Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) կասեցրերց ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության հաստատման ջանքերը, դաշինքի «ոչ կառուցողական» և «թշնամական» գործողությունների պատճառով, հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ի ոչ կառուցողական և հաճախ նույնիսկ թշնամական գործողությունները Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ հանդեպ,…կասեցվեցին ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության հաստատմանն ուղղված ջանքերը»,-ասել է նա ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում:
Բորդյուժան նշել է, որ կազմակերպությունը կշարունակի գործակցությունը ԵԱՀԿ հետ, կզորացնի համագործակցությունը Շանհայի Համագործակցության կազմակերպության հետ և կապեր կհաստատի Լատինական Ամերիկայի երկրների և Իրանի հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Դեռ հունիսին Ռուսաստանի խորհրդարանում հանդիպելով ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀԱՊԿ անդամ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հետ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարեց, թե կազմակերպության անդամ-պետությունների արտգործնախարարների խորհուրդը անհրաժեշտ է համարել դադարեցնել ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության հաստատման փորձերը և առաջնահերթ համարել Շանհայի համագործակցության կազմակերպության ու Չինաստանի հետ համագործակցությունը:
«Հաշվի առնելով իրավիճակը, ԱԳՆԽ-ն նպատակահարմար է համարում կասեցնել եվրոպական հարթակում բանակցային դաշտ ունենալու միտումով ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսություն հաստատելու փորձերը, խորհուրդ տալով զարգացնել գործակցությունը ԵԱՀԿ հետ»,-ասել է Բորդյուժան Պետդումայում ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ԵԱՀԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների հետ հանիպմանը:
Դրան հաջորդեց Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանի հայտարարությունն այն մասին, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունը՝ ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության հաստատման փորձերը դադարեցնելու մասին, ՀԱՊԿ անդամ երկրներին չի վերաբերում: Նրա խոսքով, Նիկոլայ Բորդյուժայի խոսքերն առնչվում են միայն ՀԱՊԿ-ՆԱՏՕ ձևաչափին:

Организация договора о коллективной безопасности приостановила усилия по налаживанию диалога с НАТО, из-за «неконструктивных и враждебных» действий альянса, заявил в четверг генсек ОДКБ Николай Бордюжа.
Генсек подчеркнул, что организация будет развивать дальнейшее взаимодействие с ОБСЕ, укреплять сотрудничество с ШОС и налаживать связи со странами Латинской Америки и Ираном, сообщает РИА Новости.
Еще в июне Николай Бордюжа заявил, что совет министров иностранных дел ОДКБ признал необходимым приостановить попытки налаживания диалога с НАТО и в качестве приоритетного обозначил курс на укрепление сотрудничества с ШОС и Китаем.
«С учетом ситуации признано советом министром иностранных дел целесообразным приостановить попытки налаживания диалога с НАТО для сохранения переговорного поля на европейской площадке, рекомендован курс на дальнейшее развитие взаимодействия с ОБСЕ», — сказал Бордюжа в Госдуме на встрече с руководителями парламентских делегаций государств — членов ОДКБ в ПА ОБСЕ.
Позже заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил, что заявление генсека ОДКБ о прекращении попыток наладить сотрудничество с НАТО не относится к странам-членам Организации. По его словам, слова Николая Бордюжи касаются только формата ОДКБ-НАТО. «Заявление Бордюжи касается отношений конкретно между двумя организациями, а не отношений какой-либо из стран-членов ОДКБ с НАТО», – сказал Шаварш Кочарян.