8 Նոյեմբեր 2014 - 06:44 AMT
Իշխող կոալիցիայի պառակտումը Վրաստանում և «Ազատ դեմոկրատների» հեռանալը հանգեցրին նրան, որ «Վրացական երազանքը» կարող է կորցնել մեծամասնությունը խորհրդարանում:
Մեծամասնություն ապահովելու համար իշխող կոալիցիային հարկավոր է 76 ձայն 150-տեղանոց խորհրդարանում: «Ազատ դեմոկրատների» բոլոր 10 անդամների հեռանալու դեպքում, իշխանական կոալիցիան կունենա ընդամենը 73 ձայն: Սակայն «Ազատ դեմոկրատների» երեք անդամներ հայտարարեցին, որ մտադիր են մնալ խորհրդարանական մեծամասնության կազմում, ինչը ապահովում է 76 ձայնը:
Սակայն, «Վրացական երազանքի» անդամ Շալվա Շավգուլիձեն հայտարարեց, որ դուրս է գալիս իշխող կոալիցիայից և անցնում է «Ազատ դեմոկրատների» կողմը: «Ես մասնակցել եմ այդ թիմի կայացմանը և համարում եմ, որ պետք է կիսեմ պատասխանատվությունը»,-ասել է Շավգուլիձեն լրագրողներին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: Այսպիսով, այս պահի դրությամբ իշխող կոալիցիային մեծամասնություն ձևավորելու համար մեկ ձայն է պակասում: Կոալիցիան բանակցում է արտախմբակցային պատգամավորների ու մեծամասնական կարգով ընտրվածների հետ՝ փորձելով իրենց կողմը գրավել:
Քաղաքական ճգնաժամը Վրաստանում առաջացավ, երբ վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ազատեց պաշտոնից պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիային աղմկահարույց կոռուպցիոն քրեական գործերի հետքերով: Դրանից հետո հրաժարական տվեցին ԱԳՆ ղեկավար Մայա Փանջիկիձեն, եվրաինտեգրման գծով պետնախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին և մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Ալասանիայի թիմը մեղադրում է գործող վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին Վրաստանում եվրոպական ինտեգրումը խափանելու փորձի համար և կոռուպցիայի քննությունը ՊՆ-ում պատրվակ է համարում ԵՄ հետ ասոցիացիան ձախողելու նպատակով:

8 Ноябрь 2014 - 06:14 AMT
Раскол правящей коалиции в Грузии и уход «Свободных демократов» привел к тому, что «Грузинская мечта» может потерять большинство в парламенте.
Для обеспечения большинства правящей партии необходимо 76 голосов в 150-местном парламенте. С уходом всех десяти депутатов партии «Свободных демократов» у коалиции власти оставалось всего 73. Однако три депутата из числа «Свободных демократов» заявили о намерении остаться в составе парламентского большинства, что обеспечивало 76 голосов.
Однако, один из депутатов-членов «Грузинской мечты» – Шалва Шавгулидзе, заявил о выходе из правящей коалиции и переходе в стан «Свободных демократов». «В создании этой команды я принимал участие и поэтому считаю, что должен разделить ответственность», — сказал Шавгулидзе журналистам в пятницу, пишет РИА Новости. Таким образом, на данный момент правящему альянсу не хватает одного голоса для формирования большинства. Коалиция ведет переговоры с внефракционными депутатами и мажоритарными депутатами, пытаясь склонить их на свою сторону.
Политический кризис в Грузии разгорелся после того, как премьер-министр Иракли Гарибашвили уволил министра обороны Иракли Аласания по следам громких коррупционных уголовных дел в его ведомстве. После этого в отставку подали глава МИД Майя Панджикидзе, госминистр по вопросам евроинтеграции Алекси Петриашвили и ряд других высокопоставленных чиновников. Команда Аласания обвиняет действующего премьера Ираклия Гарибашвили в попытке срыва европейской интеграции в Грузии и считает расследования коррупции в Минобороны ширмой для срыва процесса ассоциации с ЕС.
Читайте также: Грузинский кризис: Запад «озабочен», Москва «наблюдает», власти уверяют, что курс на Европу неизменен