7 Նոյեմբեր 2014 - 14:21 AMT
Ամփոփվել են պտուղ-բանջարեղենի մթերման արդյունքներն ու արտահանման ցուցանիշները: Համաձայն ներկայացված ցուցանիշների` 2014 թվականի նոյեմբերի 6-ի դրությամբ պտուղբանջարեղեն վերամշակող 40 և խաղող վերամշակող շուրջ 50 ընկերության կողմից մթերվել է շուրջ 230,6 հազար տոննա պտուղբանջարեղեն (5,9 մլրդ, դրամի) և խաղող (28,0 մլրդ, դրամի), այդ թվում` 33,5 հազար տոննա բանջարեղեն, որից՝ 23,1 հազար տոննա լոլիկ, 13,1 հազար տոննա պտուղ և 184,0 հազար տոննա խաղող:
«Ընթացիկ տարվա պտուղբանջարեղենի և խաղողի մթերման ընդհանուր ծավալը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 6,7 հազար տոննայով, կամ 3 տոկոսով: Խաղողի մթերման 1 կգ-ի միջին գինը կազմել է 152,1 դրամ, նախորդ տարվա 146,2 դրամի համեմատությամբ: Նախորդ տարվա համեմատությամբ աճել են նաև պտուղ-բանջարեղենի մթերման գները, մասնավորապես՝ լոլիկի մթերման միջին գինը գերազանցել է 40 դրամը՝ նախորդ տարվա 36,9 դրամի դիմաց»,- նշել է ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
Նա նաև հայտնել է, որ մինչև մթերումների սկսվելը պտուղ-բանջարեղեն և խաղող վերամշակող ընկերությունները գյուղացիական տնտեսությունների հետ կնքել էին 11.965 պայմանագիր, որը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է ավելի քան 20 տոկոսով: Պայմանագրերի շրջանակներում գյուղացիական տնտեսություններին տրամադրվել է 112,5 մլն դրամ կանխավճար և 675,1 մլն դրամի բուժանյութեր, պարարտանյութ և այլ օժանդակություն, գրում է Panorama.am-ը:
«Այս տարի արձանագրվել է նաև մթերվող պտուղբանջարեղենի և խաղողի դիմաց գյուղացիական տնտեսություններին կատարվող վճարումների գործընթացի բարելավում: Վճարումների մեծ մասը կատարվել է անմիջապես գնման պահին կամ 7-10 բանկային օրվա ընթացքում: Նոյեմբերի 6-ի դրությամբ պտուղբանջարեղենի մթերումների դիմաց կատարված վճարումները կազմում են 95,9 տոկոս կամ 5946,7 մլն դրամից վճարվել է 5702,1 մլն դրամը, իսկ խաղողի մթերումների դիմաց՝ 91,6 տոկոս կամ 27993,0 մլն դրամից վճարվել է 25638,0 մլն դրամը: Վճարման ենթակա մնացած 2599,6 մլն դրամը, ըստ ընկերությունների հավաստիացման ամբողջությամբ կվճարվեն մինչև տարեվերջ»,-հավելել է Մակարյանը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանն ամփոփել է նաև տարվա ընթացքում պտուղբանջարեղենի արտահանման տվյալները: Ըստ այդմ` նոյեմբերի 6-ի դրությամբ հանրապետությունից արտահանվել է 40244,9 տոննա պտուղբանջարեղեն, խաղող և կարտոֆիլ, այդ թվում` 12716,9 տոննա պտուղ, որից՝ 5605,1 տոննա խաղող, 2963,8 տոննա դեղձ, 6945,6 տոննա բանջարեղեն և 20582,3 տոննա կարտոֆիլ:
2013 թվականի նույն ժամանակահատվածում արտահանվել էր 47327,4 տոննա պտուղբանջարեղեն, խաղող և կարտոֆիլ, այդ թվում` 31067,5 տոննա պտուղ, որից 4500,5 տոննա խաղող, 974,1 տոննա դեղձ, 16259,9 տոննա բանջարեղեն և 10369,5 տոննա կարտոֆիլ, իսկ 2013 թվականին տարեկան արտահանման ծավալները կազմել են 64505,1 տոննա պտուղբանջարեղեն և կարտոֆիլ, որից` 23258,9 տոննա ծիրան, 7562,8 տոննա խաղող, 6379,6 տոննա բանջարեղեն և 23978,2 տոննա կարտոֆիլ:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալի հավաստմամբ՝ 2014 թվականի արտահանման ծավալների նվազումը 2013 թվականի համեմատությամբ պայմանավորված է ծիրանի բերքի սակավությամբ, քանի որ նախորդ տարի արտահանված թարմ պտուղբանջարեղենի ընդհանուր ծավալի ավելի քան 36 տոկոսը կազմել է ծիրանը:
Ավելի վաղ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հայտնել է, որ արտահանումը Հայաստանից 2014-ի սեպտեմբերին կազմել է 142.5 մլն դոլար՝ աճելով 2013-ի սեպտեմբերի համեմատ 4,7 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ 2014-ի առաջին 9 ամսում Հայաստանից արտահանվել է 1.109 մլրդ դոլարի ապրանք ու ծառայություն, աճը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 1,9 տոկոս:
Ընդ որում, ընթացիկ տարվա 9 ամսում արտահանումը դեպի Ռուսաստան կրճատվել է 6,2 տոկոսով՝ մինչև մոտ 220 մլն դոլար: Այսպիսով դեպի ՌԴ արտահանման նվազման միտումը պահպանվում է, թեև մի փոքր դանդաղել է: 2014-ի առաջին 8 ամիսների արտահանումը ՌԴ նվազել էր 8,2 տոկոսով՝ կազմելով մոտ 184 մլն դոլար 2013-ի հունվար-օգոստոսի 201 մլն դոլարի դիմաց: Ռուսաստանի ընդհանուր բաժինը Հայաստանի արտահանման մեջ 21,5 տոկոսից նվազել է մինչև 19 տոկոս:
Ընդ որում ապրանքաշրջանառությունը Ռուսաստանի հետ աճել է 8 տոկոսվ ռուսական ապրանքների ներկրման 12,9 տոկոս աճի հաշվին՝ կազմելով 985,5 մլն դոլար: Ռուսաստանն առաջին տեղում է Հայաստանի առևտրային գործընկերների ցանկում ընդհանուր առևտրաշրջանառության մեջ 22,9 տոկոս ցուցանիշով: ԱՊՀ երկրներին բաժին է ընկնում արտաքին առևտրաշրջանառության 27,7 տոկոսը, ԵՄ երկրներին՝ 27,6 տոկոսը, այդ թվում Գերմանիային՝ 7,6 տոկոսը:շ
Առևտուրը Չինաստանի հետ կազմում է ՀՀ ապրանքաշրջանառության 9,7 տոկոսը, Իրանի հետ՝ 4,8 տոկոսը, Վրաստանի հետ՝ 2,7 տոկոսը:
Ընդհանուր առմամբ, 2014-ի հունվար-սեպտեմբերին արտաքին առևտրի շրջանառությունը 2013-ի համեմատ աճել է 3,9 տոկոսով և կազմել է մոտ 4,3 մլրդ դոլար: Բացասական սալդոն կազմել է 1,810 մլրդ:

Объем экспорта из Армении плодоовощных культур, винограда и картофеля по положению на 7 ноября 2014 года составляет 40 245 тонн, сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян.
«Из Армении было экспортировано 12717 тонн плодов, в том числе 5605 тонн винограда, 2964 тонны персиков, а также 6946 тонн овощей и 20582 тонн картофеля», – сказал Макарян на пресс-конференции 7 ноября.
По его словам, в 2013 году за тот же период было экспортировано около 47 327 тонн плодоовощных культур, винограда и картофеля, а общий объем экспорта плодоовощных культур и картофеля в 2013 году составил 64 505 тонн.
«Сокращение объемов экспорта в 2014 году объясняется неурожаем абрикосов, так как удельный вес абрикосов в общем объеме экспорта свежих плодоовощных культур в 2013 году составил 36%», – сказал Макарян.
Он отметил, что в 2014 году Министерством сельского хозяйства Армении был организован ряд мероприятий, направленных на поддержку и стимулирование экспорта сельхозпродукции из Армении. Был проведен ряд обсуждений, и более чем 150 перерабатывающим и экспортирующим компаниям было предложено направить в Россию представителей, чтобы на месте выявить объемы спроса на продукты и заключения договоров.
«На выставке продтоваров, прошедшей в сентябре в Москве, была представлена продукция более 30 армянских агрокомпаний. Особенным спросом пользовались армянские сыры», – сказал Макарян.
Другим мероприятием, направленным на повышение интереса к армянской продукции в России, по мнению Макаряна, стало участие Армении в международной выставке «Золотая осень – 2014», организованной 8-11 октября, в которой приняло участие 11 армянских компаний.
«Армянский павильон вызвал серьезный интерес. В работе выставки приняла участие армянская делегация под руководством министра сельского хозяйства Армении Серго Карапетяна, который встретился с премьер-министром и министром сельского хозяйства России», – сказал Макарян, сообщает АРКА.
Ранее Национальная статистическая служба Армении сообщила, что экспорт из Армении в сентябре 2014 года составил $ 142.5 млн и вырос по отношению к сентябрю 2013 года на 4.7%. Всего за первые 9 месяцев 2014 года Армения экспортировала товаров и услуг на $ 1.109 млрд, в сравнении с январем-сентябрем 2013 года рост составил 1.9%.
При этом, за 9 месяцев экспорт в Россию упал на 6,2% до примерно $220 млн: таким образом, тенденция к сокращению экспорта в Россию сохраняется, хоть и замедлилась. За первые 8 месяцев 2014 года армянский экспорт в Россию упал на 8,2%, составив ок. $184 миллионов долларов против $ 201 миллионов за январь-август 2013-го. Общая доля России в экспорте Армении сократилась с 21.5% до 19%
При этом, торговый оборот с Россией вырос на 8% за счет роста импорта из РФ на 12.9% и составил ок. $ 985.5 млн. Россия занимает первое место среди торговых партнеров Армении с 22.9% долей в общем торговом обороте. На страны СНГ пришлось 27.7% внешнеторгового оборота, на ЕС – 27.6%, в том числе на Германию – 7.6%.
Торговля с Китаем составила 9.7% доли товарооборота Армении, с Ираном – 4.8%, с Грузией – 2.7%.
Всего же, объем внешнеторгового оборота Армении за январь-сентябрь 2014 года по сравнению аналогичным периодом 2013 года вырос на 3.9% и составил порядка $4. 3 млрд. Отрицательное сальдо составило 1,810 млрд.