Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի փաստաբանին դատապաշտպանությունից հեռացնելու փաստի առնչությամբ: «Մեղադրելով իրավապաշտպաններին լուրջ պետական հանցագործություններ կատարելու մեջ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները բացարձակապես չեն հարգում օրենքի գերակայության սկզբունքը ու ձգտում են ահաբեկել անկախ քաղաքացիական հասարակությանը»,-հայտարարել է Freedom House-ի ղեկավար Դևիդ Կրամերը:
«Ծանր ու անհիմն մեղադրանքներ ներկայացնելով Լեյլա Յունուսի և մյուս իրավապաշտպանների դեմ, դատապարտելով նրանց երկարաժամկետ ազատազրկման, Ադրբեջանն ոչ միայն անտեսում է իր իրավական համակարգը: Զրկելով Յունուսին փաստաբանի օգնությամբ պաշտպանվելու հնարավորությունից՝ իշխանությունները նաև ցույց են տալիս, որ վախենում են սեփական քաղաքացիներից»,-ասել է նա:
Freedom House-ը կոչ է անում իշխանություններին բոլոր մեղադրանքները հանել Յունուսից և մյուս իրավապաշտպաններից և վերականգնել նրանց իրավունքները, հայտնում է Contact.az-ը:
Վերջին օրերին դատախազությունը Յունուսի պաշտպանությունից հեռացրեց փաստաբաններ Ջավադ Ջավադովին և Հալիդ Բագիրովին, նույն ճակատագրին կարող է արժանանալ Ալաիֆ Հասանովը:
Մինչդեռ Յասամալի շրջանային դատարանում Ազեր Թաղիևի նախագահությամբ ավարտվել է Նուրիա Հուսեյնովի ընդդեմ Ալաիֆ Հասանովի հայցով դատավարությունը: Հուսեյնովան Յունուսի հետ նույն բանտախցում է նստել: Փաստաբանը մամուլին է հայտնել մեկուսարանում Հուսեյնովայի և Յունուսի դեմ գործադրվող ճնշման մասին: Նրա հաղորդագրությունը հրապարակվեց «Ազադլիգ» թերթում 2014թ. սեպտեմբերի 17-ին: Հուսեյնովան վրդովվեց, որ փաստաբանն իրեն «քրեական տարր» և «կրկնահանցագործ է» անվանել:
Նոյեմբերի 6-ին դատարանը Հասանովին դատապարտեց 240 ժամ հանրային աշխատանքների այդ արտահայտությունների համար:
Հասանովն ինքը դատավճիռը համարեց անարդար ու ապօրինի: Ըստ նրա, Յասամալի շրջանային դատարանն ընդհանրապես իրավունք չուներ քննելու այդ գործը: Հասանովը հայտարարեց, որ մտադիր է բողոքարկել որոշումն ու գործը հասցնել մինչև Եվրադատարան: Նա հավելել է, որ դատարանի այդ որոշումը չպետք է խանգարի նրա փաստաբանական գործունեությանը և Լեյլա Յունուսի իրավունքների պաշտպանությանը:
Նոյեմբերի 3-ին Նախիջևանի Ջուլֆայի շրջանի Բանանյար գյուղում ձերբակալվեց ընդդիմադիր, Ժողովրդական ճակատի շրջանային բաժանմունքի ղեկավար Հիջրան Գասիմովը: Ինչպես հայտնում է Haqqin.az-ը, Ժողովրդական ճակատի Նախիջևանի կազմակերպության ղեկավար Յաշար Բագիրսոյը հայտարարել է, որ Գասիմովին նետել են մեքենան ու տարել անհայտ ուղղությամբ: Ոստիկանությունը տեղեկատվություն չի տրամադրում նրա ձերբակալման պատճառների և գտնվելու վայրի վերաբերյալ:

7 Ноябрь 2014 - 11:05 AMT
Правозащитная организация Freedom House выступила с заявлением в связи с отстранением адвоката азербайджанской провозащитницы Лейлы Юнус от процесса ее защиты.
«Обвиняя правозащитников в серьезных государственных преступлениях, власти Азербайджана демонстрируют полное неуважение к верховенству закона и стремятся запугать независимое гражданское общество», – заявил глава Freedom House Дэвид Крамер.
«Выдвигая тяжелые и необоснованные обвинения против Лейлы Юнус и других правозащитников , осуждая их на длительные сроки, Азербайджан не просто издевается над своей правовой системой. Лишая Юнус возможности защищаться с помощью адвоката, власти также демонстрируют, что они боятся собственных граждан», – отметил он.
Freedom House призывает власти снять все обвинения с Лейлы Юнус и других правозащитников и восстановить все их права, сообщает Contact.az.
В последние дни прокуратура отстранила от защиты Лейлы Юнус адвокатов Джавада Джавадова и Халида Багирова, такая же участь может постигнуть Алаифа Гасанова.
Между тем, В Ясамальском районном суде под председательством Азера Тагиева завершился процесс по иску Нурии Гусейновой (бывшей сокамерницы Лейлы Юнус) против адвоката Алаифа Гасанова.
Адвокат сообщил прессе о физическом давления Гусейновой на Юнус в изоляторе. Его сообщение было опубликовано в газете «Азадлыг» 17 сентября 2014 г. После этого Гусейнова оскорбилась, что адвокат назвал ее «уголовницей» и «рецидивисткой».
6 ноября суд приговорил Гасанова к 240 часам общественных работ за эти высказывания.
Сам Гасанов назвал решение суда абсолютно несправедливым и незаконным. По его словам, Ясамальский районный суд вообще не имел право рассматривать это дело. Гасанов заявил о намерении обжаловать приговор и довести дело до Евросуда и добавил, что данное решение не должно помешать его адвокатской деятельности и защите прав Л.Юнус.
3 ноября в селе Бананьяр Джульфинского района Нахиджевана был задержан оппозиционный активист, глава районного отделения партии Народного фронта Хиджран Гасымов. Как сообщает Haqqin.az, глава Нахчыванской организации ПНФА Яшар Багирсой заявил, что Гасымова затолкали в машину и увезли. Его местонахождение неизвестно. Полиция не дает информации о причинах задержания Гасымова и в чем его обвиняют.