31 Հոկտեմբեր 2014 - 09:59 AMT
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) 11 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի «Սագամար» ՓԲԸ-ին 5 տարի ժամկետով՝ Արմանիսի ոսկու բազմամետաղային հանքավայրում ոսկու և արծաթի վերահսկվող պարունակությամբ պղնձի ու ցինկի խտանյութի արտադրության ներդրումային ծրագրի իրականացման նպատակով: Ըստ ԵԱԶԲ-ի մամուլի ծառայության, համապատասխան վարկային համաձայնագիրը կնքվել է Ստեփանավանում ԵԱԶԲ-ի խորհրդի նախագահի տեղեկալ Գենադի Ժուժլևի և «Սագամար» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ուշակովի մասնակցությամբ:
«Մեր գործունեությունը Հայաստանում մինչ օրս սահմանափակվում էր նպատակային վարկեր տրամադրելով այստեղ աշխատող գործընկեր բանկերին ԵԱԶԲ որդեգրած փոքր ու միջին բիզնեսին աջակցելու քաղաքականության շրջանակում: Գործարքը «Սագամար» ՓԲԸ-ի հետ առաջին ներդրումային նախագիծն է Հայաստանում»,-ասել է Ժուժլևը:
Նա նշել է, որ նախագծով նախատեսվում է հանքավայրում և հարակից ոլորտներում մոտ 350 նոր աշխատատեղ բացել, նպաստել երկրի արտահանման ներուժի զարգացմանն ու աջակցել ՀՀ կայուն տնտեսական աճին: Հանքավայրում Հայաստանում առաջին անգամ կիրառում է թափոնների վերամշակման մեթոդը, որը էկոլոգիապես անվտանգ է:
Արմանիսի հանքավայրը հետախուզվել է 1967-1985 թվականներին։ Տեղադրված է խորքային բեկվածքների հատման հանգույցում։ Հանքանյութը կազմված է հիմնականում սֆալերիտ, խալկոպիրիտ, պիրիտ, գալենիտ, հեմատիտ միներալներից: 1998 թվականից շահագործեկ է «Մետալ Պրինց» ընկերությունը՝ բաց եղանակով։ «Սագամար» ՓԲԻ Արմանիսի ԼՀԿ-ն Հայաստանի ամենաժամանակակից հարստացուցիչ գործարանն է` հագեցած համաշխարհային առաջատար արտադրողներից ձեռք բերված նորագույն սարքավորումներով, ամբողջ Անդրկովկասում իր տեսակի մեջ միակ լաբորատորիայով, ինչպես նաև կանադական և գերմանական արտադրության հատուկ նշանակության մաքրման կայաններով:
Եվրասիական զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է՝ հիմնված Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից 2006 թ-ի հունվարին: ԵԱԶԲ կանոնադրական կապիտալը գերազանցում է 1.5 մլրդ դոլարը: Բանկի մասնակից պետություններ են հանդիսանում Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Բելարուսը, Տաջիկստանը, Հայաստանը և Ղրղզստանը:

31 Октябрь 2014 - 09:13 AMT
Евразийский банк развития (ЕАБР) предоставит ЗАО «Сагамар» кредит в размере 11 млн долларов сроком на 5 лет с целью реализации инвестиционной программы по производству медного и цинкового концентратов с контролируемым содержанием золота и серебра на полиметаллическом месторождении «Арманисское» в Армении. По сообщению пресс-службы ЕАБР, соответствующее кредитное соглашение было подписано в городе Степанаване заместителем председателя правления ЕАБР Геннадием Жужлевым и Генеральным директором ЗАО «Сагамар» Дмитрием Ушковым.
«Пока наша деятельность в Армении ограничивалась предоставлением целевых кредитов работающим здесь банкам-партнерам в рамках принятых ЕАБР программ финансирования микро-, малого и среднего бизнеса. Сделка с ЗАО «Сагамар» стала первым инвестиционным проектом ЕАБР в Армении, — заявил Геннадий Жужлев.
Он отметил, что проект предусматривает создание на самом месторождении и в смежных отраслях более 350 новых рабочих мест, способствует развитию экспортного потенциала страны и будет содействовать достижению устойчивого экономического роста Армении. На месторождении впервые в истории горной промышленности Армении внедрена более безопасная с точки зрения экологии технология сухого складирования хвостов (выработанной породы) с замкнутым циклом использования воды.
Арманисское золото-полиметаллическое месторождение находится в эксплуатации с 2008 года. Арманисская обогатительная фабрика ЗАО «Сагамар» — новая фабрика с оборудованием китайских, немецких и английских производителей, введенная в эксплуатацию в ноябре 2011 года. Фабрика предназначена для обогащения полиметаллических руд. На текущий момент оборудование позволяет перерабатывать до 550 тыс. тонн руды в год. Инфраструктура рассчитана на 800 тыс. тонн, мощность фабрики может быть увеличена установкой дополнительного оборудования.
Евразийский банк развития (ЕАБР) — международная финансовая организация, учрежденная Россией и Казахстаном в январе 2006 года для содействия развитию рыночной экономики государств-участников, их устойчивому экономическому росту и расширению взаимных торгово-экономических связей. Уставный капитал ЕАБР превышает 1,5 млрд долларов США. Государствами-участниками Банка являются Армения, Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан.