերկիր են տեղափոխում այն:
Մինչդեռ արդեն հոկտեմբերի 26-ին քրդաբնակ Կոբանի կարող են ժամանել քրդական ինքնապաշտպանական ուժերի՝ «փեշմերգաների» առաջին ջոկատները, հայտնում է քրդական Rudaw գործակալությունը: Ըստ քրդական բրիգադներից մեկի ղեկավարի, ջոկատում մոտ 150 մարտիկ կլինի, զինված ծանր հրետանիով: Ջոկատը կղեկավարի ազգությամբ քուրդ Իրաքի նախագահ Մասուդ Բարզանիի եղբայրը՝ Շիհադը:
Ավելի վաղ Էրդողանը համաձայնություն տվեց, որ «փեշմերգաներն» Իրաքից Սիրիա անցնեն Թուրքիայի տարածքով, սակայն դեմ արտահայտվեց Կոբանիում գտնվող ՔԱԿ անդամներին զինելուն, որոնք նաև պայքարում են Թուրքիայի քրդաբնակ շրջանների անկախության համար:
Firat գործակալությունն, իր հերթին, գրում է, որ ԻՊ ահաբեկիչները գրեթե լիովին դուրս են մղվել քաղաքից ու արվարձաններից: «Հաղթանակն ու Կոբանիի ազատագրումն արդեն մոտ են»,-հայտարարել է քուրդ գործիչը, «Դեմոկրատական միություն» կուսակցության առաջնորդ Սալիհ Մուսլիմը:
Մուսլիմը մեկնաբանել է նաև Սիրիայի տարածքի հաշվին բուֆերային գոտի ստեղծելու Թուրքիայի ցանկությունը՝ հայտարարելով, որ նման բան չի լինի:
Նախօրեին Իրաքում ամերիկացի զինվոր է զոհվել: Ըստ Guardian-ի, ենթասպա Շոն Նիլը Իրաքում տեղակայված 1600 ամերիկացի զինվորներից մեկն է, նա զոհվել է Բաղդադում ոչ մարտական պայմաններում ստացած վիրավորումից: 19-ամյա Նիլն առաջին ամերիկացին է, որ զոհվում է Իրաքում օգոստոսի 7-ից ի վեր, երբ նախագահ Օբաման հայտարարեց ԻՊ դեմ գործողություն սկսելու մասին: «Ամերիկացիները զոհվում են Իրաքում 1991-ից ի վեր, երբ Նիլը դեռ չէր ծնվել»,-գրում է պարբերականը՝ հիշեցնելով, որ այս գործողությունն ԱՄՆ արդեն երրորդ պատերազմն է Իրաքում:

Исламское государство зарабатывает ежедневно $ 1 млн на поставках нефти на мировые рынки через схемы с турецкими посредниками.
По сообщению Asbarez, об этом заявил заместитель министра финансов США Девид Коэн, выступая в Фонде Карнеги в Вашингтоне.
По его словам, организация сегодня является одной из самых богатых террористических организаций в мире. По разным оценкам, торговля нефтью приносит ИГИЛ $1-3 млн в день. Нефть продается посредникам в Турции, которые отправляют ее за рубеж.
Тем временем, уже в воскресенье 26 октября в курдонаселенный город Кобани могут прибыть первые отряды курдских сил самообороны «пешмерга», сообщает курдское агентство Rudaw. Отряд, согласно руководителю одной из курдских бригад, будет насчитывать 150 человек, у них на вооружении будет также тяжелая артиллерия. Руководить отрядом будет брат президента Ирака, курда по национальности Масуда Барзани Шихад.
Ранее Эрдоган дал согласие на проход пешмерга из Ирака в Сирию через территорию Турции, но выразился против вооружения сражающихся в Кобани отрядов Рабочей партии Курдистана, воюющих также за независимость курдонаселенных районов Турции
Агентство Firat, в свою очередь, пишет, что террористы ИГИЛ почти полностью выбиты из города и окрестностей. «Победа и освобождение в Кобани уже близки», – заявил курдский деятель лидер партии «Демократический союз» Салих Муслим.
Муслим прокомментировал также желание Турции создать буферную зону за счет территории Сирии, заявив, что этого не произойдет.
Накануне в Ираке погиб американский солдат. По сообщению Guardian, ефрейтор Шон Нил – один из 1600 американских солдат, находящихся в Ираке, погиб в Багдаде в результате ранения, полученного в небоевых условиях.
19-летний Нил стал первым американцем, погибшим в Ираке с начала объявленной Бараком Обамой 7 августа операции против ИГИЛ. «Американцы начали гибнуть в Ираке с 1991 года – четырьмя годами ранее рождения Нила», – пишет издание, напоминая, что нынешняя операция – уже третья война США в Ираке.