Նախագահական ընտրություններում Վլադիմիր Պուտինի օգտին քվեարկելու մտադրություն ունեցող ռուսաստանցիների թիվը նվազել է ուկրաինական ճգնաժամի մեկնարկից հետո առաջին անգամ: Ըստ Լևադա-կենտրոնի հարցումների, եթե նախագահի ընտրություններն առաջիկա կիրակի օրը տեղի ունենային, ՌԴ նախագահի օգտին կքվեարկեր ընտրողների մոտ 49 տոկոսը:
Վլադիմիր Պուտինի գլխավոր մրցակից, Կոմկուսի առաջնորդ Գենադի Զյուգանովի վարկանիշն օգոստոսին նվազագույնը լինելով (3 կամ 4 տոկոս առանց չկողմնորոշվածների), հակառակը, սկսել է աճել (4 և 7 տոկոս համապատասխանաբար): «Միասնական Ռուսաստանի» աջակցության մակարդակը պահպանել է օգոստոսի առավելագույն ցուցանիշը՝ 42 տոկոս, սակայն ընտրության հարցում կողմնորոշվածների հաշվարկով նվազել է՝ 63 տոկոս, նախորդ ամսվա 62 տոկոսի դիմաց, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Եթե հաշվելու լինենք բոլոր արդյունքները, բացառելով չկողմնորոշվածներին և նրանց, ով չի պատրաստվում մասնակցել քվեարկությանը, գործող նախագահի վարկանիշը կկազմի 83 տոկոս նախկին 87-ի փոխարեն մեկ ամիս առաջ (ապրիլին՝ 81 տոկոս, հունվարին՝ 66 տոկոս):
Ընդդիմադիր Ալեքսանդր Նավալնիի վարկանիշը տատանվում է նույն 1 տոկոսի սահմանում:
Ռեկորդային ցածր էր Պուտինի վարկանիշը 2014-ի հունվարին՝ 29 տոկոս: Ղրիմը ՌԴ-ին միացնելուց հետո այն կտրուկ աճեց՝ օգոստոսին հասնելով 57 տոկոսի: Սակայն, արդեն սեպտեմբերին աջակցությունը ՌԴ նախագահին նվազեց 8 տոկոսով՝ հասնելով 49 տոկոսի:
Վարկանիշի անկումը մեկնաբանել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը: «Վարկանիշը մշտական ինչ-որ ցուցանիշ չէ, այն ենթակա է տատանումների: Պուտինի վարկանիշը զգալի բարձունքների է հասել և տատանվում է այդ մակարդակում»,-հայտարարել է նա, գրում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»:
Պեսկովը հայտարարել է նաև, որ նախագահի վարկանիշն այնքան բարձր մակարդակում է տատանվում, որ ոչ մի ազդեցություն չունի ընդհանուր պատկերի վրա:
Հարցումն անցկացվել է 2014-ի սեպտեմբերի 26-29-ը 18-ից բարձր 1630 անձանց շրջանում երկրի 46 տարածաշրջանների 134 բնակավայրերում քաղաքային և գյուղական շրջաններում:

Число россиян, готовых голосовать на президентских выборах за Владимира Путина, впервые с начала украинского кризиса сократилось.Согласно опросам Левада-центра, если бы выборы президента состоялись в ближайшее воскресенье, за российского президента проголосовали бы около 49% избирателей.
Рейтинг главного соперника Владимира Путина, лидера КПРФ Геннадия Зюганова, в августе находившийся на минимальном уровне (3%, или 4% без учета неопределившихся), напротив, начал расти (4% и 7% соответственно). Уровень поддержки «Единой России» сохранил пиковое абсолютное значение (42%, как и в августе), но в пересчете на определившихся с выбором незначительно сократился (63%, 62% месяцем ранее), сообщает РБК.
При этом, если пересчитать результаты, исключив неопределившихся и не собирающихся голосовать, рейтинг действующего президента составит 83% против 87% месяцем ранее (в апреле – 81%, в январе – 66%).
Рейтинг оппозиционного политика Алексея Навального продолжает колебаться в пределах 1%.
Рекордно низко рейтинг Путина упал в январе 2014 года – тогда президентом его хотели видеть всего 29% населения. После присоединения Крыма к России рейтинг резко пошел вверх, достигнув 57% в августе. Однако уже в сентябре поддержка российского президента ослабела на 8%, достигнув 49%.
Падение рейтингов прокомментировал пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков. «Рейтинги – это не какая-то константа, а цифра, которая подвержена колебаниям. Рейтинг Путина достиг значительной высоты и на этом высоком уровне колеблется», – заявил он, пишет «Московский комсомолец».
Песков заявил также, что колебания рейтинга президента происходят на такой высоте, что никакого влияния на общую картину не имеют.
Опрос проведен 26 – 29 сентября 2014 года по репрезентативной всероссийской выборке городского и сельского населения среди 1630 человек в возрасте 18 лет и старше в 134 населенных пунктах 46 регионов страны.