Նոյեմբերի 2-ին Ուկրաինայի արևելքում ինքնահռչակ Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների տարածքում անցան առաջին նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները: Ըստ նախնական տվյալների, Դոնեցկում ձայների մեծամասնությունը՝ 81 տոկոս է հավաքել աշխարհազորայինների գործող առաջնորդ Ալեքսանդր Զախարչենկոն: Լուգանսկում առաջատարն է Իգոր Պլոտնիցկին, որը վերջին շրջանում գլխավորում է Լուգանսկի աշխարհազորայիններին, մոտավորապես ձայների 63 տոկոսով:
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն զգուշացրել է, որ այդ, ինչպես նա ասել է «պսեվդոընտրությունները», միայն կսրեն հակամարտությունը: «Մինսկի արձանագրությունը նախատեսում է տեղական մարմինների արտահերթ ընտրություններ Դոնբասի առանձին շրջաններում բացառապես Ուկրաինայի ընտրական օրենքի համաձայն: Ուստի միջազգային պայմանավորվածությունների կոպիտ խախտումը սպառնալիքի տակ է դնում խաղաղ գործընթացը: Ուկրաինան համարժեք կարձագանքի այդ մարտահրավերին»,-ասվում է Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
«Ինքնաձիգերի և տանկեի թնդանոթների թիրախում Դոնբասի երկու ահաբեկչական կազմակերպությունների կազմակերպած այս ֆարսը սարսափելի իրադարձություն է, որն ընդհանուր ոչ մի բան չունի իրական կամարտահայտության հետ»,-ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է BBC-ին:
2014-ի հոկտեմբերի 7-ին Մինսկում Ուկրաինայի կենտրոնական իշխանության և ինքնահռչակ Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները իշխանությունները համաձայնության եկան հրադադարի մասին և հակամարտող կողմերի միջև բուֆերային գոտի ստեղծելու վերաբերյալ: Զինված հակամարտությունն Ուկրաինայի արևելքում շարունակվում է 2014-ի ապրիլից, որպես Կիևի Մայդանի, Յանուկովիչի պաշտոնանկության ու Ղրիմը ՌԴ-ին միանալու հետևանք: Դոնեցկի ու Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների ուժերը, վերցնելով իշխանությունը տարածաշրջանում, պահանջում էին ավելի լայն լիազորություններ կամ անկախություն, որին Կիևը պատասխանեց մարտական գործողություններով ու ապստամբությունը ուժով ճնշելու փորձով: Մարտերի արդյունքում կենտրոնական իշխանությունը կորցրեց վերահսկողությունը Դոնեցկի և Լուգանսկի ծրջանների մի մասում, զոհվեց մոտ 4 հազար մարդ, փախստական դարձավ մոտ 800 հազարը:
Մոսկվան, հակառակը, ընտրությունները համարում է կայացած: «Ընտրությունները Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջաններում ընդհանուր առմամբ անցել են կազմակերպված, ընտրողների բարձր մասնակցությամբ: Մենք հարգում ենք Ուկրաինայի հարավ-արևելքի բնակիչների կամարտահայտումը: Ընտրված ներկայացուցիչները մանդատ ստացան շրջաններում նորմալ կյանքի վերականգնման գործնական խնդիրները լուծելու համար»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
ԵՄ առաջնորդներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ նոյեմբերի 2-ի ընտրությունները մտադիր չեն ճանաչել: Իսկ Վաշինգտոնը մեղադրեց Մոսկվային զորքերը ռուս-ուկրաինական սահմանին մոտեցնելու մեջ: Նման հայտարարություն է արել նաև Սպիտակ տանը կից ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչ Մարկ Սթրոխը:
«Մենք զգուշացնում ենք Ռուսաստանին, որ նա որպես պատրվակ չօգտագործի ապօրինի քվեարկությունը Դոնբասում լրացուցիչ զորք ու զինամթերք Ուկրաինայի տարածք մտցնելու համար, հատկապես, վերջին վկայությունների լույսի ներքո, առ այն, որ ռուսական բանակն իր ուժերը կրկին մոտեցնում է Ուկրաինայի արևելյան սահմաններին»,-ասել է Սթրոխը, սակայն ոչ մի ապացույց չի բերել, գրում է gazeta.ru-ն:

3 Ноябрь 2014 - 07:12 AMT
В воскресенье 2 ноября на территории самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик на востоке Украины прошли первые парламентские и президентские выборы.В Донецке, по предварительным данным, наибольшое число голосов – около 81%, набрал нынешний лидер ополченцев Александр Захарченко. В Луганске лидирует Игорь Плотницкий, в последнее время возглавляющий ополченцев ЛНР, с примерно 63% голосов.
Президент Украины Петр Порошенко предупредил, что эти, как он выразился, «псевдовыборы» лишь обострят конфликт. «Минский протокол предусматривает проведение в отдельных районах Донбасса досрочных местных выборов исключительно на основе законов Украины. Поэтому грубое нарушение международных договоренностей ставит под угрозу мирный процесс. Украина адекватно отреагирует на этот вызов», – говорится в сообщении пресс-службы украинского президента.
«Фарс под дулами танков и автоматов, который сегодня устроили две террористические организации на части Донбасса – это ужасное событие, которое не имеет ничего общего с реальным волеизъявлением», – отмечается в заявлении, пишет BBC.
7 октября 2014 года в Минске представители центральной украинской власти и самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик достигли соглашения о перемирии, создании буферной зоны между войсками и обмене пленными. За прошедшее время перемирие неоднократно срывалось, с обеих сторон за это время погибло более сотни человек. Вооруженный конфликт на востоке Украины продолжается с апреля 2014 года и стал одним из последствий майдана в Киеве, свержения власти Януковича и присоединения Крыма к России. Силы самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик, взяв власть в регионе, требовали предоставления более широких полномочий или независимости, на что Киев ответил боевыми действиями и попыткой подавить мятеж силой. В результате боев, продолжавшихся несколько месяцев, центральные украинские власти потеряли контроль над частью Донецкой и Луганской областей, погибло более 4 тысяч человек, беженцами стали около 800 тысяч.
Москва, наоборот, объявила выборы состоявшимися: «Выборы в Донецком и Луганском регионах прошли в целом организованно, при высокой явке избирателей. Мы уважаем волеизъявление жителей юго- востока. Избранные представители получили мандат для решения практических задач по восстановлению нормальной жизни в регионах», – говорится в заявлении МИД РФ, цитируемом ТАСС.
Лидеры ЕС ранее заявляли, что выборы 2 ноября признавать не собираются. Вашингтон же обвинил Москву в стягивании войск к российско-украинской границе. Такое заявление сделал представитель совета по национальной безопасности при Белом доме Марк Строх.
«Мы предостерегаем Россию от того, чтобы использовать подобное незаконное голосование [выборы в Донбассе] как предлог для того, чтобы ввести дополнительные войска и военное снаряжение на Украину, особенно в свете недавних свидетельств относительно того, что российская армия передвигает свои силы обратно к границе вдоль… районов на востоке Украины», — сказал Строх, однако не привел никаких доказательств относительно своих слов, пишет gazeta.ru.