Հայաստանն ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը մինչև 2026թ.-ը երկարացնելու մասին միջկառավարական համաձայնագիր կստորագրի Ռուսաստանի հետ:
Այդ մասին, ինչպես հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալոիթկունը, ԱԺ-ի մշտական հանձնաժողովներում պետբյուջեի օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արա Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է, որ համաձայնագիրը կստորագրվի մինչև տարեվերջ:
Սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայ գործընկերոջ` Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած բանակցություններից հետո լրագրողներին հայտնել էր, որ Ռոսատոմը պայմանավորվել է հայ փորձագետների հետ` համատեղ աշխատել Հայկական ԱԷԿ–ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը 10 տարով, մինչև 2026թ.–ը երկարացնելու նախագծի իրականացման ուղղությամբ։
Հայկական ԱԷԿ-ը, որը տարածաշրջանի միակ ատոմակայանն է, տեղակայված է Երևանից 30 կմ դեպի հարավ: Այն շահագործման է հանձնվել 1980թ.-ին և գործունեությունը դադարեցրել է 1989թ.-ի մարտին` 1988թ.-ի դեկտեմբերին տեղի ունեցած Սպիտակի երկրաշարժից հետո: ԱԷԿ-ը վերագործարկվել է 1995թ.-ի նոյեմբերին հանրապետությունում գրանցված սուր էներգետիկ ճգնաժամի պատճառով:
Նախատեսվում է նոր էներգաբլոկի կառուցում մինչև 1000 մՎտ հզորությամբ: Նախագծի արժեքը մոտ 5 մլրդ դոլար է և արգելակվում է ֆինանսավորման պակասի պատճառով: ՌԴ-ն պատրաստ է սարքավորումներ տրամադրել, որոնք կկազմեն կառուցման արժեքի 35-40 տոկոսը, մյուս միջոցները Հայաստանը պետք է հայթայթի:

5 Ноябрь 2014 - 05:42 AMT
Армения и Россия подпишут межправительственное соглашение по продлению срока эксплуатации второго блока Армянской АЭС до 2026 года.
Об этом, согласно агентству АРКА, заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Ара Симонян в ходе обсуждения проекта госбюджета в постоянных комиссиях Национального Собрания.
По его словам, планируется, что соглашение будет подписано до конца 2014 года.
«В рамках соглашения совместно с корпорацией «Росатом» будут осуществлены работы по продлению срока эксплуатации действующего второго энергоблока Армянской АЭС до 2026 года», – сказал Симонян.
На осуществление программы Россия выделит $300 млн, из которых $30 млн – в виде гранта, остальные – в виде кредита.
3 сентября 2013 года во время визита в Армению президента РФ Владимир Путин заявил, что Росатом совместно с армянскими экспертами договорились работать над реализацией проекта по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС до 2026 года.