6 Նոյեմբեր 2014 - 08:14 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կառուցողական է համարում բանակցություններն Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ: Այդ մասին, ըստ ՏԱՍՍ-ի, ԱՄՆ առաջնորդը հայտարարել է Սպիտակ տանը կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Մեր աննախադեպ պատժամիջոցների շնորհիվ, որոնք զգալի ազդեցություն ունեցան Իրանի տնտեսության վրա, Թեհրանի ներկայացուցիչները նստեցին բանակցությունների սեղանի շուրջ և առաջին անգամ լրջորեն տրամադրված են հավաստիացնելու համաշխարհային հանրությանը, որ իրենց միջուկային ծրագիրը ռազմական չէ»,-ասել է Օբաման: «Մենք ծրագիր ներկայացրեցինք Իրանին, որը թույլ կտա նրան բավարարել խաղաղ կարիքներն էներգետիկայում: Նրանց առաջնորդները պնդում են, որ միջուկային զենք չեն մշակում: Եթե դա ճիշտ է, նրանք կարող են հավաստիացնել դրանում հանրությանը ստուգման ենթակա միջոցներով»,-ասել է Օբաման՝ նշելով, որ դա թույլ կտա Իրանին դուրս գալ պատժամիջոցների ռեժիմից:
Թեհրանը տարբեր մակարդակներում բազմիցս է հայտարարել, որ մինչ նոյեմբերի 24-ը հնարավոր է համապարփակ համաձայնագրի կնքումը միջուկային ծրագրի վերաբերյալ: Նոյեմբերի 9-10-ին Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում տեղի կունենա Իրանի պատվիրակության հերթական հանդիպումը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցողների հետ: Հանդիպմանը կմասնակցեն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության գծով գերագվույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:

Президент США Барак Обама считает конструктивными переговоры с Ираном по его ядерной программе. Об этом, по сообщению ТАСС, американский лидер заявил на пресс-конференции в Белом доме.
«Благодаря введенным нами беспрецедентным санкциям, которые оказывают существенное влияние на иранскую экономику, (представители Тегерана) сели за стол переговоров и впервые серьезно настроены на то, чтобы заверить мировое сообщество в том, что их ядерная программа не является военной», – сказал Обама.
«Мы представили Ирану план, который позволит ему удовлетворить мирные нужды в энергетике, – отметил глава американской администрации. – Их лидеры утверждают, что не разрабатывают ядерное оружие. Если это правда, они могут заверить в этом мировое сообщество подлежащими проверке способами», – отметил Обама, подчеркнув, что. это позволит Ирану выйти из-под режима санкций.
Госсекретарь США Джон Керри, в свою очередь, заявил, что власти страны нацелены на заключение итогового соглашения по иранскому атому до 24 ноября и пока не рассматривают возможность их продления. «Мы не обсуждаем выход за эту дату. Мы полагаем, что существует необходимость добиться этого (заключения соглашения) по многим причинам… На данном этапе мы не собираемся говорить о продлении (переговоров), и мы не рассматриваем этот вопрос, — заявил Керри, выступая на пресс-конференции в Париже, пишет РИА Новости.
Тегеран на разных уровнях неоднократно заявлял, что до 24 ноября 2014 года возможно подписание всеобъемлющего соглашения по ядерной программе. 9-10 ноября в столице Омана Маскате состоится очередная встреча делегации Ирана с переговорщиками по ядерной программе. Во встрече будут участвовать госсекретарь США Джона Керри, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф.