6 Նոյեմբեր 2014 - 11:22 AMT
Թուրքիան կկասեցնի մասնակցությունը ԵՄ հետ մաքսային միությանը, եթե նրա տնտեսական շահերը հաշվի չառնվեն ԵՄ և ԱՄՆ միջև Անդրատլանտյան առևտրաներդրումային գործընկերության պայմանագիր ստորագրելիս: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԵՄ գծով նախարար Վոլկան Բոզկիրը:
Ըստ Բոզկիրի, երբ Թուրքիան 1995 թ. մաքսային դաշինք կնքեց ԵՄ հետ, այն դրույթ ուներ առ այն, որ ԵՄ և այլ երկրների միջև համաձայնագրերը չեն տարածվում Թուրքիայի վրա: Հետևաբար, ԵՄ հետ ազատ առևտրի ռեժիմ ստացող երկրները կարող են Թուրքիա ապրանք արտահանել 0 տոկոս մաքսատուրքով: Եթե ամերիկյան ապրանքները զրոյական մաքսատուրքով հայտնվեն թուրքական շուկայում, Թուրքիան կարող է կորցնել 2,5-3 մլրդ դոլար, ասել է նախարարը:
«Մենք չենք կարող մաքսային միության առավելությունները տալ բոլոր այն երկրներին, որոնց հետ Եվրամիությունը նման համաձայնագիր կկնքի: Եթե ԵՄ պայմանագիրն ԱՄՆ հետ Անդրատլանտյան առևտրաներդրումային գործընկերության վերաբերյալ ստորագրվի, և Թուրքիան անպաշտպան մնա, մենք ստիպված կլինենք սառեցնել մեր անդամակցությունը ԵՄ հետ մաքսային միությանը»,-ասել է Բոզկիրը լրագրողներին Նորվեգիա այցի ժամանակ:
Հոկտեմբերին Եվրամիության երկրների համապատասխան նախարարությունները, որոնք պատասխանատու են առևտրային քաղաքականության համար, կողմ արտահայտվեցին ԱՄՆ հետ վերոնշյալ պայմանագրի շուտափույթ կնքմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հոկտեմբերի 30-ին Վոլկան Բոզկիրը ներկայացրեց Եվրամիությանն անդամակցելու գործողությունների նոր ազգային ծրագիրը, որով նախատեսվում է մի շարք օրենսդիր ակտեր ընդունել թուրքական օրենսդրությունը եվրոպականի հետ ներդաշնակեցնելու ուղղությամբ:
«Գործողությունների ազգային պլանը երաշխավորում է, որ Թուրքիան կկատարի ԵՄ-ին անդամակցելու համար անհրաժեշտ բարեփոխումները: Մենք արդեն մոտ 2000 նոր օրենք ենք ընդունել վերջին 12 տարում, և կարող ենք հպարտանալ դրանով»,-հայտարարել է Բոզկիրը Անկարայում մամուլի ասուլիսում՝ հավելելով, որ առաջին փուլում՝ 2014-ի նոյեմբերից մինչև 2015-ի հունիսը Թուրքիան պետք է 36 նոր օրենք ու 142 ենթաօրենսդրական ակտ ընդունի: Նախարարը նշել է ծրագրի երեք հիմնական բաղադրիչները՝ «քաղաքական բարեփոխումների հիմնավորվածություն, սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների անկասելիություն, հաղորդակցման արդյունավետություն»: Ըստ Բոզկիրի, անդամակցությունը ԵՄ-ին ոչ թե տեխնիկական, այլ քաղաքական գործընթաց է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սեպտեմբերին Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն ներկայացրեց երկրի 62-րդ կառավարության ծրագիրը: «Մենք կիրականացնենք ԵՄ հետ բանակցություններին վերաբերող գործողությունների ծրագիր: Այն նախատեսված է 2014-2015 թթ. համար: Նախորդ կառավարությունն այդ ոլորում բազմաթիվ բարեփոխումներ է իրականացրել, սակայն այժմ գործընթացը դանդաղել է: Նոր խթան է հարկավոր: Լիարժեք անդամակցությունը ԵՄ-ին կառավարության գլխավոր նպատակներից մեկն է»,-ասաց նա: Դավութօղլուն նշեց նաև, որ նախարարների կաբինետը մտադիր է «կայուն ու անվտանգ քաղաքականություն» վարել եվրաինտեգրման հարցում: Մասնավորապես, կառավարությունը կպայքարի բանակցային ծրագրի սառեցված կետերը բացելու համար:

Турция приостановит свое членство в таможенном союзе с ЕС, если не будут учтены ее экономические интересы при подписании Трансатлантического торгово-инвестиционного партнерства (ТТИП) ЕС и США, заявил министр Турции по делам ЕС Волкан Бозкыр.
По словам Бозкыра, при заключении таможенного союза Турции с ЕС в 1995 году в него не была включена статья о том, что соглашения между ЕС и другими странами не распространяются на Турцию. Следовательно, страны, которые получают режим свободной торговли с ЕС, могут экспортировать в Турцию товары с нулевой таможенной ставкой. Если американские товары будут поступать на турецкий рынок беспошлинно, то Турция может потерять до 2,5-3 миллиардов долларов, подчеркнул министр.
«Мы не можем давать преимущества таможенного союза всем странам, с которыми ЕС подпишет такие соглашения. Если договор ЕС с США о ТТИП будет подписан, и Турция при этом окажется незащищенной, то мы будем вынуждены заморозить наше членство в таможенном союзе с ЕС», — сказал Бозкыр журналистам во время визита в Норвегию.
В октябре профильные министры стран Евросоюза, отвечающие за торговую политику, высказались за скорейшее заключение ТТИП с США. Однако само это соглашение, переговоры о котором ведутся с прошлого года, наталкивается на многочисленные препятствия внутри ЕС, сообщает РИА Новости.
30 октября Волкан Бозкыр представил национальный план действий по вступлению страны в ЕС, предусматривающий принятие законодательных актов для приведения турецкого законодательства в соответствие европейскому.
«Национальный план действий является гарантией того, что Турция проведет необходимые для вступления в ЕС реформы. Мы уже приняли более 2000 новых законов за последние 12 лет, и этим можно гордиться», — заявил Бозкыр на пресс-конференции в Анкаре, добавив, что на первом этапе плана с ноября 2014 по июнь 2015 года в Турции необходимо принять 36 новых законов и 142 подзаконных акта.
Министр назвал три основных компонента плана: «детерминированность процесса политических реформ, непрерывность социально-экономических преобразований и эффективность в коммуникации». По словам Бозкыра, вступление в ЕС — не технический, а политический процесс.
В начале сентября премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу представил в парламенте программу 62-го правительства республики. «Нами будет реализован план действий, касающийся переговоров с ЕС. Он рассчитан на 2014-1015 годы. Предыдущее правительство реализовало большой объем реформ в этой сфере, но сейчас процесс несколько замедлился. Нужен новый импульс. Полноправное членство в ЕС – это одна из главных целей правительства», – сказал он. Давутоглу указал, что его кабинет министров намерен реализовывать «стабильную и безопасную политику» в рамках евроинтеграции. В частности, кабмин будет добиваться от союза открытия замороженных пунктов переговорной программы.