Վրաստանի հաշտեցման և քաղաքացիական հավասարության պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին մեկնաբանել է Հայաստանի տրանսպորտի փոխնախարարի հայտարարությունը աբխազական երկաթուղու հնարավոր մոտալուտ վերագործարկման մասին:
Ըստ վրացական «Մեր Աբխազիան» պորտալի, Զաքարեիշվիլին հայտարարել է, որ Աբխազիայի երկաթուղու հետ կապված ոչ մի գործընթաց չկա: «Ինչ որ երկու տարի առաջ էր կատարվում, նույնն էլ հիմա է, ոչ մի փոփոխություն չկա»,-ասել է նա:
Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գիորգի Կվիրիկաշվիլին իր հերթին, մեկնաբանելով տեղեկատվությունը, հայտարարել է, որ այս հարցի շուրջ բանակցություններ չեն ընթանում, հայտնում է apsny.ge-ն:
Աբխազական երկաթուղու վերագործարկման հարցն արդիականացավ 2012 թ. և 2013-ի ընտրություններում Սահակաշվիլիի թիմի պարտությունից հետո, երբ իշխանության եկավ վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին: Նա հայտարարեց, որ պատրաստ է սեղմ ժամկետում լուծել երկաթուղու վերաբացման հարցը:
Նախօրեին ՀՀ տրանսպորտի նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանը հայտարարեց, որ Աբխազական երկաթուղու վերագործակման շուրջ փակ բանակցություններ են ընթանում, որին մասնակցում է նաև ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը: «Քանի որ բանակցությունները փակ են ընթանում, այսինքն՝ հարցն ավելի շատ քաղաքական է, քան տնտեսական, այնտեղ խնդիր կա պայմանավորվելու Վրաստանի և Աբխազիայի իշխանությունների միջև, երևի թե պատկերացնում եք, որ այդ խնդիրը շատ բարդ մի կծիկ է։ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը ևս ներգրավված է այդ գործընթացների մեջ»,- ասել է Առաքելյանը Tert.am-ին՝ հույս հայտնելով, որ շուտով կկարողանան կարևոր հայտարարությամբ հանդես գալ:
Երկաթուղային հաղորդակցությունը Վրաստանի և ՌԴ միջև փակվեց վրաց-աբխազական պատերազմի հետևանքով, որը դարձավ Հայաստանի տնտեսական ճգնաժամի պատճառներից մեկը: Երկաթուղու վերաբացումը թույլ կտա գոնե մասնակիորեն հաղթահարել շրջափակումը: Այժմ կապը Ռուսաստանի հետ իրականացվում է Վերին Լարսի անցակետով, որը հաճախ տևական ժամանակով փակվում է եղանակային պայմանների պատճառով, կամ, ինչպես նախկինում հաճախ է եղել, վրաց-ռուսական հարաբերությունների վատթարացման հետևանքով:
Աբխազիայի հայ հանրության ներկայացուցիչները հուլիսի 8-ին հանդես եկան աբխազական երկաթուղու վերագործարկման շուրջ լայն հանրային քննարկում նախաձեռնելու առաջարկով, ինչը տնտեսապես շահավետ է Աբխազիայի համար: Փաստաթուղթը ստորագրել են խորհրդարանի փոխխոսնակ, Աբխազիայի Հերոս Վաղարշակ Քոսյանը, ինչպես նաև երկրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր, Աբխազիայի Հերոս Գալուստ Տրապիզոնյանը, Լեոնի շքանշանակիր Կարապետ Ղարագյոզյանը և չորրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Մայրումյանը:
Ըստ նախորդ տարվա մարտին անցկացված NDI սոցհարցման, Վրաստանի բնակիչների 63 տոկոսը կողմ է աբխազական երկաթուղու վերաբացմանը: Դեմ է արտահայտվել հարցման մասնակիցների 13 տոկոսը:
Ըստ Հայկական երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարման մասին պայմանագրի, որը 30 տարով կառավարման է հանձնվել Ռուսական երկաթուղուն, Աբխազիայի հետ հաղորդակցության վերականգնման դեպքում, ներդրումները Հարավկովկասյան երկաթուղում պետք է կազմեն մինչև 2,1 մլրդ դոլար:
Ընթերցեք նաև. Աբխազական երկաթուղու շուրջ բանակցություններ են ընթանում. Հնարավոր է՝ շուտով վերագործարկվի

7 Ноябрь 2014 - 11:39 AMT
Государственный министр по вопросам примирения и гражданского равенства Грузии Паата Закареишвили прокомментировал заявление замминистра транспорта Армении о переговорах насчет открытия абхазского участка железной дороги.
По сообщению грузинского портала «Наша Абхазия», Закареишвили заявил, что в связи с железной дорогой Абхазии ничего не происходит. «Что происходило два года назад то и происходит, то есть, никакого сдвига нет», – заявил Закареишвили.
В свою очередь, министр экономики Грузии Гиорги Квирикашвили, комментируя информацию, заявил, что никаких переговоров по данному вопросу не ведется, сообщает apsny.ge.
Вопрос открытия абхазской железной дороги начал обсуждаться более активно после поражения команды Саакашвили на парламентских и президентских выборах в 2012 и 2013 годах. 2 сентября 2013 года тогда еще премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, сообщил, что намерен в кратчайшие сроки решить вопрос работы абхазской дороги. «Mы готовы разрешить вопрос работы данного железнодорожного сообщения в максимально быстрые сроки», – заявлял он.
Накануне заместитель министра транспорта и связи Армении Артур Аракелян заявил, что вокруг возобновления функционирования Абхазской железной дороги ведутся закрытые переговоры с участием армянского минтранса. Аракелян, однако, не стал открывать подробностей: «Мы пока еще воздерживаемся от заявлений, но надеемся, что все будет возможно, поскольку президенты всех трех стран – Армении, России и Грузии отмечают важность этого проекта», – заявил он Tert.am.
Согласно проведенному в марте прошлого года Национальным демократическим институтом (NDI) социологическому опросу, 63% жителей Грузии выступают за восстановление работы абхазской железной дороги, соединяющей Россию с Арменией. Опрос был проведен среди 3103 человек на всей территории Грузии. Против открытия железнодорожного сообщения высказались 13% респондентов.
Согласно договору о концессионном управлении Армянской железной дорогой, по которому управление АЖД передано Российским железным дорогом на 30 лет с правом пролонгации еще на 20, в случае открытия железнодорожного сообщения с Абхазией, инвестиции в Южно-Кавказскую Железную дорогу должны составить до $2.1 млрд.