4 Նոյեմբեր 2014 - 07:55 AMT
ԱՄՆ-ն հրաժարվում է ճանաչել Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետություններում տեղի ունեցած ընտրությունները և կոչ է անում Ռուսաստանին նույնպես չճանաչել:
«Եթե Ռուսաստանը ճանաչի այսպես կոչված ընտրությունները, ապա դա միայն հետագա մեկուսացման պատճառ կդառնա»,-մեջբերում է ՌԲԿ-ն ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակիի խոսքը: Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև ողջունել է ԵՄ երկրների հայտարարությունները, որոնք հրաժարվել են ճանաչել ԴԺՀ և ԼԺՀ ընտրությունների արդյունքները:
Իր հերթին ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Բերնադեթ Միխանը մտահոգություն է հայտնել Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարության վերաբերյալ, որտեղ խոսք է գնում ընտրություններն Դոնբասում ճանաչելու Մոսկվայի պատրաստակամության վրա: Ըստ նրա, եթե դա տեղի ունենա, և Մոսկվան անտեսի Մինսկի համաձայնագիրը, նրան նոր «տնտեսական պատիժ» է սպասում:
Նոյեմբերի 2-ին Ուկրաինայի արևելքում ինքնահռչակ Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների տարածքում անցան առաջին նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները: Ըստ նախնական տվյալների, Դոնեցկում ձայների մեծամասնությունը՝ 81 տոկոս է հավաքել աշխարհազորայինների գործող առաջնորդ Ալեքսանդր Զախարչենկոն: Լուգանսկում առաջատարն է Իգոր Պլոտնիցկին, որը վերջին շրջանում գլխավորում է Լուգանսկի աշխարհազորայիններին, մոտավորապես ձայների 63 տոկոսով:
Ավելի վաղ Եվրոպական արտաքին քաղաքականության ծառայության ներկայացուցիչ Մայա Կոցյանչիչը հայտարարել էր, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում ԵՄ-ն կվերադառնա ՌԴ հանդեպ պատժամիջոցների վերանայմանը: «Կոմերսանտը» աղբյուրների վրա հղումով հայտնել է, որ ԵՄ-ն կարող է խստացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ, եթե ՌԴ իշխանությունները ճանաչեն նոյեմբերի 2-ի ընտրություններն ինքնահռչակ հանրապետություններում: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն դեռ սահմանափակվում է հայտարարությամբ, թե իշխանություններն ապստամբ շրջաններում մանդատ են ստացել տարածաշրջանում նորմալ կյանքի վերականգնման համար:
Մինչդեռ Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոն փորձում է վերադարձնել Դոնբասը Ազատ տնտեսական գոտու միջոցով: Ըստ BBC-ի, նախագահը հայտարարել է, որ երեքշաբթի մտադիր է Ազգային անվտանգության խորհրդի քննարկմանը ներկայացնել Դոնբասում հատուկ կարգավիճակի մասին օրենքը չեղյալ հայտարարելու առաջարկը: Ըստ Պորոշենկոյի, «պսեվդոընտրությունների» անցկացումը Դոնբասում կտրուկ սրեց իրավիճակը:
«Ապակենտրոնացումը մնում է մեր արսենալում որպես Դոնբասում քաղաքական կարգավորման առանցքային տարր: Մենք պատրատ կլինենք նոր օրենք ընդունել, եթե կողմերը վերադառնան Մինսկի արձանագրության կատարմանը: Կրակի դադարեցման, բուֆերային գոտու ստեղծման, սահմանին հսկողության հաստատման և ընկալելի քայլերի դեպքում, որոնք կնշանակեին նահանջ գրոհայինների համար այսպես կոչված նոյեմբերի 2-ի ընտրությունների հարցում»,-հայտարարել է Պորոշենկոն:
2014-ի հոկտեմբերի 7-ին Մինսկում Ուկրաինայի կենտրոնական իշխանության և ինքնահռչակ Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները իշխանությունները համաձայնության եկան հրադադարի մասին և հակամարտող կողմերի միջև բուֆերային գոտի ստեղծելու վերաբերյալ: Զինված հակամարտությունն Ուկրաինայի արևելքում շարունակվում է 2014-ի ապրիլից, որպես Կիևի Մայդանի, Յանուկովիչի պաշտոնանկության ու Ղրիմը ՌԴ-ին միանալու հետևանք: Դոնեցկի ու Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների ուժերը, վերցնելով իշխանությունը տարածաշրջանում, պահանջում էին ավելի լայն լիազորություններ կամ անկախություն, որին Կիևը պատասխանեց մարտական գործողություններով ու ապստամբությունը ուժով ճնշելու փորձով: Մարտերի արդյունքում կենտրոնական իշխանությունը կորցրեց վերահսկողությունը Դոնեցկի և Լուգանսկի ծրջանների մի մասում, զոհվեց մոտ 4 հազար մարդ, փախստական դարձավ մոտ 800 հազարը:

4 Ноябрь 2014 - 07:18 AMT
«Если Россия признает так называемые выборы, это лишь послужит ее дальнейшей изоляции», – цитирует РБК официального представителя Государственного департамента США Джен Псаки. Официальный представитель Госдепа также приветствовала заявления лидеров стран ЕС, также отказавшихся признавать итоги выборов в ДНР и ЛНР.
В свою очередь, представитель Совета национальной безопасности США Бернадетт Михан выразила обеспокоенность заявлением МИД России о готовности признать выборы в Донбассе. По ее словам, если это случится, и Москва проигнорирует Минские соглашения, то ее ждут новые «экономические наказания».
В воскресенье 2 ноября на территории самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик на востоке Украины прошли первые парламентские и президентские выборы. В Донецкенаибольшее число голосов – около 81%, набрал нынешний лидер ополченцев Александр Захарченко. В Луганске победил Игорь Плотницкий, в последнее время возглавляющий ополченцев ЛНР, с примерно 63% голосов.
Ранее официальный представитель Европейской внешнеполитической службы Майя Коцьянчич заявляла, что В течение недели ЕС вернется к пересмотру санкций в отношении России. «Коммерсант» со ссылкой на источники сообщал, что ЕС может ужесточить санкции в отношении России, если власти РФ признают итоги намеченных на 2 ноября выборов в самопровозглашенных. МИД России пока ограничился заявлением о том, что власти в восставших областях получили мандат на о восстановление нормальной жизни в регионе.
Президент Украины Петр Порошенко, тем временем, пытается вернуть Донбасс обратно Свободной экономической зоны. Согласно BBC, президент заявил, что во вторник намерен внести на рассмотрение Совета национальной безопасности и обороны вопрос об отмене закона об особом статусе в Донбассе. По словам Порошенко, проведение в Донбассе «псевдовыборов» торпедировало этот закон и резко обострило ситуацию.
«Децентрализация остается в нашем арсенале как ключевой элемент политического урегулирования на Донбассе. Мы готовы будем принять новый закон – при возвращении всех сторон к выполнению Минского протокола. В случае прекращения огня, создания буферной зоны, установления контроля над границей. И понятных шагов, которые бы означали задний ход боевиков в вопросе о так называемых выборах 2 ноября», – заявил Порошенко.
7 октября 2014 года в Минске представители центральной украинской власти и самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик достигли соглашения о перемирии, создании буферной зоны между войсками и обмене пленными. За прошедшее время перемирие неоднократно срывалось, с обеих сторон за это время погибло более сотни человек. Вооруженный конфликт на востоке Украины продолжается с апреля 2014 года и стал одним из последствий майдана в Киеве, свержения власти Януковича и присоединения Крыма к России. Силы самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик, взяв власть в регионе, требовали предоставления более широких полномочий или независимости, на что Киев ответил боевыми действиями и попыткой подавить мятеж силой. В результате боев, продолжавшихся несколько месяцев, центральные украинские власти потеряли контроль над частью Донецкой и Луганской областей, погибло более 4 тысяч человек, беженцами стали около 800 тысяч.
Читайте также: В Москве и Киеве попытались провести «русский» и «славянский» марши: Киевское мероприятие провалилось