27 Հոկտեմբեր 2014 - 06:54 AMT
Ռուսական «Աէրոֆլոտ» ընկերությունը հոկտեմբերի լույս 27-ի գիշերը վեցամյա ընդմիջումից հետո իրականացրել է Մոսկվա-Թբիլիսի ուղիղ չվերթը՝ սկիզբ դնելով երկու երկրների միջև կանոնավոր ավիահաղորդակցության վերականգնմանը:
«Աէրոֆլոտի» Airbus A320 օդանավը, որը կատարում էր SU1892, չվերթը, վայրէջք կատարեց Թբիլիսիի օդանավակայանում տեղի ժամանակով ժամը 03:00-ին, իսկ հետադարձը՝ 04:20-ին է:
«Ըստ չվացուցակի, «Աէրոֆլոտը» կանոնավոր չվերթները կիրականացնի նույն ժամերին», հայտնում է «Ինտեֆաքսը»:
Սեպտեմբերին կեսին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանն ու Վրաստանը վերսկսում են կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը: Նշվում էր, որ ավիափոխադրումների միջգերատեսչական հանձնաժողովը թույլ է տվել կանոնավոր թռիչքներ իրագործել Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև «Աէրոֆլոտ», «ՎԻՄ-Ավիա., «Գլոբուս», «Սիբիր» (S7 Airlines), «Տրանսաէրո», «Ուրալյան ավիագծեր» և «ՅուԹեյր» ավիաընկերություններին:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ թռիչքների իրականացման հայտ են ներկայացրել նաև «Ուրալյան ավիագծերն» ու «Գլոբուսը»: Կանոնավոր թռիչքներ են մտադիր իրականացնել նաև վրացական Georgian Airways և flyVista Georgia-ն: Կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը Ռուսաստանի ու Վրաստանի միջև խզվեց 2008-ի օգոստոսին: Թռիչնքերը վերսկսվեցին 2010-ի օգոստոսին: Այժմ ուղիղ թռիչքնր ՌԴ և Վրաստանի միջև կատարվում են չարտերային ռեժիմով Մոսկվա և Եկատերինբուրգ Թբիլիսիից, Բաթումից, Քութաիսից: Թռիչքներն իրականացնում են «Սիբիրը» և «ուրալյան ավիագծեր» ընկերությունները, իսկ վրացական կողմից՝ Georgian Airways-ը:
Վրաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ի պատասխան Մոսկվայի կողմից Աբխազիայի ու Հարավային Օսեթիայի անկախության ճանաչմանը 2008-ի օգոստոսին՝ Ցխինվալի դեմ Թբիլիսիի զինված ագրեսիայից հետո: Վրաստանում Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան գրավյալ տարածքների կարգավիճակ ունեն: Վրաստանի նոր կառավարության ներկայացուցիչներն արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկն են համարում ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորումը:
2008-ի հոկտեմբերից կողմերը ԵՄ, ՄԱԿ և ԵԱՀԿ միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա Ժնևյան բանավեճեր են անցկացնում: Ժնևյան հանդիպումներին մասնակցում են Վրաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ պատվիրակությունները, աբխազական ու Հարավօսական կողմերի ներկայացուցիչները: 2012-ի դեկտեմբերից տեղի են ունենում ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով Վրաստանի վարչապետի հատւկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի և ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի հանդիպումները: Կողմերը պայմանավորվել են, որ հանդիպումներ տեղի կունենան 2-3 ամիսը մեկ:

27 Октябрь 2014 - 06:15 AMT
Российская авиакомпания «Аэрофлот» в ночь на 27 октября выполнила первый после шестилетнего перерыва прямой рейс из Москвы в Тбилиси, возобновив регулярное авиасообщение между столицами двух стран.
Лайнер «Аэрофлота» Airbus A320, выполнявший рейс SU1892, приземлился в Тбилиси в 03:00 по местному времени и в обратный рейс отправился в 04:20.
«Согласно расписанию, в это же время суток «Аэрофлот» ежедневно будет осуществлять полеты между Москвой и Тбилиси», – сказал дежурный справочной службы аэропорта, сообщает Интерфакс.
В середине сентября стало известно, что Россия и Грузия возобновили регулярное авиасообщение между странами. Отмечалось, что межведомственная комиссия по допуску перевозчиков к выполнению международных воздушных перевозок пассажиров и грузов выдала разрешения на осуществление регулярных рейсов между столицами Грузии и России авиакомпаниям «Аэрофлот», «ВИМ-Авиа», «Глобус», «Сибирь» (S7 Airlines), «Трансаэро», «Уральские авиалинии» и «ЮТэйр».
Позже стало известно, что вслед за «Аэрофлотом» заявки на осуществление регулярных рейсов по маршруту Москва-Тбилиси-Москва подали также российские авиакомпании «Уральские авиалинии» и «Глобус». Регулярные рейсы между Тбилиси и Москвой планируют выполнять также две грузинские авиакомпании – Georgian Airways и flyVista Georgia.
Регулярное авиасообщение между Россией и Грузией было прервано в августе 2008 года. Полеты были возобновлены в августе 2010 года. В настоящее время прямые рейсы между РФ и Грузией выполняются в чартерном режиме в Москву и Екатеринбург из Тбилиси, Батуми, Кутаиси. Их осуществляют авиакомпании «Сибирь» и «Уральские авиалинии», с грузинской стороны – Georgian Airways.
Грузия разорвала дипломатические отношения с Россией в ответ на признание Москвой независимости Абхазии и Южной Осетии в августе 2008 года — после вооруженной агрессии Тбилиси против Цхинвала. В Грузии Абхазия и Южная Осетия имеют статус оккупированных территорий. Представители нового правительства Грузии, которые пришли к власти по итогам парламентских выборов 1 октября 2012 года, назвали одним из главных приоритетов внешней политики страны нормализацию отношений с РФ.
С октября 2008 года стороны на основе договоренностей, достигнутых при посредничестве ЕС, ООН и ОБСЕ, проводят Женевские дискуссии. Во встречах в Женеве принимают участие делегации Грузии, России, США, представители абхазской и югоосетинской сторон. С декабря 2012 года проводятся встречи спецпредставителя премьер-министра Грузии по урегулированию отношений с РФ Зураба Абашидзе и замглавы МИД РФ Григория Карасина. Стороны договорились, что подобные встречи будут проходить раз в два-три месяца.