28 Հոկտեմբեր 2014 - 09:00 AMT
Թուրքիայի նախկին վարչապետ, այժմ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Արդարության և զարգացման կուսակցության 12-ամյա կառավարման ընթացքում երկրում աշխատանքից ազատվել է 1863 լրագրող:
Այդ մասին հայտարարել է Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Վելի Աքբալան, ներկայացնելով «Կոտրված գրիչներով լրագրողները» զեկույցը:
Նա նշել է, որ վերջին 5 տարում անկախ լրագրողների քանակը կտրուկ նվազել է՝ 21 տոկոսից 2009 թվականին մինչև 4,7 տոկոս 2014-ին:
ԱԶԿ-ն, ըստ նրա, վերածվել է երկրում մեդիառեսուրսների կառավարման գլխավոր կազմակերպության: Անհատական հետապնդումների ենթարկված, հավաքական ցուցակներով աշխատանքից ազատված, ինչպես նաև դատապարտված լրագրողների ցուցակով զեկույցը թարգմանվել է մի քանի լեզվով և ներկայացվել միջազգային կազմակերպություններին: Ըստ «Թղթակիցներ առանց սահմանների» Մամուլի ազատության վարկանիշի, Թուրքիան 154-ն է աշխարհում ԶԼՄ-ների ազատության վարկանիշով: Խոսքի ազատության խախտումներն այդ երկրում կանոնավոր բնույթ են կրում: Ամենասկանդալային միջադեպերից էր նաև Twitter և Youtube-ի արգելափակումը:
Այն ժամանակ համացանցում հայտնվեցին բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների փաստաթղթեր ու հեռախոսազրույցների ձայնագրություններ, որոնք հաստատում էին կոռուպցիայի հսկայական չափերը իշխող կուսակցությունում: Այլոց թվում հանրության սեփականությունը դարձավ նաև Էրդողանի հեռախոսազրույցը որդու հետ, երբ նրանք քննարկում էին, թե որտեղ կարելի է թաքցնել տանը կանխիկ պահվող 40 մլն դոլարը, ստացած որպես կաշառք պետպատվերների դիմաց: Իշխանությունները փորձեցին կասեցնել սկանդալի քննարկումները սոցցանցերում՝ պահանջելով Twitter-ից հեռացնել բոլոր հղումները: Մերժում ստանալով, Թուրքիայի իշխանություններն արգելափակեցին ծառայությունը:
Youtube-ն արգելափակվեց, երբ բարձրաստիճան թուրք զինվորականների խորհրդակցության ձայնագրության արտահոսք եղավ, որոնք քննարկում էին Սիրիայի տարածքում հնարավոր սադրանքի հրահրումը:
Մեկ այլ աղմկահարույց գործ է «Ակոսի» հայազգի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությունն ու այգ գործով դատավարությունը: Դինքի սպանության գործով 2012-ի հունվարի 17-ին դատարանը մեղավոր ճանաչեց 19 մարդու: Կազմակերպիչներից մեկը՝ Յասին Հայալը, դատապարտվեց ցմահ բանտարկության, անմիջական կատարող Օգյուն Սամասթը՝ 23 տարվա ազատազրկման:
Դինքի սպանության գործը մինչ օրս մինչև վերջ չի բացահայտվել՚՝ 2013-ի սեպտեմբերի 17-ին վերսկսվեց սպանության գործով կասկածյալ Էրհան Թունջելի դատավարությունը, որն ազատ արձակվեց առաջին իսկ որոշմամբ:

За 12 лет пребывания у власти в Турции Партии справедливости и развития (ПСР), ключевой фигурой которой является экс-премьер, ныне – президент Турции Реджеп Таип Эрдоган, в стране было уволено 1863 журналиста.
Об этом заявил председатель оппозиционной Республиканской народной партии Вели Акбала, представляя доклад «Журналисты со сломанными ручками».
Он подчеркнул, что за последние 5 лет количество независимых журналистов, не объединенных в союзы, резко упало, снизившись с 21% в 2009 году до 4,7% в 2014-ом.
ПСР, по его словам, превратилась в главную организацию по управлению медиаресурсами в стране. Отчет, включающий в себя в списки журналистов, подверженных индивидуальным преследованиям, списки коллективно уволенных, а также осужденных журналистов, будет переведен на несколько языков и направлен в различные международные организации.
Согласно Индексу свободы прессы организации «Репортеры без границ» (Reporters Without Borders), Турция находится на 154-ом месте по свободе СМИ в мире. Нарушения свободы слова носят в стране систематический характер. Одним из наиболее скандальных случаев, помимо многочисленных арестов журналистов, стала блокировка Twitter и Youtube.
В интернет тогда были слиты документы и телефонные переговоры высокопоставленных турецких чиновников, подтверждавших грандиозный размах коррупции в правящей партии. Среди прочих, достоянием общественности стал даже телефонный разговор Реджепа Эрдогана с сыном, обсуждавшими, куда бы перепрятать около 40 миллионов долларов, хранящихся дома наличностью и полученных в качестве отката за госзаказы. Власти попытались пресечь обсуждения коррупционнного скандала в соцсетях, потребовав от Twitter удалить все ссылки на материалы о нем. Получив отказ, власти Турции заблокировали сервис.
Youtube же был заблокирован после слива аудиозаписи совещания высокопоставленных турецких военных чинов, обсуждавших провокации на территории Сирии с целью создания повода для военной интервенции в республику.
Другим громким делом стало убийство армянского жрналиста, редактора газеты «Акос» Гранта Динка турецкими националистами 19 января 2007 года. По делу об убийстве Динка 17 января 2012 года суд признал виновными 19 человек по статье за терроризм. Один из организаторов – Ясин Хайял, был приговорен к пожизненному заключению, непосредственный исполнитель убийства Огюн Самаст – к двадцати трем годам.
Окончательного ответа на вопрос о главных организаторах убийства Динка нет, дело еще ен закрыто. 17 сентября 2013 года в Стамбуле возобновился суд над подозреваемым в подготовке убийства Гранта Динка Эрханом Тунджелем, который по первому вердикту суда был освобожден.