5 Նոյեմբեր 2014 - 10:53 AMT
Վրաստանի վարաչպետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ազատել է զբաղեցրած պաշտոնից պաշտպանության նախարար, «Մեր Վրաստան՝ Ազատ դեմակրատների» կուսակցության առաջնորդ Իրակլի Ալասանիային: ՊՆ ղեկավար է նշանակվել Ազգային անվտանգության և ճգնաժամային կառավարման խորհրդի ղեկավար, հակահետախուզության նախկին պետ Մինդի Ջանելիձեն:
Պաշտոնանկության պատճառն Ալասանիայի դիրքորոշումն էր երեք քրգործերի հարցում՝ հեռահաղորդակցական ընկերություններից մեկի օգտին միջոցների վատնում, 858 զինծառայողի սննդային թունավորում և ՊՆ մասնաշենքերից մեկի վերակառուցման ժամանակ հատյնաբերված միջոցների վատնում: Ինքը նախկին նախարարը հայտարարել է, որ քրգործերը ՊՆ-ում քաղաքական ենթատեքստ ունեն: Նրա այս հայտարարությամբ է վարչապետ Ղարիբաշվիլին հիմնավորել նրա պաշտոնանկությունը՝ հայտարարելով, որ թույլ չի տա գերատեսչության քաղաքականացում: «Նախարարը, որը թույլ է տալիս իր բարեկամներին գնումներ ու թենդերներ իրականացնել, չի կարող նախարար լինել»,-հայտարարել է վարչապետը:
Ալասանիայի պաշտոնանկությանը հաջորդեց Վրաստանի ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեի և նրա տեղակալների հրաժարականը, որոնք կհեռանան նաև իշխող «Վրացական երազանք» կոալիցիայից: Այդ մասին Փանջիկիձեն հայտարարեց նոյեմբերի 5-ին արտահերթ ճեպազրուցյում, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»: Մայա Փանջիկիձեն Ալասանիայի կնոջ՝ Նաթիա Փանջիկիձեի, քույրն է: Հրաժարականի մասին է հայտարարել նաև եվրոպական և եվրաատլանտյան կառույցներին ինետգրման հարցերի պետնախարար Ալեքսի Պետրիշվիլին, որը նաև Ալասանիայի կուսակցության անդամ է: Ալասանիայի թիմից է նաև արդարադատության նախարար Տեա Ցուլուկիանին, որի հրաժարականի մասին դեռ չի խոսվում:
Ավելի ուշ վարչապետ Ղարիբաշվիլին երկրի պաշտպանության բոլոր փոխնախարարներին պաշտոնանկ անելու վերաբերյալ հրաման է ստորագրել:
Ստեղծված իրավիճակում առանցքային է այն, որ Ալասանիայի կուսակցությունը Վրաստանի խորհրդարանում 10 ձայն ունի, առանց որի «Վրացական երազանքը» կարող է կորցնել մեծամասնությունը խորհրդարանում: Իրավիճակից շտապել է օգտվել այժմ ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժումը»: Ըստ Apsny.ge-ի, կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության առաջնորդ Դավիթ Բաքրաձեն հայտարարել է, որ երկրում լիարժեք քաղաքական ճգնաժամ է, որը իշխանության քաղաքականության հետևանքն է: Նա ակնարկել է Ալասանիայի հետ գործակցելու հնարավորությունը: «Ես ակնկալում եմ, որ Իրակլի Ալասանիայի և մյուս արևմտամետ կուսակցությունների հետ մենք կամրագրենք մեր երկրի արևմտամետ ընտրությունը»,-հայտարարել է Բաքրաձեն: Նա նաև հրավիրել է Ալասանիային մասնակցել «Միասնական ազգային շարժման» ակցիաներին:
Ինքը Ալասանիան «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ կշարունակի պայքարը հանուն եվրաինտեգրման: Ալասանիան կոչ է արել Վրաստանի արևմտամետ ուժերին «համախմբվել դիմակայելու համար ռուսամետ ուժերին կառավարությունում»: Քաղաքական գործիչը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կոնկրետ պլան ունի քանդելու բոլոր այն պետական կառույցները, որոնք ապահովում են Վրաստանի ինտեգրումը Եվրոպային և ՆԱՏՕ-ին»: «Ես վստահում եմ կոալիցիայի իմ գործընկերներին և հիմք չեմ տեսնում, որ իրադարձությունները զարգանան ըստ ռուսական սցենարի: Գոնե, հուսով եմ: Միակ իմ պայմանը երկրի եվրաատլանտյան ուղղությունն ընտրելու հավաստիացումն է»,-մեջբերում է Ալասանիային «Կավկազսկի ուզելը»: «Սա քաղաքական հնարավոր մրցակցին ու ընդդիմախոսին ոչնչացնելու փորձ է, սա քաղաքական սպանության փորձ է: Բայց նրանց մոտ ոչինչ չի ստացվի»,-հայտարարել է նա, գրում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Ստեղծված իրավիճակը մեկնաբանել է նաև Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Նոլանդը: Ըստ նրա, մեղադրանքների քանակը նախկին կամ գործող պաշտոնյաների դեմ օրինական մտահոգություն է առաջացնում առ այն, որ դատական համակարգը քաղաքականացվում է, կամ կարող է օգտագործվել քաղաքական նպատակներով: Դեսպանը հորդորել է Վրաստանի կառավարությանը քայլեր ձեռնարկել կասկածները ցրելու համար, նշելով նաև, որ Վրաստանի կառավարության կազմի վերաբերյալ որոշում պետք է կայացնեն երկրի քաղաքացիները, գրում է Apsny.ge-ն:

5 Ноябрь 2014 - 09:40 AMT
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили отправил в отставку министра обороны, лидера партии «Наша Грузия – Свободные демократы» Ираклия Аласания. Министром обороны назначен глава Совета по национальной безопасности и управлению кризисами, экс-начальник контрразведки Миндия Джанелидзе.
Отставка стала следствием позиции Аласания в вопросе трех уголовных дел (о растратах средств в пользу одной из телекоммуникационных компаний, о массовом пищевом отравлении 858 военнослужащих и о растрате при реконструкции одного из зданий минобороны) по которым проходят подчиненные Аласания. Сам экс-министр заявил, что уголовные дела в минобороны имеют политический контекст. Именно этим заявлением премьер Гарибашвили объяснил его отставку, заявив, что политизации ведомства не допустит. «Министр, который дает своим друзьям осуществлять закупки и тендеры, не может быть министром», – заявил также премьер.
Вслед за отставкой Аласания министр иностранных дел Грузии Майя Панджикидзе и все ее заместители приняли решение покинуть занимаемые должности, а также правящую коалицию «Грузинская мечта». Об этом сама Панджикидзе заявила в среду 5 ноября на чрезвычайном брифинге, пишет «Новости-Грузия». Майа Панджикидзде – сестра супруги Аласания – Натии Панджикидзе. Заявление об уходе сделал также госминистр Грузии по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры Алекси Петриашвили, который является членом партии Аласания. В команду Аласания входит также министр юстиции Тея Цулукиани, об отставке которой пока не сообщается.
Ключевым в создавшейся ситуации является то, что без партия Аласания имеет 10 голосов в парламенте Грузии: без их «Грузинская мечта» может потерять большинство в парламенте. Ситуацией не преминула воспользоваться бывшая правящая партия, находящаяся ныне в оппозиции «Единое национальное движение». По сообщению Apsny.ge, Лидер парламентской фракции партии Давид Бакрадзе заявил, что в стране – полномасштабный политический кризис, который является логическим результатом политики власти в течение последних. Он также намекнул на возможность сотрудничества с Аласания. «Я ожидаю, что вместе с Ираклием Аласания и другими прозападными партиями мы зафиксируем прозападный выбор нашей страны», – заявил Бакрадзе. Также он пригласил Аласания принять участие в акциях ЕНД.
Сам Аласания в эфире телекомпании «Рустави-2» заявил, что продолжит бороться за курс на евроинтеграцию и стремление в НАТО. Также Аласания призвал прозападные силы Грузии «объединиться, чтобы противостоять пророссийским силам в правительстве». Политик заявил, что у России есть конкретный план разрушения тех государственных институтов, которые обеспечивают интеграцию Грузии с Европой и НАТО». «Я доверяю всем своим партнерам по коалиции и не вижу оснований, чтобы события пошли по российскому сценарию. По крайней мере, очень надеюсь на это. Единственное мое условие — подтверждение евроатлантического выбора страны», – цитирует Аласания «Кавказский узел». «Это (отставка и уголовные дела – ред.) попытка политического уничтожения возможного конкурента и оппонента, и это попытка политического убийства. Но у них ничего не выйдет», – заявил он, пишет «Новости-Грузия».
Сложившуюся ситуацию прокомментировал также посол США в Грузии Ричард Нолланд. По его словам, Количество обвинений против бывших или действующих официальных лиц вызывает легитимную обеспокоенность по поводу того, что использование судебной системы становится политизированным или используется в политических целях. Посол призвал правительство Грузии предпринять шаги с целью рассеять эти сомнения, вместе с тем он отметил, что принимать решение о составе правительства Грузии должны граждане страны, пишет Apsny.ge.
Читайте также: Раскол «Грузинской мечты»: Партия уволенного министра обороны заявила о выходе из коалиции