1 Նոյեմբեր 2014 - 07:41 AMT
«Սոլար սիսթեմս» ընկերությունը (որի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը չինական Amur Sirius-ինն է) կարող է ներդրումներ կատարել Հայաստանում արևային էներգետիկայի ոլորտում:
Այդ մասին հայտնել է ընկերության ներդրումների և ֆինանսների գծով տնօրեն Օլգա Բիկովան, գրում է «Էլեկտրովեստի» պորտալը: Նա նշել է, որ Հայաստանից բացի, նման կայաններ է նախատեսվում կառուցել Ղազախստանում և Արևելյան Եվրոպայի երկրներում: Ղազախստանն, օրինակ, մտադիր է մինչև 2030 թ. հասցնել «կանաչ», հիմնականում արևային, էներգետիկայի բաժինը երկրի էներգաբալանսում մինչև 10 տոկոսի: Վերականգնվող էներգետիկան նպատակ ունի զարգացնելու նաև Ուզբեկստանը, սակայն այդ երկրներում սպառման շուկաներ, հավանաբար, կհայտնվեն մոտ 5 տարուց, ասել է «Սոլար սիսթեմսի» ներկայացուցիչը:
Միջազգային փորձագետների կարծիքով, Հայաստանում կան բոլոր բարենպաստ պայմաններն արևային, հողմային, երկրաջերմային էներգետիկայի զարգացման համար:
Հայաստանի կախվածությունը ներկրվող վառելիքից ստեղծում է մատակարարման անվտանգության ռիսկեր, ինչպես նաև վճարունակության խնդիրներ սպառողների համար:
Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի հիմնական աղբյուրն այսօր Հայկական ԱԷԿ–ն է, որին բաժին է ընկնում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալի մոտ 30 տոկոսը։ Միաժամանակ, ՋԷԿ–ին բաժին է ընկնում 41.9 տոկոսը, ՀԷԿ–ին բաժին է ընկնում 29.2 տոկոսը։
Ըստ հաշվարկների, արևային էներգիայի ամենամյա հոսքը Հայաստանում 1 քմ համար կազմում է 1700 ԿՎտ/ժ, տարածքի մեկ քառորդում՝ 1800 ԿՎտ/ժ, այն դեպքում, երբ Եվրոպայում միջին ցուցանիշը 1000 ԿՎտ/ժ է: Ըստ գործող նախագծերից մեկի, նախատեսվում է կառուցել 30 մՎտ հզորությամբ կայան՝ որոշելու համար օպտիմալ սակագներն ու պարզելու համար արևային էլեկտրաէներգիայի հետագա զարգացման հեռանկարը Հայաստանում:
Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ամենանշանակալի իրագործված նախագիծը Լոռի-1 հողմակայանն է, որը միակն է Հարավային Կովկասում: Հզորությունը 2,64 մՎտ է:
Այս պահի դրությամբ էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրները ապահովում են երկրում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի միայն 2 տոկոսը:

31 Октябрь 2014 - 16:57 AMT
Компания «Солар системс» (100% у китайской Amur Sirius) может стать инвестором в солнечную энергетику Армении.
Об этом сообщила директор по инвестициям и финансам компании Ольга Быкова, пишет портал «Электровести». Она отметила, что помимо Армении, аналогичные станции планируется построить в Казахстане и странах Восточной Европы. Так, Казахстан планирует довести долю «зеленой» – в основном, солнечной энергетики в энергобалансе страны до 10% к 2030 г., развивать возобновляемые также планируют Узбекистан, однако рынки сбыта в этих странах, скорее всего, появятся лет через пять, подчеркнула представитель «Солар системс».
В Армении есть потенциал для развития солнечной, ветряной, геотермальной энергии, а также некоторые возможности для получения биогаза.
Согласно рассчетам, ежегодный поток солнечной энергии на кв. метр в Армении составляет 1700 КВт/час, на четверти территории – 1800 КВт/час, в то время, как в среднеевропейский показатель составляет 1000 КВт/час. Согласно одному из существующих проектов, планируется постройка солнечной станции мощностью в 30 мВт с целью определения точки безубыточности, оптимальных тарифов на солнечную электроэнергию и выяснения дальнейшей актуальности развития солнечной элетроэнергии в Армении.
Наиболее значимым осуществленным проектом в сфере возобновляемой энергии является построенная на Базумском хребте единственная в регионе Южного Кавказа ветряная станция Лори-1 с общей мощностью 2,64 мВт.
На данный момент, альтернативные источники энергии обеспечивают лишь около 2% добываемой в стране электроэнергии.