30 Հոկտեմբեր 2014 - 09:41 AMT
Սիրիայի ազատ բանակի (ՍԱԲ) մարտիկները մտել են իսլամիստների կողմից պաշարված քրդաբնակ Կոբանի քաղաքը օգնելու համար կազմավորումներին, որոնք պաշտպանում են քաղաքն իսլամիստներից:
Ըստ Sabah-ի, խմբում 50 մարտիկ կա: Ասվում է, որ նրանք հատել են սահմանը 8 ավտոմեքենայով «Մուրշիթպինար» սահմանակետի շրջանում:
Անկարայի պաշտոնական աղբյուրները չեն հաստատում և չեն հերքում տեղեկությունը:
Մինչդեռ, Իրաքյան Քրդստանից Թուրքիա ժամանած փեշմերգաների 200 մարտիկներ սպասում են Կոբանի մեկնելու հնարավորությանը: Նախօրեին նրանք ժամանել են Սիրիայի հետ սահմանին գտնվող Մարդին: Ամենուր նրանց դիմավորում էին տեղաբնակ քրդերի ցնծացող ամբոխները, որոնք ուրախ էին տեսնել երկար սպասված աջակցությունը: Որոշ վայրերում, օրինակ, Ղըզիլտեպե ավանում, ամբոխն այնքան բուռն էր արտահայտում իր ուրախությունը, որ ոստիկանությունը ստիպված եղավ ջրանետ մեքենաներ կիրառել ջոկատի երթուղին բացելու համար, հայտնում է Zaman-ը: «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներն, իրենց հերթին, անսպասելի քայլ կատարեցին, ազատ արձակելով գերեվարված 13-14 տարեկան 25 քուրդ երեխաներին, հայտնում է Haaretz.-ը: Տեղեկությունը հաստատել է Կոբանիի տարածաշրջանի արտաքին գործերի տեղակալ Իդրիս Նասսանը, որը, սակայն, դժվարացել է բացատրել իսլամիստների դրդապատճառները: Նասսանը միայն ենթադրել է, որ դպրոցականների արձակումը կարող է իսլամիստների քարոզչական արշավի մաս լինել:
Սիրիական ռազմաճակատում հարաբերական անհաջողությունների ֆոնին իսլամիստներն ակտիվացել են հարավային (Բաղդադի) ուղղությամբ: Բացի այդ, գրավյալ տարածքներում իրագործվել է 30 գերի սունիների մահապատիժը, այդ թվում որոշ իրաքյան ցեղերի առաջնորդների, հայտնում է Fox News-ը: Հերթական զանգվածային մահապատիժը տեղի է ունեցել Ալ Բաքիր ավանում՝ Բաղդադից 85 մղոն հեռավորության վրա:
Հակաահաբեկչական կոալիցիայի հաջողությունները, մի քանի կարևոր քաղաքների գրավումը իրաքյան և քրդական ուժերի կողմից, Կոբանիի հաջող պաշտպանությունը կարող են պառակտում առաջացնել ԻՊ շարքերում, գտնում է Մերձավոր Արևելքի գծով գերմանացի փորձագետ Ուդո Շտայնբախը:
Ըստ նրա, վերջին ավիահարվածների արդյունքում ենթադրաբար ոչնչացվել է 30 մարդ, այդ թվում խմբավորման մի քանի առաջնորդներ, շաբաթ օրը քրդական զորքերը վերադարձրեցին հսկողությունն Իրաքի հյուսիսում գտնվող Զումար քաղաքի և մերձակա գյուղերի հանդեպ: Նույն օրը Իրաքի բանակի զինծառայողներն ու շիա ապստամբները հետ գրավեցին Բաղդադից 60 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ջուրֆ ալ Սահար քաղաքը:
«Ես շրջադարձային եմ համարում այս պահը: ԻՊ գրոհայինների օգտին էր հանկարծահասության գործոնը, ինչը հիմա չկա»,-մեջբերում է փորձագետին ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Ընդ որում, ԻՊ դիրքի սասանումը չի հանգեցնի իսլամիստ գրոհայինների անհետացմանը, խմբավորումը մի քանի ահաբեկչական խմբերի կբաժանվի:

Группа бойцов Сирийской свободной армии (ССА) вошла в осажденный исламистами ИГИЛ курдонаселенный город Кобани для оказания помощи формированиям, защищающим город от исламистов.
По сообщению Sabah, группа насчитывает 50 бойцов. Сообщается, что они пересекли границу на 8 автомобилях в районе пограничного поста «Муршитпынар».
Официальные источники в Анкере не подтвердили и не опровергли данную информацию.
Тем временем, отправки в город ожидают около 200 бойцов курдских формирований «пешмерга», прибывших в Турцию из Иракского Курдистана. Накануне они прибыли в находящийся недалеко от границы с Сирией город Мардин. Повсюду конвой встречали ликующие толпы местных курдов, радующихся долгожданному подкреплению соплеменникам в Сирии. В некоторых местах – например, в поселке Кызылтепе, толпа выражала радость настолько бурно, что полиции пришлось применять водометы для расчистки маршрута следования отряда, сообщает Zaman. Террористы ИГИЛ, в свою очередь, совершили неожиданный шаг, освободив 25 взятых в плен курдских детей в возрасте 13-14 лет, сообщает Haaretz. Информацию подтвердил заместитель иностранных дел региона Кобани Идрис Нассан, который, однако, затруднился объяснить мотивы исламистов. Нассан лишь предположил, что освобождение школьников может быть частью пропагандистской кампании исламистов.
На фоне относительных неудач на сирийском фронте, исламисты активизировались на южном (багдадском) направлении. Помимо этого, на захваченной террористами территории прошла казнь 30 пленных суннитов, в том числе – лидеров некоторых иракских племен, сообщает Fox News. Очередная массовая казнь состоялась в поселке Аль-Бакир в 85 милях от Багдада.
Успехи антитеррористической коалиции, захват нескольких важных городов иракскими и курдскими силами и успешная оборона Кобани могут привести к расколу внутри ИГИЛ, считает немецкий эксперт по Ближнему Востоку Удо Штайнбах.
По его словам, в результате недавних авиаударов были предположительно уничтожены 30 несколько лидеров группировки, в субботу курдские войска вернули контроль над городом Зумар на севере Ирака и рядом близлежащих деревень, В тот же день военнослужащие армии Ирака и шиитские повстанцы отбили у город Джурф аль-Сахар (Jurf al-Sakhar) в 60 километрах к югу от Багдада.
«Я считаю это поворотным моментом. На стороне боевиков ИГ был фактор внезапности, но сейчас его нет», — цитирует РИА Новости эксперта. При этом, пошатнувшееся положение ИГ не приведет к исчезновению боевиков-исламистов – группировка распадется на несколько террористических группировок.
Вооруженный конфликт на севере Ирака начался после недельного наступления частей организации «Исламское государство Ирака и Леванта» на второй по величине город Мосул, которая совместно с силами других суннитских группировок захватила большую часть города в ночь с 9 на 10 июня 2014 года.Военные операции ИГИЛ зачастую сопровождаются этническими чистками, погромами на религиозной почве и массовыми расстрелами сирийских и иракских солдат, чиновников и мирных жителей. Особенно это касается немусульман – езидов и христиан. Счет погибших в ходе расправ ИГИл идет на тысячи.