Հոկտեմբերի 29-ի երեկոյան ձերբակալվել է ընդդիմադիր «Ազադլիգ» թերթի թղթակից Հալիլ Գարաևը: Նա նաև «Ադրբեջանական ժամ» հեռուստածրագրի առցանց աշխատակիցն է:
Ինչպես հայտնում է Contact.az-ը, մոտ 20:00-ին Գարաևը գրել է Facebook-յան էջում, որ ձերբակալվել է և որ նրան տանում են ոստիկանական բաժանմունք: Սակայն, ինչպես «Թուրան» գործակալությանն է հայտնել «Ազադլիգ» թերթի գլխավոր խմբագրի առաջին տեղակալ Ռահիմ Հաջիևը, 4-րդ բաժանմունքում խմբագրության ներկայացուցիչներին ասացին, որ Գարաևն այնտեղ չէ:
Գարաևի գտնվելու վայրը դեռ հայտնի չէ:
Գարաևի ձերբակալությունը տեղի ունեցավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հանդիպումից անմիջապես հետո: Հայտնի է, որ հանդիպմանը Ֆրանսիայի նախագահը դատապարտեց մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակն Ադրբեջանում: Օլանդը մտահոգություն է հայտնել երկրում մարդու իրավունքների ոլորտում առկա խնդիրների, իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի ճակատագրի վերաբերյալ: Ալիևն իբր խոստացել էր ուշադրություն դարձնել իրավիճակին, սակայն իրականում դրան հաջորդեց ընդդիմադիրի հերթական ձերբակալությունը:

30 Октябрь 2014 - 05:46 AMT
Вечером 29 октября задержан корреспондент оппозиционной газеты «Азадлыг» Халид Гараев. Он является также сотрудником on-line телепрограммы «Азербайджанский час».
Как сообщает contact.az, около 20.00 Гараев написал на своей странице в Facebook, что он задержан и его везут в 4-ое отделение Бинагадинского райуправления полиции. Однако, как сообщил Turan первый заместитель главного редактора газеты «Азадлыг» Рахим Гаджиев, в 4-ом отделении представителям редакции заявили, что Гараева там нет.
Установить место содержания Гараева пока не удалось.
Задержание Гараева произошло сразу после того, как ситуация с правами человека в Азербайджане была обсуждена на встрече президентов Азербайджана и Франции Ильхама Алиева и Франсуа Олланда. Сообщалось, что Олланд выразил озабоченность проблемами с соблюдением основных прав человека в стране, и выразил озабоченность судьбой одной из арестованных, правозащитницы Лейлы Юнус. Алиев якобы обещал обратить внимание на ситуацию, однако на деле встрече последовал очередной арест оппозиционера.