7 Նոյեմբեր 2014 - 07:03 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մտադիր չէ հանդիպել ինքնահռչակ Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ընտրված ղեկավարների հետ, հայտնել է «Նորությունների ռուսական ծառայությանը» ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ըստ նրա, առաջիկայում Վլադիմիր Պուտինը հանդիպում չի նախատեսում նաև Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը հայտնել է, որ Պուտինը չի մասնակցի Բեռլինի պատի անկման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին՝ Ռուսաստանը նրա փոխարեն կներկայացնի ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գոռբաչովը: Ընդ որում, 5 տարի առաջ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը մասնակցել է պատի անկման 20-ամյակի միջոցառումներին:
Միաժամանակ, ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ղեկավարությունը հայտարարել է, որ դադարեցնում է բանակցությունները Կիևին ածուխ վաճառելու վերաբերյալ: Ինչպես հայտնում է Gazeta.ru-ն աշխարհազորայինների վառելիքաէներգետիկ արդյունաբերության նախարար Ալեքսեյ Գրանովսկու վրա հղումով, որոշման պատճառը դպրոցի գնդակոծումն էր Դոնեցկում, որի հետևանքով երկու դեռահաս զոհվեց և ևս չորսը վիրավորվեց:
«Նրանք սպանում են մեր եղբայրներին ու քույրերին, մեր երեխաներին: Քանի դեռ դա շարունակվում է, ածուխի վաճառքի մասին խոսք լինել չի կարող»,-ասել է նա:
Միաժամանակ ԴԺՀ-ում հայտարարել են, որ Կիևը, հնարավոր է, պատրաստվում է լայնածավալ հարձակման՝ հետ է մղվել տանկերի գրոհը Դոնեցկի արվարձան Յասինովատիի ուղղությամբ, ուժայիններն առնվազն 5 միավոր զրահատեխնիկա են կորցրել, կան զոհեր խաղաղ բնակչության շրջանում, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Ուկրաինայի իշխանությունները Սլավյանսկից ու Կրամատորսկից զրահատեխնիկա ու ռազմական բեռնատարներ են կուտակում Յասինովատիի ուղղությամբ, որտեղ զգալի ուժեր են կենտրոնացած:
Մինչդեռ, Նովոռոսիայի ապագայի մասին անսպասելի հայտարարություն է արել նախօրեին Իգոր Ստրելկովը՝ ԴԺՀ զինված ուժերի նախկին հրամանատարը, որը հայտնի դարձավ Սլավյանսկի մերձակայքում մարտերի ժամանակ: Նա այժմ Ռուսաստանում է գտնվում: «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանում Սերգեյ Դորենկոյին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ «այս կարգավիճակում ԴԺՀ և ԼԺՀ գոյությունը շահավետ է առաջին հերթին» ԱՄՆ համար: Խոսելով Ուկրաինայի արևելքում ակտիվ հակամարտության մասին՝ Ստրելկովը հայտարարել է, որ մասնակիցները հուսով էին, որ կյանքի կկոչվի Ղրիմի սցենարը: «Ղրիմից հետո մենք էյֆորիայի մեջ էինք՝ թե ահա վերջապես Ռուսաստանը դարձի է գալիս իր պատմական ուղու վրա, որը հատուկ է իրեն, ավանդական է նրա համար: Մենք հուսվ էինք, որ նույնը կլինի նաև Նովոռոսիայում: Եվ մենք հիմքեր ունեինք նման հույսերի համար»,-ասել է նա:

Никаких контактов президента России Владимира Путина с избранными главами самопровозглашённых Донецкой и Луганской народных республик не планируется, сообщил «Русской службе новостей» пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
По его словам, в ближайшем будущем Владимир Путин не планирует встречаться и с президентом Украины Петром Порошенко, сообщает «Русская служба новостей».
Пресс-секретарь российского президента сообщил также, что Путин не собирается участвовать в мероприятиях, посвященных 25-летию падения Берлинской стены – россию вместо него будет представлять экс-президент СССР Михаил Горбачев. При этом, пять лет назад президент Дмитрий Медведев принимал участие в мероприятии, посвященном 20-летию падения стены.
Одновременно, руководство самопровозглашенной Донецкой народной республики заявило о приостановке переговоров по продаже угля Киеву. Как сообщает gazeta.ru со ссылкой на министра топливно-энергетической промышленности ополченцев Алексея Грановского, причиной для решения стал обстрел школы в Донецке, в результате которого погибли двое детей и еще четверо получили ранения.
«Они убивают наших братьев и сестер, наших детей. Пока это продолжается, ни о какой продаже угля не может быть и речи», – сказал он.
Одновременно в ДНР заявили, что Киев , возможно, готовится к масштабному наступлению на непризнанные республики: отбита танковая атака на пригород Донеска Ясиноватую, силовики потеряли как минимум пять единиц бронетехники, есть погибшие среди мирного населения, пишет РИА Новости в штабе ополчения самопровозглашенной Донецкой народной республики. При этом, украинские власти, по ополченцев, силовики стягивают к Ясиноватой бронетехнику и военные грузовики со стороны Славянска и Краматорска, где сосредоточены их значительные силы.
Тем временем, с неожиданным заявлением о будущей судьбе Новороссии накануне выступил Игорь Стрелков – бывший командующий вооруженными силами ДНР, ставший известным в ходе боев вокруг города Славянск, и ныне уехавший в Россию. В интервью Сергею Доренко на радиостанции «говорит Москва» заявил, что «существование Луганской и Донецкой народных республик в их нынешнем виде» выгодно в первую очередь США. Г
оворя о зарождении активного конфликта на востоке Украины, Стрелков заявил, что участники надеялись на реализацию крымского сценария. «После Крыма у нас была эйфория. Настоящая эйфория в плане того, что Россия наконец-то начала возвращаться на свой исторический путь – тот, который для нее был предназначен, традиционен для нее. И мы рассчитывали, что тоже самое будет в Новороссии. В принципе, у нас были основания рассчитывать на это», – сказал он.