Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետության» և այլ ծայրահեղական խմբավորումների շարքերում կռվող օտարերկրացի գրոհայինների քանակը հասել է 15 հազարի: Այդ մասին հայտնում է The Guardian-ը՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի զեկույցի վրա հղումով, որը հայտնվել է պարբերականի մոտ:
Գրոհայիններ են ժամանել ավելի քան 80 երկրից՝ թեև ամբողջական ցուցակը զեկույցում չի բերվում, սակայն հիշատակվում է, որ բախումներին մասնակցում են Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ: Ըստ ԱԽ գնահատականի, օտարերկրացիների քանակը, որոնք ցանկանում են միանալ ծայրահեղականներին, աննախադեպ է: Ընդ որում, նշվում է, որ կամավորների արտահոսք է նկատվում «Ալ Քայիդայի» հետ կապված խմբավորումներից՝ գնալով ավելի շատ գրոհայիններ են միանում «Իսլամական պետությանը»: ՄԱԿ-ը զգուշացնում է վտանգի մասին, որի հետ կբախվեն նշված երկրների իրավապահ մարմինները, որոնց քաղաքացիները վաղ թե ուշ տուն են դառնալու պատերազմից Իրաքում և Սիրիայում:
Ըստ The Guardian-ի, «Իսլամական պետության» շարքերում առնվազն 500 բրիտանացի է կռվում: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ իրաքյան զորքերը գերի են վերցրել Չինաստանի քաղաքացու՝ ազգությամբ ույգուր: Եվրոպական հատուկ ծառայությունները հայտնել են, որ դեռահասները ԵՄ տարբեր երկրներից մեկնում են Ասադի դեմ կռվելու: Իսկ Ռուսաստանում ԱԴԾ հոկտեմբերի 28-ին մի խումբ եկվորների է ձերբակալել Անդրկովկասից ու Միջին Ասիայից, որոնք մտադիր էին ջիհադի մեկնել Սիրիա, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
Մինչդեռ, իրաքցի քրդերի կազմավոումրների մարտիկները՝ փեշմերգաները, զենքի առաջին խմբաքանակն են հասցրել Կոբանիի պաշտպաններին: Ըստ հաղորդագրությունների, թուրք-սիրիական սահմանը գիշերը հատել է 12 բեռնատար, զրահամեքենաների ուղեկցությամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Օդից շարասյունը ուղեկցում էր ԱՄՆ ու դաշնակիցների ավիացիան:
Թուրքական Սուրուչ քաղաքից ռազմատեխնիկայի տեղափոխումը որոշվել է կատարել փոքր խմբաքանակներով: ԻՊ գրոհայինները փորձում են խանգարել ռազմական բեռի ու հումանիտար օգնության տեղափոխմանը: Ականատեսները հայտնում են, որ նրանք գնդակոծում են ականանետներից Թուրքիայի հետ սահմանակից տարածքը և մի քանի փորձ են ձեռնարկել գրավելու թաղամասը, որտեղ գտնվում է մաքսատունը:
Փեշմերգաները օգնություն կցուցաբերեն քուրդ կամավորականներին՝ հզորացնելով Կոբանիի հրետանային պաշտպանությունը: Քաղաքը պաշարված է երեք կողմից: Ուրբաթ օրը տարածաշրջանային ԶԼՄ-ները հայտնեցին քրդական ուժերի կողմից միասնական հրամանատարական կենտրոնի ստեղծման մասին:
Ծայրահեղականներն իրենց հերթին իրենց ստորաբաժանումներն են բերել Կոբանիի մատույցներ այլ բնակավայրերից: Նրանք փորձել են ճեղքել պաշտպանությունը հարավային ուղղությամբ, սակայն հակահարված են ստացել: Ինչպես հայտնում է «Ֆիրաթ» գործակալությունը, աշխարհազորայինները հակահարձակման են անցել և վերադարձրել են հսկողությունը գրոհայինների գրավված մի քանի դիրքերում: Ձեռնամարտի արդյունքում ոչնչացվել է մոտ 30 իսլամիստ:
Քաղաքից դեպի արևելք քրդերին օգնելու են եկել ԱՄՆ ու դաշնակիցների ՌՕՈւ, որոնք մոտ 10 հարված են հասցրել ավազակային կազմավորումներին: Արդյունքում ոչնչացվել է 7 մարտական դիրք ու քանդվել է 5 շենք, որոնք ԻՊ-ն որպես կենտրոնակայան էր օգտագործում:
Ինչպես հայտնի դարձավ հոկտեմբերի 31-ին, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն նորացրել է զգուշացումը ճամփորդության մեկնող քաղաքացիների համար՝ կապված հարձակումների սպառնալիքի աճի հետ «առանձին մարդկանց կամ խմբերի կողմից, որոնք ոգեշնչված են Սիրիայի և Իրաքի հակամարտություններով»:
«Ենթադրվում է, որ աճել է ահաբեկչական գործողությունների հավանականությունը, ուղղված բրիտանացի քաղաքացիների մեծ մասի դեմ: Դուք պետք է զգոն լինեք»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Մինչդեռ, նոյեմբերի 1-ին ամբողջ աշխարհում տեղի կունենան ակցիաներ ի սատարումն քրդերի, որոնք պաշտպանում են Կոբանին ԻՊ գրոհայիններից: Ինչպես գրում են օտարերկրյա ԶԼՄ-ները, մեծ ակցիաներ են նախատեսվում Եվրոպայում: Գերմանիայում միանգամից 16-ի մասին է ծանուցվել: Բացի այդ, հանրահավաքներ կանցնեն Կանադայում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Անգլիայում ու Հնդկաստանում, հայտնում է «Էխո Մոսկվին»:

1 Ноябрь 2014 - 08:02 AMT
Число иностранных боевиков, сражающихся в Сирии и Ираке на стороне «Исламского государства» и других радикальных группировок, достигло 15 тысяч. Об этом сообщает The Guardian со ссылкой на доклад Совета безопасности ООН, оказавшийся в распоряжении издания.
Боевики прибыли из более чем 80 стран: хотя полного списка в докладе не приводится, но упоминается об участии в столкновениях граждан Франции, России и Великобритании. По оценке Совбеза, количество иностранцев, желающих присоединиться к экстремистам, является беспрецедентным. При этом отмечается отток добровольцев из группировок, связанных с «Аль-Каидой»: все больше иностранных боевиков вливается в ряды «Исламского государства». ООН предупреждает об опасности, с которой столкнутся правоохранительные органы стран, граждане которых рано или поздно вернутся домой с войны в Ираке и Сирии.
Сейчас, по данным The Guardian, на стороне «Исламского государства» воюют не менее 500 британцев. Ранее стало известно, что иракские войска захватили в плен гражданина КНР, уйгура по национальности. Европейские спецслужбы сообщали о том, что подростки из разных стран ЕС отправились на войну против режима Башара Асада. А в России ФСБ 28 октября задержала целую группу выходцев из Закавказья и Средней Азии, собиравшихся поехать на дхижад в Сирию, передает Lenta.ru.
Между тем, бойцы формирований иракских курдов («пешмерга») доставили в пятницу защитникам сирийского приграничного города Кобани первую партию оружия. По поступившим сообщениям, сирийско-турецкую границу пересекли под покровом ночи 12 грузовиков, их сопровождали бронетранспортеры и джипы, сообщает ТАСС.
С воздуха колонну прикрывали самолеты ВВС США и их союзников.
Переброску боевой техники из турецкого города Суруч, где остановился конвой, прибывший в середине недели из Иракского Курдистана, было решено производить небольшими партиями. Боевики экстремистской группировки «Исламское государство» (ИГ) пытаются помешать переправке военного груза и гуманитарной помощи. Очевидцы сообщают, что они обстреливают из минометов пограничную с Турцией местность к северу от города и предприняли несколько попыток захватить квартал, где находится здание таможни.
Военные специалисты «пешмерга» окажут содействие курдским ополченцам города (около 2 тыс. человек) в укреплении артиллерийской обороны Кобани, который осажден с трех сторон боевиками. В пятницу региональные СМИ сообщили о создании курдскими силами совместного командного центра по ведению боевых операций против формирований ИГ.
В свою очередь, экстремисты перебросили к городу подкрепления со своих баз в Ракке, Манбидже, Джараблюсе и Телль-Абьяде. Они попытались прорвать оборонительные порядки курдов на южном направлении, но получили отпор. Как передает информационное агентство Фират, ополченцы перешли в контрнаступление и вернули под свой контроль несколько захваченных боевиками позиций. В ходе рукопашных боев были уничтожены 30 исламистов.
К востоку от города на выручку курдам вновь пришли ВВС США и их союзников, которые нанесли не менее 10 ударов по бандформированиям. В результате уничтожено семь боевых позиций и разрушено пять зданий, которые использовались ИГ в качестве штабных помещений и складов.
В свою очередь, МИД Великобритании попросил своих граждан быть осторожнее, отправляясь путешествовать в другие страны, в связи с возросшей угрозой терактов против граждан Британии, ВВС которой участвуют в операциях против ИГ.
Как стало известно 31 октября, МИД Великобритании обновил предупреждение для отправляющихся путешествовать граждан Великобритании, в перечень которого на этот раз входят все страны мира. Данное решение связано с ростом угрозы атак со стороны «групп или отдельно взятых людей, вдохновленных конфликтом в Сирии и Ираке».
«Предполагается, что возросла угроза терактов, направленных против британских интересов и граждан со стороны групп и отдельных лиц, действия которых мотивированы конфликтами в Ираке и Сирии. Вы должны постоянно сохранять бдительность», — говорится в документе, передает РИА Новости.
Тем временем, 1 ноября по всему миру пройдет акция в поддержку курдов, которые обороняют сирийский город Кобани от боевиков «Исламского государства». Демонстрации проведут в нескольких десятках городов. Как пишут иностранные СМИ, больше всего акций запланировано в Европе. Так, в Германии их заявлено сразу 16. Кроме того, митинги организуют в Канаде, США, Франции, Англии и Индии, передает «Эхо Москвы».