Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի կգերադասի, որ Մեծ Բրիտանիան դուրս գա Եվրամիության կազմից, բայց փոխզիջում ձեռք բերվի Եվրամիության ներսում աշխատուժի ազատ շուկայի հարցում, հայտնում է BBC-ն գերմանական Spiegel-ի վրա հղումով:
Ըստ պարբերականի, Մերկելը գտնում է, որ Բրիտանիան մոտենում է «վերջնագծին» ԵՄ հետ հարաբերություններում: Բրիտանիայի վարչապետի աշխատակազմում այդ տեղեկությունը չեն մեկնաբանում:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը դեմ է ազատ տեղաշարժին Եվրամիության ներսում ու զանգվածային միգրացիային: Ավելի վաղ Քեմերոնը հայտարարել էր, որ Մեծ Բրիտանիան կսահմանափակի օտարերկրյա միգրանտների նպաստներն ու արտոնություններ ստանալու իրավունքը, իսկ ողորմություն խնդրելու, թափառաշրջիկության կամ բաց երկնքի տակ գիշերելու դեպքում ներգաղթյալներին կարտաքսեն երկրից:
Մերկելը Sunday Times-ին տված հարցազրույցում հրապարակավ քննադատել է աշխատանքային միգրանտների ներհոսքը սահմանափակելու Լոնդոնի մտադրությունը և հայտարարել է, որ Բեռլինը կարգելափակի Քեմերոնի համապատասխան բանաձևը, քանի որ այն խախտում է ԵՄ հիմնարար սկզբունքներից մեկը:
Spiegel-ը հայտնել է, որ Դևիդ Քեմերոնն այժմ փորձում է «անսահման ընդլայնել ԵՄ կանոնները», պայմանավորվելու համար ԵՄ-ից կոնկրետ աշխատանք չունեցող աշխատանքային միգրանտների մուտքը երկիր արգելափակելու հարցում, ինչպես նաև արտաքսել նրանց, ով ի վիճակի չէ ապահովել սեփական կարիքները երկրում 3 ամիս բնակվելուց հետո: Բեռլինի կոշտ դիրքորոշման արդյունքում Մերկելն առաջին անգամ խոստոավնեց, որ Մեծ Բրիտանիան կարող է դուրս գալ Եվրամիությունից:
Չնայած, որ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ անդամ է, երկրում ավանդաբար ամուր են եվրահոռետեսների դիրքերը, և բավականին տարածված է միությունից դուրս գալու գաղափարը: Մեծ Բրիտանիան չի ստորագրել Շենգենի համաձայնագիրը, չի անցել եվրոյի և պահպանել է ազգային արժույթը՝ ֆունտը: Պահպանողական Քեմերոնը հանրաքվե է խոստանում այս հարցի շուրջ արդեն 2017-ին, եթե Պահպանողական կուսակցությունը հաղթի 2015-ի ընտրություններում: Բացառաություն է Շոտլանդիան, որտեղ ուժեղ են եվրոպամետ տրամադրությունները՝ Էդինբուրգն առաջարկում է, որ ԵՄ-ից դուրս գալու մասին որոշում կայացվի միայն այն դեպքում, եթե կողմ քվեարկեն բոլոր 4 տարածաշրջանները՝ Անգլիան, Ուելսը, Իռլանդիան և Շոտլանդիան: Լոնդոնն այս գաղափարը մերժում է: Քեմերոնը ցանկանում է վերանայել Եվրամիությանը Մեծ Բրիտանիայի անդամակցության պայմանները ԵՄ-ում երկրի անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելուց առաջ:

Канцлер Германии Ангела Меркель предпочтет выход Великобритании из ЕС компромиссу в вопросе о свободном рынке рабочей силы внутри Евросоюза, сообщает BBC со ссылкой на немецкий журнал Spiegel.
По данным издания, Меркель считает, что Британия подходит к «точке невозврата» в отношениях с ЕС. В офисе британского премьер-министра эту информацию не комментируют.
Премьер-министр Великобритании Девид Кэмерон выступает против свободного перемещения внутри Евросоюза и массовой миграции. Ранее Кэмерон заявлял, что Великобритания будет ограничивать право иностранных мигрантов на получение пособий и льгот, а в случае попрошайничества, бродяжничества или ночевки под открытым небом мигрантов будут высылать из страны.
Меркель же в интервью Sunday Times Меркель публично раскритиковала планы Лондона по ограничению потока трудовых мигрантов и заявила, что Берлин блокирует соответствующую резолюцию Кэмерона, так как она нарушает один из основополагающих принципов ЕС.
Spiegel сообщил, что Дэвид Кэмерон теперь пытается «растянуть правила ЕС до предела», чтобы договориться о запрете на въезд в страну для трудовых мигрантов из Евросоюза, не имеющих конкретной работы, а также депортировать тех, кто не в состоянии обеспечить себя после трех месяцев пребывания в стране. Жесткая позиция Берлина привела к тому, что Меркель впервые признала возможность выхода Британии из ЕС.
Несмотря на то, что Великобритания является членом ЕС, в стране традиционно сильны позиции евроскептиков и чрезвычайно популярна идея выхода из союза. Великобритания не подписывала Шенгенское соглашение и включена в единую визовую политику ЕС, а также не стала переходить на евро и сохранила фунт в качестве валюты. Консерватор Кэмерон обещает референдум по данному вопросу уже в 2017 году в случае победы Консервативной партии на выборах 2015 года. Исключением является Шотландия, где сильны проевропейские настроения: Эдинбург предлагает, чтобы решение о выходе из ЕС было бы принято только в том случае, если «за» проголосуют все четыре региона (Англия, Уэльс, Ирландия, Шотландия). Лондон данную идею отвергает. Кэмерон хочет пересмотреть условия пребывания Великобритании в Евросоюзе перед тем, как проводить референдум о членстве страны в ЕС.