«Իսլամական պետության» գրոհայինները սպանել են սունի տոհմերի մոտ 300 անդամների Իրաքում վերջին զանգվածային սպանությունների ժամանակ:
Ինչպես հայտնում է CNN-ը Իրաքի պաշտոնյաների վրա հղումով, այս պահին հաստատված է 322 մարդու սպանություն, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների: Սպանվածները սունիների ռազմատենչ Աբու Նիմեր տոհմի անդամներ են, որոնք դեմ են իսլամիստներին: Երկուշաբթի երեկոյան հրապարակվեց տասնյակ մարդկանց մահապատժի տեսագրությունը, հավանաբար, գերեվարվածների թվից: Իրավիճակի առանձնահատկությունն այն է, որ «Իսլամական պետությունը» նույնպես սունիների կազմավորում է: Փաստորեն, ահաբեկիչները ձեռք են բարձրացրել հավատակիցների վրա:
Պենտագոնի խոսնակ, ադմիրալ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը չի կարող հաստատել այս տեղեկատվության հավաստիությունը, սակայն չհավատալու պատճառ չկա: Վերջին հավաստագրված միջադեպը կապված էր գյուղի բնակիչների հետ՝ նրանց բռնագաղթի և հետագայում տոհմի 75 անդամների սպանություն Նիթ քաղաքի շրջակայքում:
Մինչդեռ, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը հերքել է նախկինում իր անունից տարածված հաղորդագրությունը, թե իբր նա ներողություն է խնդրել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից Անկարայի կողմից ԻՊ ահաբեկիչներին սատարելու վերաբերյալ հայտարարության համար:
ԱՄՆ փոխնախագահը սեպտեմբերին հայտարարեց, որ ԱՄՆ դաշնակիցները տարածաշրջանում, այդ թվում Թուրքիան, այնքան էին տարված Ասադին տապալելու մոլուցքով, որ սատարում էին նույնիսկ ծայրահեղ իսլամիստներին Սիրիայում: «Նախագահ Էրդողանը, իմ հին բարեկամը, ասաց, որ ես իրավացի եմ, մենք չափից ավելի շատ մարդկանց թույլ տվեցինք հատել սահմանը, իսկ հիմա ջանում ենք փակել այն»,-հայտարարել էր Բայդենը:
Թուրքիայի հասցեին հնչած մեղադրանքներ հնչել էին նաև նախկինում. Անկարայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիկարդոնեն հայտարարեց, որ Անկարան սատարել է «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրա» խմբավորմանը և Վաշինգտոնը ոչինչ չի արել դրան դիմակայելու համար: Արևմտյան ԶԼՄ-ները մեղադրեցին Անկարային ԻՊ ջոկատներին Սիրիա անցնելու թողտվության համար, նրանցից էժան նավթ գնելու ու սեփական տարածքում գրոհայինների համար «հանգստի բազաներ» ստեղծելու համար:
Ահաբեկիչներին սատարելու համար Թուրքիային մեղադրում են նաև քրդերը, նրանց կարծիքով Անկարան խոչընդոտում է քուրդ կամավորականների մուտքը Սիրիա, պատասխանատվություն է կրում ԻՊ դեմ պայքարում քրդերի անհաջողությունների և Կոբանիի պաշարման համար: ՔԱԿ առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը, որը ցմահ պատիժ է կրում թուրքական բանտում, հայտարարել է, որ Կոբանիի անկումը ազդանշան կլինի քրդերի ու Թուրքիայի հրադադարի կասեցման համար:
Բայդենն, ըստ CNN մեջբերող Hurriyet-ի, հայտարարել է, որ երբեք ներողություն չի խնդրել Էրդողանից: Նա միայն հայտարարել է, որ իր խոսքերը սխալ են մեկնաբանվել: «Ես նրան (Էրդողանին) վաղուց գիտեմ, մենք միասին աշխատել ենք: Ես հեռաձայնեցի նրան ու ասացի՝ ինձ այնպես չեն հասկացել»,-հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահը:
Մինչդեռ «Իսլամական պետությունը» նոր դաշնակիցներ է ձեռք բերել Եգիպտոսում՝ գրոհայիններին հավատարմության երդում է տվել երկրի ամենածայրահեղական խմբավորումը՝ «Անսար բայթ Ալ Մաքդի»-ն, որը նույն «Երուսաղեմի պարտիզաններ» խմբավորումն է, հայտնում է լիբանանյան Daily Star-ը: Խմբավորման անվանումն արդեն խոսուն է, գործունեության հիմնական ճակատը Սինայի թերակղզին է. այդ փաստերը հասկանալի անհանգստություն են առաջացրել Իսրայելում, թեև Թել Ավիվը դեռ պաշտոնապես չի մեկնաբանել իրավիճակը:

4 Ноябрь 2014 - 08:52 AMT
Боевики ИГИЛ убили более трехсот членов суннитских племен в ходе последних массовых убийств в Ираке.
Как сообщает CNN со ссылкой на иракских чиновников, на данный момент подтверждено убийство 322 человек, в том числе – детей и женщин. Убитые относятся к воинственному племени суннитского племени Абу Нимр и выступают против исламистов. В понедельник вечером была опубликована видеозапись казни десятков людей – возможно, из числа захваченных в плен отрядов. Нетипичность ситуации в том, что ИГИЛ также суннитское образование. Фактически, террористы подняли руку на единоверцев.
Спикер Пентагона адмирал Джон Кирби заявил, что Вашингтон не может подтвердить достоверность данной информации, однако нет причин не верить в их правдивость последний зафиксированный инцидент с жителями села – депортация пи последующее убийство 75 членов племени в округе его городка Нит.
Тем временем, вице-президент США Джозеф Байден опроверг ранее распространенные от его имени сообщения о том, что он якобы извинялся перед премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдогсном за заявление о поддержке исламистов ИГИЛ со стороны Анкары.
Американский вице-президент в конце сентября заявил, что союзники США в регионе, в том числе и Турция, были настолько увлечены процессом свержения Башара Асада, что помогали также радикальным исламистам в Сирии. «Президент Эрдоган, мой старый друг, сказал мне – ты был прав, мы пропустили через границу слишком много людей, а сейчас стараемся ее закрыть», – заявил, в частности, Байден.
Обвинения в адрес Турции звучали и до этого: экс-посол США в Турции Риккардоне прямо заявил, что Анкара поддерживала связанную с Аль-Каидой группировку Ан-Нусра, и Вашингтон не сделал ничего чтобы противостоять этому. Западные СМИ обвиняли Анкару в непрепятствовании проникновению добровольцев ИГИЛ в Сирию транзитом через Турцию, покупке дешевой нефти и топлива у боевиков, а также создании «баз отдыха» для террористов на своей территории.
В поддержке боевиков Турцию обвиняют также курды: по их мнению, Анкара, препятствующая переходу курдских добровольцев в Сирию, несет ответственность за неудачи курдов в борьбе с ИГИЛ и окружение курдонаселенного Кобани террористами. Лидер Рабочей Партии Курдистана Абдулла Оджалан, отбывающий заключение в турецкой тюрьме, заявил, что падение Кобани будет сигналом об окончании перемирия между курдами и Турцией.
Байден, согласно цитирующей CNN Hurriyet, заявил, что никогда не извинялся перед Эрдоганом. Он лишь заявил, что его заявления были неправильно интерпретированы. «Я его (Эрдогана – ред.) давно знаю, мы с ним вместе работали. Я позвонил и сказал ему – меня не так поняли», – заявил американский вице-президент.
У Исламского государства, между тем, появились союзники в Египте: на верность боевикам присягнула самая радикальная группировка страны Ансар байт Аль-Макди, она же – «Партизаны Иерусалима», сообщает ливанская Daily Star. Название группировки говорит само за себя, основным фронтом деятельности является Синайский полуостров: эти факты вызвали понятное беспокойство в Израиле, официальных комментариев Тель-Авива по ситуации, однако, не поступало.