Սիրիայի գծով ՄԱԿ-ում գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ստաֆֆան դե Միստուրան մտադիր է «բարեկամների նոր խումբ» ստեղծել Սիրիայում կարգավորման հասնելու նպատակով: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը ԱԽ-ում փակ խորհրդակցության ավարտին: Նա կողմ է եղել, որ խմբում ընդգրկվեն Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան:
Ըստ դիվանագետի, ՄԱԿ ԱԽ-ում հանդիպման ժաման Դե Միստուրան «շատ լավ, լուրջ մոտեցում դրսևորեց»: «Նա ասաց, որ կձևավորի գլխավոր քարտուղարի «բարեկամների խումբ»,-հավելել է Չուրկինը:
Նա հայտնել է, որ Ռուսաստանն իր կողմից «պատրաստ է աշխատել նաև այլ ձևաչափերում» Սիրիայում հակամարտությանը վերջ դնելու համար: Ինչպես հիշեցրել է դիվանագետը, Ժնևի խորհրդակցությունը նախաձեռնել էին ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը, որոնք նաև եռակողմ հանդիպումներ անցկացրեցին ՄԱԿ մասնակցությամբ: «Մենք դեմ չենք, որ դա շարունակվի: Այս ձևաչափը նույնպես կարող է օգտակար լինել»,-ասել է ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը:
Նա նաև նշել է, որ Սիրիայում հակամարտության կարգավորման գլխավոր հիմք է մնում Ժնևի կոմյունիկեն, որն ընդունվեց 2012-ին և նախատեսում է բռնության դադարեցում ու անցումային կառավարության ստեղծում: «Ժնևի կոմյունիկե, քաղաքական կարգավորում առանց նախապայմանների՝ ահա երկու հիմնաքար, որոնք, ըստ իս, չափազանց կարևոր են»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի ուշ ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաաֆարին հայտարարեց, որ Դամասկոսը ցանկանում է Թուրքիային և Սաուդյան Արաբիային տեսնել «բարեկամների խմբում», եթե Թուրքիան վերանայի իր քաղաքականությունն ու հրաժարվի ահաբեկիչներին սատարելուց:
«Նրանք պետք է մասնակցեն խմբի աշխատանքին, այն պայմանով, որ կփոխեն քաղաքականությունը: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ ահաբեկիչներին աջակցող երկիրը նույն սեղանի շուրջ նստի «Սիրիայի բարեկամների» հետ ու քննարկի ահաբեկիչների դեմ պայքարը: Դա անիմաստ է»,-ասել է նա: «Ինչպես կարելի է բարեկամ լինել, եթե քո տարածքում ահաբեկիչների նախապատրաստման ճամբարներ են տեղակայված, որոնց հետո ուղարկում են Սիրիա»,-հավելե է Ջաաֆարին:
Մինչդեռ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի օգնական, արտակարգ օգնության գծով համակարգողի տեղակալ Կան Գյուն Վան պատմել է ԱԽ անդամներին Սիրիայում բռնության մասշտաբների, ԻՊ գրոհայինների վայրագությունների ու ծանր հումանիտար իրավիճակի մասին»,-հայտնում է ՄԱԿ լրատվական ծառայությունը:
Նա կոչ է արել ԱԽ անդամներին դադարեցնել սիրիական ժողովրդի հանդեպ հավաքական պատիժը: «Ամբողջ երկիրը հայտնվում է զինված բռնության ճիրաններում, հումանիտար իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ, բռնության, մարդկային զոհերի ու ավերածությունների ծավալները չեն նվազում»,-ասել է Կան Գյուն Վան Ժնևից տեսակապով:
Ավելին, ՄԱԿ ներկայացուցիչները մտահոգված են Սիրիայի խիտ բնակեցված տարածքների գնդակոծություններով, ինչը մեծ զոհերի է բերում քաղաքացիական անձանց շրջանում, այդ թվում նաև երեխաների: Կան Գյուն Վան հայտնել է ԱԽ անդամներին, որ ռումբ է պայթել Հոմսի դպրոցներից մեկի հարևանությամբ՝ զոհվել է 50 մարդ, 29-ը՝ երեխաներ: Նա պատմել է նաև Հալեպի գնդակոծությունների ու երեխաների շրջանում զոհերի մասին: Գլխավոր քարտուղարի օգնականը նշել է, որ սիրիական հակամարտության կողմերը խախտում են միջազգային հումանիտար իրավունքը: Ըստ նրա, երկրի տարածքում անպատիժ գործում են ԻՊ գրոհայինները: Նրանց հարձակման հետևանքով անցած ամիս մոտ 200 հազար սիրիացիներ ստիպված եղան փախուստի դիմել, հիմնականում Թուրքիա: Մոտ 14 հազար մարդ Իրաքում է ապաստան փնտրում:
ՄԱԿ ներկայացուցիչը նշել է, որ չնայած բարդ իրավիճակին, հումանիտար հաստատությունները շարունակում են աջակցել սիրիացիներն: Միայն անցած ամսում գրեթե 4 մլն մարդ սնդդամթերք է ստացել: 1.5 մլն սիրիացիներ կարողացան բուժօգնություն ստանալ: Միևնույն ժամանակ Կան Գյուն Վան նշել է, որ հումանիտար գործունեության մասշտաբները Սիրիայում զգալիորեն հետ են մնում մարդկանց պահանջներից: Պատճառն անվտանգության բացակայությունն է, բյուրոկրատական քաշքշուկը իշխանությունների կողմից, այլ խոչընդոտները, որ հակամարտության կողմերը հրահրում են, ինչպես նաև ֆինանսների պակասը հումանիտար գործունեության համար:
2014-ին այդ կարիքների համար ՄԱԿ-ը 2,3 մլրդ դոլար խնդրեց, սակայն ստացել է գումարի միայն 39 տոկոսը: Կան Գյուն Վան զգուշացրել է, որ ձմռանը սիրիացիները կարող են չստանալ սնունդով փաթեթները, ինչպես նաև վերմակներն ու տաք հագուստը:
«Կողմերը պետք է պահպանեն բոլոր միջազգային պարտավորությթւնները բնակչության պաշտպանության հարցում: Նրանք պետք է ապահովեն հասանելիությունը կարիքավորներին»,-ասել է նա:

Специальный представитель генерального секретаря ООН по Сирии Стаффан де Мистура планирует создать новую «группу друзей» для урегулирования конфликта в этой ближневосточной стране. Об этом сообщил журналистам постоянный представитель РФ при ООН Виталий Чуркин по итогам закрытого совещания в Совете Безопасности всемирной организации. Он высказался за то, чтобы новая группа включала Иран и Саудовскую Аравию.
По словам дипломата, в ходе встречи в СБ ООН де Мистура продемонстрировал «очень хороший, серьезный подход». «Он сказал, что сформирует «группу друзей» генерального секретаря», – добавил Чуркин.
Он сообщил, что Россия, со своей стороны, «готова работать и в других форматах» с целью урегулирования конфликта в Сирии. Как напомнил дипломат, женевская конференция была инициирована США и Россией, которые также проводили ряд трехсторонних встреч с участием ООН. «Мы не возражаем против того, чтобы продолжать это. Такой формат тоже может быть полезен», – сказал постпред РФ.
Он также подчеркнул, что главной основой для урегулирования конфликта в Сирии остается Женевское коммюнике – план, принятый в 2012 году и предусматривающий прекращение насилия и создание в стране переходного правительства. «Женевское коммюнике, политический процесс без предварительных условия – вот два столпа, которые, я думаю, очень важны», – указал дипломат, сообщает ТАСС.
Позже постоянный представитель Сирии при ООН Башар Джаафари заявил, что Дамаск хочет видеть Турцию и Саудовскую Аравию в составе новой «группы друзей» Сирии при условии, что они пересмотрят свою политику и откажутся от поддержки террористов, действующих на территории этой страны.
«Они должны быть участниками этой группы, но при условии, что изменят свою политику. Мы не можем допустить, чтобы страна, поддерживающая терроризм, сидела за одним столом с «друзьями Сирии» и обсуждала борьбу с терроризмом. Это лишено всякого смысла», – сказал он. «Как можно быть другом, когда у вас на территории расположены лагеря для подготовки террористов перед отправкой их в САР?» – добавил Джаафари.
Между тем, помощник генерального секретаря ООН, заместитель координатора чрезвычайной помощи Кан Гюн Ва рассказала членам Совета Безопасности о масштабах насилия в Сирии, о зверствах боевиков ИГИЛ и тяжелейшей гуманитарной ситуации в стране, сообщает информслужба ООН.
Она призвала членов Совбеза остановить коллективное наказание всего сирийского народа. «Вооруженное насилие охватывает всю страну, гуманитарная ситуация в Сирии продолжает ухудшаться, масштабы насилия, гибели людей и разрушений по-прежнему не снижаются», – заявила Кан Гюн Ва, выступая по видеосвязи из Женевы.
Более всего представителя ООН тревожат неизбирательные обстрелы густонаселенных районов Сирии, так как при этом погибает большое число гражданских лиц, включая детей. Кан Гюн Ва сообщила членам СБ ООН о взрыве бомбы рядом со зданием одной из школ в Хомсе, в результате чего были убиты 50 человек, 29 из которых – дети. Она также рассказала об обстрелах школ и гибели детей в Алеппо. Помощник генсекретаря подчеркнула, что стороны конфликта в Сирии нарушают международное гуманитарное право.
По словам Кан Гюн Ва, на территории страны бесчинствует группировка «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ). Ее наступление привело к тому, что в прошлом месяце около 200 тысяч сирийцев вынуждены были бежать, в основном, в Турцию. Примерно 14 тысяч человек отправились в поисках убежища и защиты в Ирак.
Представитель ООН отметила, что, несмотря на всю сложность обстановки, гуманитарные учреждения продолжают оказывать помощь сирийцам. Только в прошлом месяце почти четыре миллиона человек получили продовольствие. Полтора миллиона сирийцев смогли получить медицинскую помощь. В то же время Кан Гюн Ва подчеркнула, что масштабы гуманитарной деятельности в Сирии в значительной мере отстают от масштабов потребностей людей. Причины – отсутствие безопасности, бюрократические проволочки со стороны властей и другие преграды, чинимые сторонами конфликта на пути поставок нуждающимся в помощи сирийцам, и острая нехватка средств на финансирование гуманитарной деятельности.
В 2014 году на эти нужды ООН запрашивала 2, 3 миллиарда долларов США, но до сих пор получила лишь 39% этой суммы. Кан Гюн Ва предупредила, что зимой миллионы сирийцев могут не получить продовольственные пайки, а также одеяла и теплую одежду.
«Стороны должны соблюдать свои международные обязательства по защите населения. Они должны обеспечить нам доступ к нуждающимся лицам», – заявила представитель ООН.