29 Հոկտեմբեր 2014 - 09:38 AMT
ԵՄ մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեն հոկտեմբերի 28-ի նիստում չվերանայեց Ռուսաստանի դեմ գործող պատժամիջոցները: Եվրոպացի դիվանագետները հայտարարեցին, որ այս պահին հիմքեր չկան պատժամիջոցներից հրաժարվելու կամ դրանք մեղմելու համար:
Ինչպես գրում է Deutche Welle-ն, Եվրամիությունը կշարունակի հետևել զարգացումներին Ուկրաինայի արևելքում, մասնավորապես, խաղաղ պլանի իրագործմանը, որը համաձայնեցվել է Մինսկում սեպտեմբերին կայացած բանակցություններում:
2014-ի հոկտեմբերի 7-ին Մինսկում Ուկրաինայի կենտրոնական իշխանությունների ու ինքնահռչակ Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների միջև հրադադարի մասին պայմանագիր կնքվեց, որով բուֆերային գոտի պետք է ստեղծվի զորքերի միջև ու գերիները պետք է փոխանակվեն: Հրադադարը բազմաթիվ անգամ խափանվել է երկու կողմից, այդ ընթացքում մոտ 100 մարդ է զոհվել: Զինված հակամարտությունն Ուկրաինայի արևելքում շարունակվում է 2014-ի ապրիլից և Կիևում «Մայդանի», Յանուկովիչի պաշտոնանկության և Ռուսաստանին Ղրիմի միանալու հետևանքներից մեկն է: Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների ուժերը, վերցնելով իշխանությունը տարածաշրջանում, պահանջում են ավելի լայն լիազորություններ կամ անկախություն, որին Կիևը պատասխանեց մարտական գործողություններով և ուժով ապստամբությունը ճնշելու փորձով: Մարտերի արդյունքում, որոնք շարունակվում են արդեն մի քանի ամիս, կենտրոնական իշխանությունը կորցրեց վերահսկողությունը Դոնեցկի և Լուգանսկի մի մասի հանդեպ, զոհվեց մոտ 3,5 հազար մարդ, փախստական դարձավ մոտ 800 հազարը: Գերության մեջ են հարյուրավոր ուկրաինացի զինվորներ:
Կոմիտեի որոշմանն արդեն արձագանքել է Մոսկվան. «Եվրամիությունը դեռ չի հասունացել պատժամիջոցների հունից դուրս գալու և ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու համար, որոնք դեմ կլինեն Արևմուտքի ընդհանուր դիրքորոշմանը»,-ասել է «Ինտերֆաքսին» ԵՄ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Չիժովը:
Մինչդեռ «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը պատժամիջոցների նախագիծ է պատրաստել ԵՄ ու ԱՄՆ դեմ, որն այժմ ուսումնասիրվում է կառավարությունում և ՌԴ նախագահի աշխատակազմում: Ինչպես հայտնի է դարձել «Կոմերսանտին», մասնավորապես, նախատեսվում է սահմանափակել միջազգային կոոպերացիան միջազգային Տիեզերական կայանի ռուսական մոդուլների օգտագործման հարցում, ԵՄ և ԱՄՆ երկրներից միջուկային թափոնների թաղումը: Առաջարկվում է նավթագազային հատվածի ընկերություններին պահանջ ներկայացնել՝ վճարել պարտքերը եվրոպական ու ամերիկյան բանկերին միայն Ռուսաստանի Բանկի առանձին որոշման հիման վրա: Առաջարկվում է նաև մորատորիում սահմանել արդեն Ռուսաստան առաքված նավթագազային սարքավորումների դուրս բերման համար, որոնց դեպքում ՌԴ տարածքում օգտագործելու արգելք է սահմանված, անկախ ներմուծման ռեժիմից: Հավանաբար, դա նշանակում է գույքի առգրավում արևմտյան նավթագազային ընկերություններից, գրում է պարբերականը:

Комитет постоянных представителей ЕС после заседания 28 октября не стал пересматривать санкции против России. Европейские дипломаты заявили, что на данный момент нет никаких оснований для отмены или смягчения санкций.
Как пишет Deutche Welle, Евросоюз продолжит следить за развитием событий на востоке Украины, в частности, за реализацией мирного плана, который был согласован на переговорах в Минске в сентябре.
7 октября 2014 года в Минске представители центральной украинской власти и самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик достигли соглашения о перемирии, создании буферной зоны между войсками и обмене пленными. За прошедшее время перемирие неоднократно срывалось, с обеих сторон за это время погибло более сотни человек. Вооруженный конфликт на востоке Украины продолжается с апреля 2014 года и стал одним из последствий майдана в Киеве, свержения власти Януковича и присоединения Крыма к России. Силы самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик, взяв власть в регионе, требовали предоставления более широких полномочий или независимости, на что Киев ответил боевыми действиями и попыткой подавить мятеж силой. В результате боев, продолжавшихся несколько месяцев, центральные украинские власти потеряли контроль над частью Донецкой и Луганской областей, погибло более 3,5 тысяч человек, беженцами стали около 800 тысяч.
На решение комитета уже отреагировали в Москве: «Евросоюз явно не дозрел до того, чтобы выбраться из санкционной колеи и начать принимать самостоятельные решения, а не идущие в русле общезападной позиции», – сказал «Интерфаксу» постпред РФ при ЕС Владимир Чижов.
Тем временем, компания «Роснефть» приготовила проект санкций против ЕС и США, который сейчас изучают в правительстве и администрации президента РФ. Как стало известно «Коммерсанту», в него, в частности, входят ограничение международной кооперации в использовании российских модулей Международной Космической Станции, запрет на захоронение ядерных отходов из стран ЕС и США и возможный арест имущества этих стран и их граждан на территории РФ в качестве обеспечительной меры по неисполненным контрактам, введение требования к компаниями нефтегазового сектора осуществлять выплаты по долгам перед европейскими и американскими банками исключительно на основании отдельного решения Банка России. Предлагается также введение моратория на вывоз уже поставленного в Россию нефтегазового оборудования, в отношении которого введен запрет к использованию в проектах в РФ – независимо от режима его ввоза. По сути, это означает экспроприацию имущества у западных нефтегазовых компаний, пишет издание.