3 Նոյեմբեր 2014 - 09:47 AMT
Իրանը պատրաստ է վերջնական համաձայնագիր ստորագրել միջազգային միջնորդների «վեցյակի» հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ, եթե վերջիններս պաշտոնապես ճանաչեն խաղաղ ատոմային էներգետիկա ունենալու Իրանի իրավունքը:
Այդ մասին հայտարարել է երկրի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Բյորգե Բրենդեի հետ հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Իր հերթին Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ նոր պայմանավորվածություններն Իրանի ու «վեցյակի» միջև նոր հնարավորություններ կբացեն Թեհրանի ու Եվրամիության կապերի ամրապնդման համար:
Նոյեմբերի 9-10-ի Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում տեղի կունենա Իրանի պատվիրակության և միջուկային ծրագրի գծով բանախոսների հերթական հանդիպումը: Հանդիպմանը մասնակցելու են ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը: Թեհրանը բազմիցս է հայտարարել, որ միջուկային ծրագրի շուրջ համապարփակ համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել նոյեմբերի 24-ից շուտ:
Լավատեսական սպասումները մի փոքր ստվերեց ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Յուկիա Ամանոն՝ հայտարարելով, որ Իրանը դադարել է կատարել իր միջուկային ծրագրի հնարավոր ռազմական բաղադրիչի մասին տեղեկատվության տրամադրման պարտավորությունը, որը պետք է ներկայացվեր ՄԱԳԱՏԷ-ին դեռ օգոստոսին: «2014-ի ամառվանից առաջընթացը պայմանավորված միջոցների կատարման առումով սահմանափակվեց…գործակալությունը խնդրել էր Իրանին տրամադրել կատարման ենթակա միջոցների ցանկը, սակայն դա մինչ օրս չի արվել»,-հայտարարել է նա Բրուքինգում հոկտեմբերի 31-ին:

Иран готов подписать окончательное соглашение с «шестеркой» международных посредников по своей ядерной программе, если они официально признают право Ирана на обладание мирной атомной энергетикой.
Об этом заявил глава МИД страны Мохаммад Джавад Зариф во время встречи с министром иностранных дел Норвегии Бёрге Бренде, сообщает агентство РИА Новости.
В свою очередь глава МИД Норвегии заметил, что новые договоренности между Ираном и "шестеркой" посредников создают новые возможности для укрепления связей между Тегераном и Евросоюзом.
9-10 ноября в столице Омана Маскате состоится очередная встреча делегации Ирана с переговорщиками по ядерной программе. Во встрече будут участвовать госсекретарь США Джона Керри, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф. Тегеран на разных уровнях неоднократно заявлял, что до 24 ноября 2014 года возможно подписание всеобъемлющего соглашения по ядерной программе.
«Ложку дегтя» в ситуацию добавляет заявление главы МАГАТЭ Юкия Амано о том, что Иран прекратил выполнил обязательства по предоставлению информации о возможных военных аспектах своей ядерной программы, которые должен был предоставить МАГАТЭ еще в августе. «С лета 2014 года прогресс в исполнении мер, по которым была достигнута договоренность, стал очень ограниченным… агентство просило Иран представить список следующих мер, которые должны быть выполнены, но это до сих пор не сделано», – заявлял он в институте Брукингс 31 октября.