Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկրորդ անգամ անընդմեջ գլխավորել է աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանց ամենամյա վարկանիշն ըստ ամերիկյան Forbes-ի:
Երկրորդ հորիզոնականում է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, երրորդն է Չինաստանի նախագահ Սի Ձինպինը:
Անցած տարվա ընթացքում առաջատարների եռյակը չի փոխվել՝ մեկ տարի առաջ ՌԴ նախագահը նույնպես առաջին հորիզոնականում էր, իսկ նրա ամերիկացի և չինացի պաշտոնակիցները զբաղեցնում էին երկրորդ և երրորդ տեղերը համապատասխանաբար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ռուսաստանի նախագահն աշխարհի ամենաազդեցիկ մարդկանց եռյակում էր նաև 2011-ին և 2012-ին: 2011-ին նա Forbes-ի ցուցակի երկրորդ տեղում էր՝ զբաղեցնելով վարչապետի պաշտոնը, իսկ 2012-ին զիջեց «արծաթը» Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին:
«Չնայած, որ Պուտինի հեղինակությանն Արևմուտքում վնասեց Ղրիմի բռնակցումը և Մոսկվայի «կվազիմասնակցությունը» Ուկրաինայի հարավ-արևելքում ծագած ռազմական հակամարտությանը, հազիվ թե մեկը հանդգնի Ռուսաստանի նախագահին «թույլ» անվանել. նա էներգետիկ ու միջուկային տերության անկանխատեսելի ղեկավարն է, որը ոչ մեկին հաշվետու չէ, տերության, որը քայքայվում է, սակայն դեռ ագրեսիվ է»: Օբաման ռուսական առաջնորդի ֆոնին կաշկանդված է» թվում, ահա թե ինչու է նա հայտնվել երկրորդ տեղում, չնայած որ զբաղեցնում է աշխարհի ամենաազդեցիկ պաշտոնը»,-գրում է ամսագիրը:
Forbes-ի վարկանիշում ընդգրկված է 72 անձ՝ մեկական մոլորակի յուրաքանչյուր 100 մլն բնակչի համար: Նրանք քաղաքական գործիչներ են, գործարարներ, հասարակական և մշակութային գործիչներ: Խմբագրությունը որոշում է հաղթողներին քվեարկության եղանակով: Ազդեցիկության չափանիշն այնպիսի գործոնների փունջն է, ինչպիսիք են վարկանիշի մասնակցի կողմից վերահսկվող ֆինանսական հոսքերը, նրա իշխանության արեալն ու ծավալը, այն մարդկանց քանակը, որոնց վրա ազդում են նրա որոշումները: Ցուցակը սուբյեկտիվ բնույթ է կրում և ներկայացնում է հանդեսի խմբագրության տեսակետը:
Ավելի վաղ՝ ապրիլին, ամերիկյան Time ամսագիրը հրապարակեց աշխարհի ամենաազդեցիկ 100 մարդկանց վարկանիշային ցանկը: Պուտինը Ռուսաստանի միակ ներկայացուցիչն էր այդ ցուցակում: Ցուցակում էին ընդգրկվել նաև ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային համակարգի ղեկավար Ջանեթ Յելենը, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, փոփ աստղեր Բեյոնսեն և Մայլի Սայրուսը, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը և Amazon ինտերնետ-ռիթեյլերի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը:

Президент России Владимир Путин второй раз подряд возглавил ежегодный рейтинг самых влиятельных людей в мире по версии американского журнала Forbes.
На второй строке в списке – президент США Барак Обама, на третьей – председатель КНР Си Цзиньпин.
За минувший год первая тройка не изменилась: год назад российский лидер также занимал первую строчку, а его американский и китайский коллеги вторую и третью соответственно, сообщает ТАСС.
Российский лидер попадал в тройку самых влиятельных людей мира по версии журнала Forbes в 2011 и 2012 годах. В 2011 году он в статусе премьер-министра оказался на второй строчке списка, в 2012 году он уступил «серебро» канцлеру Германии Ангеле Меркель.
«Несмотря на то, что репутацию Путина на Западе испортили захват Крыма и «квазиучастие» Москвы в военном конфликте на юго-востоке Украины, назвать президента России «слабым» вряд ли кто-либо решится: это «непредсказуемый и никому не подотчетный глава энергетической и ядерной державы, разъедаемой коррозией, но все еще агрессивной». Обама на фоне российского коллеги кажется «скованным», вот почему американский лидер вновь оказался на втором месте списка, несмотря на формально самую влиятельную должность в мире», – пишет журнал.
Рейтинг Forbes включает 72 фигуры – по одной на 100 млн жителей планеты. Это политики, бизнесмены, общественные и культурные деятели. Редакция определяет победителей голосованием. Критерий влиятельности – совокупность таких факторов, как подконтрольные участнику рейтинга финансовые потоки, ареал и объем его власти и число людей, на которых влияют его решения. Список носит субъективный характер и представляет точку зрения редакции на мировой геополитический ландшафт.
Ранее в апреле американский журнал Time опубликовал свой список ста самых влиятельных людей мира. Президент Владимир Путин стал единственным представителем России в этом рейтинге.
В рейтинге оказались также президент США Барак Обама, глава Федеральной резервной системы США Джанет Йеллен, экс-госсекретарь США Хиллари Клинтон, поп-звезды Бейонсе и Майли Сайрус, Папа Римский Франциск и глава интернет-ритейлера Amazon Джефф Безос.