7 Նոյեմբեր 2014 - 07:39 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման նամակ է գրել Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Համենեիին: Նամակում Օբաման արծարծում է «Իսլամական պետության» դեմ պայքարին առնչվող հարցեր և Թեհրանի ու Վաշինգտոնի ընդհանուր շահն այս հարցում:
Նամակի մասին Wall Street Journal թերթին է հայտնել աղբյուրը, որը ծանոթ է նամակի բովանդակությանը: Նամակում խոսք է գնում ԱՄՆ ավիահարվածների մասին Սիրիայում և Իրաքում իսլամիստների դիրքերին, ինչպես նաև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների մասին: Համենեին ավելի վաղ իր դժգոհությունն էր հայտնել Սիրիայի ու Իրաքի ռմբակոծությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև հոռետեսական վերաբերմունքն Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններին:
Պարբերականը նշում է, որ վարչակազմում չեն ժխտում նամակի առկայության փաստը:
Իրանն ու ԱՄՆ-ն չունեն դիվանագիտական հարաբերություններ, շփումները կառավարական մակարդակով աննշան են: Նամակի մասին տեղեկությունը հերթական հաղորդագրությունն է, որը վկայում է Թեհրանի և Արևմուտքի երկրների հարաբերությունների ջերմացման մասին: Նախօրեին ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց, որ Իրանը շուտով կկարողանա դուրս գալ պատժամիջոցների ռեժիմից, եթե ապացուցի համաշխարհային հանրությանը, որ իր ծրագիրը խաղաղ բնույթ է կրում: Իսկ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հունսին չբացառեց գործակցությունը Վաշինգտոնի հետ «ԻՊ» դեմ պայքարում:
Նոյեմբերի 9-10-ին Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում տեղի կունենա Իրանի պատվիրակության հերթական հանդիպումը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցողների հետ: Հանդիպմանը կմասնակցեն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության գծով գերագվույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը: Թեհրանը տարբեր մակարդակներում բազմիցս է հայտարարել, որ մինչ նոյեմբերի 24-ը հնարավոր է համապարփակ համաձայնագրի կնքումը միջուկային ծրագրի վերաբերյալ:

7 Ноябрь 2014 - 07:11 AMT
Президент США Барак Обама написал письмо духовному лидеру Ирана аятолле Хаменеи. В письме Обама обсуждал борьбу с террористическим Исламским государством и о совместных интересах Тегерана и Вашингтона в данной сфере.
О существовании письма газете Wall Street Journal сообщил источник, знакомый с его содержанием. В письме речь шла об американских авиаударах по позициям исламистов в Сирии и Ираке, а также о переговорах вокруг иранской ядерной программе. Хаменеи ранее выражал недовольство по поводу бомбардировок Сирии и Ирака, а также скептически относится к результатам переговоров по иранскому атому.
При этом, издание отмечает, что в администрации президента США не стали отрицать наличие письма.
Иран и США не имеют дипломатических отношений, контакты на официальном уровне долгое время остаются сведенными к минимуму. Информация о письме стала очередным сообщением, свидетельствующем о потеплении отношений Тегерана с западными странами на фоне переговоров по иранскому атому и снятия с Ирана ряда санкций. Накануне американский президент заявил, что переговоры с Тегераном идут в конструктивном русле и подчеркнул, что Иран вскоре может выйти из-под режима санкций, если докажет мировому сообществу мирный характер ядерной программы. А президент Ирана Хасан Роухани в июне не исключал сотрудничества с Вашингтоном в борьбе с Исламским государством.
9-10 ноября в столице Омана Маскате состоится очередная встреча делегации Ирана с переговорщиками по ядерной программе. Во встрече будут участвовать госсекретарь США Джона Керри, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф. Тегеран на разных уровнях неоднократно заявлял, что до 24 ноября 2014 года возможно подписание всеобъемлющего соглашения по ядерной программе.