Թուրքիայի ԵՄ գծով նախարար Վոլկան Բոզկիրը հոկտեմբերի 30-ին ներկայացրել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործողությունների նոր ազգային ծրագիրը, որով նախատեսվում է մի շարք օրենսդիր ակտեր ընդունել թուրքական օրենսդրությունը եվրոպականի հետ ներդաշնակեցնելու ուղղությամբ:
«Գործողությունների ազգային պլանը երաշխավորում է, որ Թուրքիան կկատարի ԵՄ-ին անդամակցելու համար անհրաժեշտ բարեփոխումները: Մենք արդեն մոտ 2000 նոր օրենք ենք ընդունել վերջին 12 տարում, և կարող ենք հպարտանալ դրանով»,-հայտարարել է Բոզկիրը Անկարայում մամուլի ասուլիսում՝ հավելելով, որ առաջին փուլում՝ 2014-ի նոյեմբերից մինչև 2015-ի հունիսը Թուրքիան պետք է 36 նոր օրենք ու 142 ենթաօրենսդրական ակտ ընդունի:
Նախարարը նշել է ծրագրի երեք հիմնական բաղադրիչները՝ «քաղաքական բարեփոխումների հիմնավորվածություն, սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների անկասելիություն, հաղորդակցման արդյունավետություն»: Ըստ Բոզկիրի, անդամակցությունը ԵՄ-ին ոչ թե տեխնիկական, այլ քաղաքական գործընթաց է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սեպտեմբերին Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն ներկայացրեց երկրի 62-րդ կառավարության ծրագիրը: «Մենք կիրականացնենք ԵՄ հետ բանակցություններին վերաբերող գործողությունների ծրագիր: Այն նախատեսված է 2014-2015 թթ. համար: Նախորդ կառավարությունն այդ ոլորում բազմաթիվ բարեփոխումներ է իրականացրել, սակայն այժմ գործընթացը դանդաղել է: Նոր խթան է հարկավոր: Լիարժեք անդամակցությունը ԵՄ-ին կառավարության գլխավոր նպատակներից մեկն է»,-ասաց նա: Դավութօղլուն նշեց նաև, որ նախարարների կաբինետը մտադիր է «կայուն ու անվտանգ քաղաքականություն» վարել եվրաինտեգրման հարցում: Մասնավորապես, կառավարությունը կպայքարի բանակցային ծրագրի սառեցված կետերը բացելու համար:

31 Октябрь 2014 - 09:18 AMT
Министр Турции по делам ЕС Волкан Бозкыр представил 30 октября национальный план действий по вступлению страны в ЕС, предусматривающий принятие законодательных актов для приведения турецкого законодательства в соответствие европейскому.
«Национальный план действий является гарантией того, что Турция проведет необходимые для вступления в ЕС реформы. Мы уже приняли более 2000 новых законов за последние 12 лет, и этим можно гордиться», — заявил Бозкыр на пресс-конференции в Анкаре, добавив, что на первом этапе плана с ноября 2014 по июнь 2015 года в Турции необходимо принять 36 новых законов и 142 подзаконных акта.
Министр назвал три основных компонента плана: «детерминированность процесса политических реформ, непрерывность социально-экономических преобразований и эффективность в коммуникации». По словам Бозкыра, вступление в ЕС — не технический, а политический процесс, сообщает РИА Новости.
В начале сентября премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу представил в парламенте программу 62-го правительства республики. «Нами будет реализован план действий, касающийся переговоров с ЕС. Он рассчитан на 2014-1015 годы. Предыдущее правительство реализовало большой объем реформ в этой сфере, но сейчас процесс несколько замедлился. Нужен новый импульс. Полноправное членство в ЕС – это одна из главных целей правительства», – сказал он. Давутоглу указал, что его кабинет министров намерен реализовывать «стабильную и безопасную политику» в рамках евроинтеграции. В частности, кабмин будет добиваться от союза открытия замороженных пунктов переговорной программы.