4 Նոյեմբեր 2014 - 12:49 AMT
Մոսկվայում նոյեմբերի 4-ին անկացվում են Ժողովրդական միասնության օրվան նվիրված միջոցառումներ: Այս տարի տոնը նշվում է տասներորդ անգամ, Ռուսաստանի մայրաքաղաքում ազգայնականների միանգամից երկու քայլերթ է անցնում:
«Նովոռուսական երթը» կազմակերպվել է ի սատարումն Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների: Երկրորդ՝ «Ռուսական երթը» անցնում է Լյուբլինոյում և, ըստ կազմակերպիչ՝ «Ռուսները» շարժման առաջնորդ Դմիտրի Դյոմուշկինի հայտարարության, կդառնա ակցիայի մասը, որը մտահղացվել էր որպես Կիևում ռուս ազգայնականների հետ համատեղ անցկացվող միջոցառում, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Այդպիսի համատեղ միջոցառում անցկացնելու Դյոմուշկինի մտադրության մասին հայտարարվեց նոյեմբերի 4-ից հաշված օրեր առաջ: Ակցիայի կազմակերպիչները մտադիր էին «եղբայրական ժողովրդների պատերազմին դեմ դուրս գալ», ինչպես նաև սատարել ռուսական «Ռուսները» շարժման առաջնորդ Ալեքսանդր Պոտկինին (Բելով), որն այժմ կալանավորված է Ռուսաստանում: Կիևյան երթը, սակայն, կոչվում է «սլավոնական», ոչ թե «ռուսական»:
Ընդ որում, ծայրահեղական ուկրաինացի ազգայնականները, որ միավորված են «Աջ հատված» կուսակցության և շարժման շարքերում, ընդդիմացան այս մտադրությանը:
«Մենք գիտենք երթի մասին, երթի մասին հայտարարել է ռուս ֆաշիստ Դմիտրի Դյոմուշկինը, և դա ակնհայտ սադրանք է: Եթե այդ մարգինալները փորձեն հավաքվել ու «Սլավոնական երթ» անցակցնել, նրանք հակահարված կստանան «Աջ հատվածից»,-ասել է կազմակերպության խոսնակ Արտյոմ Սկորոպադսկին:
Կիևյան քայլերթի կազմակերպիչ Էդուարդ Կովալենկոն, սակայն, հայտարարում է, որ ոչ մի կապ մոսկովյան երթի հետ չունի, իր ակցիան ռուսամետ չի համարում և նշում է, որ կարգախոսն է «Սլավոնները միասնական են»: Կիևի իշխանությունները ավելի վաղ հայտնել էին, որ երթի մասին իրազեկում չի եղել, ակցիան արտոնված չէ: Միջոցառմանը հայտագրվել է հազար մասնակից, սակայն իրականում եկել է մոտ 150-ը, որոնց մեծ մասը լրագրողներ էին, մոտ 30-ը ներկայացնում էին ծայրահեղական ուկրաինական ազգայնականներին:
«Նշված տեղի հարևանությամբ հերթապահում էր 15 միլիցիոներ: Իրավապահները նույնիսկ հասցրեցին ձերբակալել անցորդ մի տղամարդու, որը բղավում էր «Ուկրաինան և Ռուսաստանը միասնական են»: Նրան տարան մոտակա ստորգետնյա անցումը»,-գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան Ուկրաինայում»: Միջոցառման կիևյան մասը փաստորեն ձախողվեց:

4 Ноябрь 2014 - 11:56 AMT
В Москве и Киеве попытались провести «русский» и «славянский» марши: Киевское мероприятие провалилось
В Москве 4 ноября проводится ряд мероприятий, посвященный Дню народного единства. В этом году праздник отмечается в десятый раз, в российской столице проходят сразу два марша националистов.
Один из них – «Новорусский марш» в поддержку Донецкой и Луганской народных республик. Второй «Русский марш» проходит в Люблино и, по заявлениям организатора – лидера движения «Русские» Дмитрия Демушкина, станет частью акции, проводящейся совместно с русскими националистами в Киеве, пишет РБК.
О намерении провести подобное совместное мероприятие Демушкин заявил за считанные дни до 4 ноября – Дня Народного единства в России. Организаторы акции намерены «выступить против войны между братскими народами», а также в поддержку одного из лидеров российского движения «Русские» Александра Поткина (Белова), на данный момент находящегося под арестом в России. Киевский марш, однако, будет носить название «славянского», а не «русского».
При этом, радикальные украинские националисты, объединенные в партию и движение «Правый Сектор», восприняли новость в штыки:
«Нам известно о марше, о нем объявил российский фашист Дмитрий Демушкин, и это явно провокация. Если эти маргиналы попробуют собраться и устроить «Славянский марш», они получат отпор от ПС», – сказал спикер «Правого сектора» Артем Скоропадский.
Организатор киевского марша Эдуард Коваленко, однако, заявляет, что никакой связи с московским шествием его мероприятие не имеет, прорусской свою акцию не признает и отмечает, что лозунгом будет «славяне едины». Власти Киева ранее сообщали, что никаких оповещений о марше не получали, а акция несанкционирована. На мероприятие была заявлена тысяча участников, однако в реальности пришло окколо 150-и, большая часть которых – журналисты, около тридцати присутствующих были представителями ультраправых украинских национализаций.
«Также рядом с назначенным местом проведения акции дежурили 15 милиционеров. Правоохранители даже успели задержать проходившего мимо пожилого мужчину в пальто, который выкрикивал «Украина и Россия едины!». Его отвели в ближайший подземный переход», – пишет «Комсомольская правда в Украине». Киевская часть мероприятия, фактически, не состоялась.